Anket Sitesi

Yorum Üzerindeki Polemikler

Müslümanların çeşitli tarikat ve cemaatlere mensup olmalarının İslam'a ve Kur'an-ı Kerim'in hükümlerine aykırı olduğu ve dine zarar verdiği görüşüne katılıyor musunuz?

dîde: ne alakası var zararla
solider: Valla bence de yok.Ama tarikat zararlı değilse.
7 Eylül 2008 . Ankete Git
erdiizbulan: dinde ne katılma hükmü ne katılmama hükmü var bu yüzden seçim bireye kalır ancak bence cemaatlerin sayıları biri geçince araya nifak tohumları ekilir ki bunun zararını anlatmaya gerek yok bir diger husus bazı cemaat liderleri söylemleri ile kuran ve peygamber ile ters düşüyo ki bu durumda o cemaate mensup olmakta islama zarar veriyo
8 Ağustos 2008 . Ankete Git
x_mert_57: kur an ı kerimin hükümlerine aykırı değil
2 Haziran 2008 . Ankete Git
Ugugug: Canlı yayında açık oturuma konu olabilecek kadar, seviyeli ve belgelere dayalı bir tartışma, siteye girenlere ders diye okutulacak örnek polemiklerden biri. Keşke Pollemik.com bir tv kanalı olsaydı da, tartışmanızı canlı canlı izleyebilseydik. Gerçekten baştan sona birkaç kez okudum ve bu konuda soru soran biri olursa okumasını tavsiye edebiliyorum.
9 Şubat 2008 . Ankete Git
Ugugug: Benim hiçbir zaman, cemaatlere veya tarikatlara bağlanma gibi bir durumum zaten olmadı, kendi dinimin gereklerini yerine getirdiğimi de söyleyemem ama; nedense bu sorunun kesin cevabını çok merak ediyorum. Öğrneğn sizin iddia ettiğinizin aksini iddia edenler çok fazla, onların da mutlaka kendilerine göre dellilleri olmalı. Böyle düşünen biri varsa, o da bu konuda fikrini yazarsa sevinirim, hepimiz bu konuda biraz daha aydınlanmış oluruz.
9 Şubat 2008 . Ankete Git
Ugugug: Yazdığım gibi, ben cemaat ve tarikatlara karşı olanların hepsinin amacını İslam'a tamamen karşı gelmek gibi görürdüm, hepsini İslam bilgisinden yoksun din düşmanları sanırdım. Pollemik.com'da kendime kattığım şeylerden biri de bunun böyle olmayabileceğini de ihtimale almam. Sizin yazdığınız tarafları da var olayın, iki açıdan bakınca insan kendini iki arada bir derede hissediyor.
9 Şubat 2008 . Ankete Git
janti: seni tekrar tebrik ediyorum bu polemiği dairedeki arkadaşlarada çoğaltarak verdim okudular ve aydınlandılar sen kuranı delil göstriyorsun .Diğerleri kandırılmalarını hazmedemediklernden saçmalıyorlar.hala başka izah etmeye gayret edenleri gördükçe ülkenin ne kadar bölünen ve anladığını zannedenlerle dolu olduğunu görüyorum.Seni tebrik ediyor sağlık ve afiyetler diliyorum.
9 Şubat 2008 . Ankete Git
tommyer: Kehf Suresi -27 'Rabbinin kitabından sana vahyedileni oku. O'nun kelimelerini değiştirecek hiçbir kudret yoktur. O'nun dışında bir sığınak/bir dayanak asla bulamazsın.' Siz mezhebe gore degistirilir derken, Allah'u Teala'ya meydan mi okuyorsunuz?
9 Şubat 2008 . Ankete Git
tommyer: İbrahim Suresi -28 'Bakmadın mı şunlara ki, Allah'ın nimetini inkârla/nankörlükle değiştirdiler ve toplumlarını helâk yurduna kondurdular.' Allah'in hukumlerini degistirmeye kalkan topluluklar en sonunda kahrolurlar.
9 Şubat 2008 . Ankete Git
tommyer: Yunus Suresi -15 'Ayetlerimiz onlara açık-seçik parçalar halinde okunduğu zaman, bize ulaşmayı ummayanlar şöyle dediler: 'Bundan başka bir Kur'an getir yahut bunu değiştir.' De k: 'Onu kendiliğimden değiştirmem benim için söz konusu olamaz. Ben sadece bana vahyolunana uyuyorum. Rabbime isyan edersem, büyük bir günün azabından korkuya düşerim.' Peygamberimizin degistiremeyecegini buyurdugu hukumleri nasil degistirirsiniz?!
9 Şubat 2008 . Ankete Git
tommyer: En'am Suresi-115 'Rabbinin sözü hem doğruluk hem de adalet bakımından tamamlanmıştır. O'nun sözlerini değiştirecek hiçbir kuvvet yoktur. En iyi işiten, en iyi bilendir O.' Ne demekmis Allah'in hukmunu degistirmek!
9 Şubat 2008 . Ankete Git
tommyer: Arzuhalci arkadasim, 'ilahi hukumler mezheplere uyanlara gore degisir' demissin. O zaman o kisiler kendilerine nasil musluman diyorlar? Bakara Suresi-59 'Ne var ki zulme sapanlar, bir sözü kendilerine söylenmiş olandan başkasıyla değiştirdiler.Bunun üzerine biz, bu zalimler üstüne, ürettikleri kötülüklere karşılık olarak gökten bir pislik indirdik.'
9 Şubat 2008 . Ankete Git
janti: tommyer fevkalade izah etmişsin ancak onlar okadar kandırılmışlarki okuduğunu anlamak için başkalarından tercüme bekliyorlar.Birileri şahsi çıkarlarına onları alet ediyorlar seni tekrar tebrik ediyorum.
7 Şubat 2008 . Ankete Git
Ugugug: Arkadaşlar o kadar seviyeli bir tartışma yapmışsınız ki, bu konuda inanılmaz bir ikilemde kaldım ve hangisi doğru hâlâ karar veremiyorum. Ellerinize sağlık. Umarım içinizde bu tartışmayı kötü niyetle gerçekleştiren olmamıştır.
12 Kasım 2007 . Ankete Git
arzuhalci: Birbirinden farklı gibi görünen mezheplerdeki teferruat meselelerinin hangisini ele alsak, imamların dayandıkları noktaların hak ve hakikat olduğunu görebiliriz. Mezhepler islamda kolaylaştırıcı unsurdur. Hanefi,şafii, hanbeli ve maliki mezheplerinin birbiri ile mücadele ettiği nerede görülmüş?Bunlar Sunni mezheplerdir. Alevilerinde sapkın olduklarını söylemek yanlıştır. Onların Sunni'lerde olduğu gibi yanlış inanışlara sahip olanları varsa da hepsine sapkın denilmez,gerekirse gerekn izah edilir
6 Ağustos 2007 . Ankete Git
arzuhalci: Diğer birisine zararsız menfaat verir, tıbben ona sünnettir. Diğer birisine de ne zarardır ne de menfaattır. Tıbben ona mübahtır afiyetle içsin... İşte burada hak taaddüt etti, birden fazla oldu. Beşi de haktır. “Su yalnız ilaçtır, yalnız vaciptir, başka hükmü yoktur.” denilebilir mi? İşte bunun gibi İlahi hükümler mezheplere uyanlara göre değişir. Hem hak olarak değişir ve her biri de hak olur, maslahat olur.
6 Ağustos 2007 . Ankete Git
arzuhalci: “Hak bir olur; nasıl böyle dört mezhebin ayrı ayrı, bazan birbirine zıt hükümleri hak olabilir?” Bu soruya Bediüzzaman Said Nursi hazretleri özetle şu cevabı verir: “Bir su, beş muhtelif mizaçlı hastalara göre beş hüküm alır. Önemli miktarda su kaybeden bir hastaya su içmesi vaciptir, şarttır. Yeni ameliyattan çıkmış bir hastaya zehir gibi zararlıdır. Tıbben ona haramdır.Diğer bir hastaya kısmen zararlıdır; su içmek ona tıbben mekruhtur.
6 Ağustos 2007 . Ankete Git
arzuhalci: Şafii hazretleri abdestin bozulmasını Hz. Ayşe (ra.) validemizin Peygamber (asm.) efendimizin alnına dokunmasına bağlamıştır. Böylece Hanefi mezhebinde az bir kan abdesti bozan sebeplerden biri olurken, Şafii mezhebinde kadının temasıyla abdestin bozulması kaide olarak benimsenmiştir.Görüldüğü gibi her iki hüküm de doğrudur ve haklı bir gerekçeye dayanmaktadır.
6 Ağustos 2007 . Ankete Git
arzuhalci: Hz. Ayşe (r.a.) validemiz taşı Peygamber (asm.) efendimizin alnından alarak yere atarlar. Peygamber (asm.) efendimiz yeniden abdest alarak namazlarını kılarlar. Hanefi mezhebi imamı, İmam Azam Ebu Hanife hazretleri ile Şafii mezhebi imamı, İmam Şafii hazretleri abdesti bozan meseleleri ele alırken bu meseleyi değerlendirirler.İmam-ı Azam hazretleri, “Peygamber (asm.) efendimizin alnına batan taş kan çıkardığı için efendimiz abdest almıştır. hükmüne varırken
6 Ağustos 2007 . Ankete Git
arzuhalci: Arkadaşlar mezhepler ihtiyaçtan doğmuşlardır ve bunlar asla ihtilaf unsuru değildirler. TAbi burada alevilik ve şiilik sunnilikten biraz ayrılıyorlar. İtikat ve amel diye iki kısımdan meydana gelen İslam dininde, mezhepler, ameli (pratikte yaşanan) kısımları konu edinir. Birden fazla mezhebin meydana gelmesi, prensiplerin mezhep imamlarınca farklı anlaşılmasından ileri gelmiştir. Mesela Hz. Peygamber (asm.) efendimiz namaz kılarken mübarek alnına taş batar ve alnı kanar.
6 Ağustos 2007 . Ankete Git
yalnızdeniz: Aleviliği de sapık mezhep olarak nitelemişsiniz ne güzel? Siz daha kendi aranızda anlaşamıyorsunuz tabii ki mezhepler,tarikatlar,cemaatler olacak. İşinize gelmeyen de sapık mezhep olacak,bir siz bilirsiniz bu işleri,allahın sevgili kulları!!!
6 Ağustos 2007 . Ankete Git
mustafaözkul: Niye kötü bir şey olsunki tarikata cemaata üye olmak.Ben üye değilim ama sadece Allaha daha yakın olmak için tarikata üye olanlara hiç de karşı değilim
5 Ağustos 2007 . Ankete Git
tommyer: Yani Muslumanlar daha fazla dayanisma icin cesitli gruplara mi bolunmusler? Size mantikli geliyor mu? Lutfen su sorularima cevap veriniz, 1. Bu faydali oldugunu dusundugunuz olusumlar, neden Kur'an'da emredilmemis, vaya bir yonlendirme yapilmamis, aksine yasaklanmis? 2. Neden peygamber efendimiz, Islam'da tarikat cemaat ve mezhepleri bizzat kendi kurmamis? 3. Irak'taki mezhep zenginligi muslumanlarin isgale direnisini ne kadar olumlu etkiliyor?
27 Mayıs 2007 . Ankete Git
Efsane1: Peygamberimiz müslümanlari birbirlerine kardeş ilan etmiştir.Hatta birbirimizden sorumlu tutmuştur. Peygamberimiz;'Kendisi için istediğini kardeşi için de istemedikçe gerçek iman etmiş olamaz.'buyurmuştur.O bakımdan müslümanların birbirleriyle dayanışma içinde olunması da tavsiye edilmiştir.Bu sebebten ötürü de müslümanların birbirleriyle dayanışma sağlayabilmek için bu ve bu gibi oluşumlar ortaya çıkmıştır.
23 Mayıs 2007 . Ankete Git
kguler: bu konu hakkında okadar yorum yapmışsınız hepsinide okudum, ve sabit düşüncem vardı doğru olduğunada emindim, şimdi benim aklımı çok karıştırdınız.
23 Mayıs 2007 . Ankete Git
tommyer: Zaten sahihligi Kur'an'a aykirilik tasimayisindan ileri gelir, katiliyorum. Fikir edinmemi sagliyorlar. Tesekkurler.
12 Nisan 2007 . Ankete Git
mmoorr: Hadislere bence daha fazla önem vermelisiniz.Zaten sahih hadis Kur'an-ı Kerim'e aykırı olmaz öyle değil mi?
11 Nisan 2007 . Ankete Git
mmoorr: Katılıyorum bu konularda size.Farklı yollar insanların kullanılmasına sebep oluyo belki...ama burda görev kişiye düşer,seçme konusunda.Ben Kur'an'ı okuyorum,anlıyorum çok şükür ve bunda hadislerin,Arapçanın ve Arap edebi santlarıının,tasvvufun da yardımı oluyo..Hiçbir tarikat ya da cemaate mensup değilim ve kendi başıma yapabiliyorum birşeyler...Amelde Hanefi,itikatta maturidiyim diyorum.Amellerim de ona göre.Ben bunu bilmeden de böyle diyordum.Araştırdım,hala öyle diyorum.Çünkü kafama yattı
11 Nisan 2007 . Ankete Git
tommyer: Bazi arkadaslarin Allah'a farkli yollardan gitme egilimini de belki cesitlilik acisindan kutlamak gerekir, ama Allah biliyor ve bugun herkes de farkinda ki, bu farkli yollar muslumanlari boluyor. Bakiniz simdi bu konuda Allah'in uyarisini iceren ayeti yazacagim: En'am Suresi-153 'Bu benim dosdoğru yolumdur, onu izleyin, başka yolları izlemeyin! Yoksa bu hal sizi O'nun yolundan uzaklaştırıp parçalara böler. Sakınıp korunasınız diye O bunu önermiştir size'
10 Nisan 2007 . Ankete Git
tommyer: ... ve muslumanlarin bir mezhebe bagli olmasi gerektigini dusunmuyorum, aksine bundan kacinmalari gerektiginin Kur'an da acikca anlatildigi kanaatindeyim.
10 Nisan 2007 . Ankete Git
Anketi oluşturan üye: tommyer . 3 Mart 2007