Anket Sitesi

Yorum Üzerindeki Polemikler

Müslümanların çeşitli tarikat ve cemaatlere mensup olmalarının İslam'a ve Kur'an-ı Kerim'in hükümlerine aykırı olduğu ve dine zarar verdiği görüşüne katılıyor musunuz?

dîde: ne alakası var zararla
mmoorr: tommyer ben sana bir şey sormak istiyorum.Hadis olmadan Kur'an-ı Kerim'i anlayabilmek mümkün mü? 3 sayfanın tamamını okuyamadım, kusura bakma.Kısaca Hadisler konusundaki görüşünü öğrenmek istedim.
23 Mart 2007 . Ankete Git
dîde: ama yine de kurana olan saygına karşı saygımı belirtmek isterim. Selametle..
20 Mart 2007 . Ankete Git
dîde: tomyer, bu soruyu soran birine benim daha fazla söyleyecek birşeyim olamaz. ıraktaki mezhepleri de tartışmamızın içine kattığına göre itikadii ve amelii mezhep ayrımından haberdar değilsin. sana amelii mezhep ne demektir ve hangi ihtiyaçlara binaen nasıl bir oluşum süreçleri gelişmiştir. daha tarihte kaç amelii mezhep vardır vs araştırmanı önenirim. herşeyin de bizzat kuranda birebir karşılığını bulma arzun ise dinin ruhunu ve temel dayanaklarını anlayamamış olmanı gösterir.
20 Mart 2007 . Ankete Git
tommyer: 'Bu nimet, Allah'tandır. Bilen olarak Allah yeter.' Nisa-70
19 Mart 2007 . Ankete Git
tommyer: Kardeş ricamı tekrarlıyorum 'Lütfen siz de bana Kur'an-ı Kerim'de mezheplerin sıralandığı veya olması gerektiğini belirten bir ayet gösterin. Hemen sizlerden özür dileyeyim. ' Hangi sure kaçıncı ayet bir aydınlatırsan sevinirim. Bir bilenin bir mezhep mensubu olması gerektiğini belirten bir ayet var mı? veya şu 'bir bilen' den kimi kastediyor Kur'an? Tek rehber ve hidayet kaynağı Kur'an'ın kendisidir derken sence yanlış mı demiş Kur'an?
18 Mart 2007 . Ankete Git
dîde: Ama şunu aklından çıkarma; kuranda 'Peygamber size neyi emrederse ona uyun ,sizi neden nehyederse de ondan uzak durun' şeklinde onlarca ayet var . yani sünnet , ictihat vs yöntemler olmadan dini yaşayabilmemiz mümkün değil.
18 Mart 2007 . Ankete Git
dîde: Kuranda 'eğer bilmiyorsanız bir bilene sorun' şeklinde bir kullanım var . ben de bilmediklerimi , hayatını din ilimlerine adamış imam ı hanefiiye soruyorum bir nevii.
18 Mart 2007 . Ankete Git
tommyer: Ben bu fikirleri bir mezhep öğretisinden öğrenmedim. Tamamen Kur'an'dan çıkardım. Benim de sosyolojik tarihsel bir mezhebim var ama ben körü körüne bağlanmıyorum. Hem mensup olduğumu hem de olmadklarımı eleştiriyorum. Kur'an-ı Kerim'de mezhebe yer olmadığını da biliyorum. Lütfen siz de bana Kur'an-ı Kerim'de mezheplerin sıralandığı veya olması gerektiğini belirten bir ayet gösterin. Hemen sizlerden özür dileyeyim.
18 Mart 2007 . Ankete Git
tommyer: 'Göklerin ve yerin mülkü Allah'ındır...' ŞÛRÂ SÛRESİ (49) Yani bütün mallar öncelikle Allah'ındır ve kullara emanettir, tıpkı dünya hayatı gibi gelip geçicidir. Arkadaşım Öncelikle yerdeki malı bulduğun zaman iade etmek için onu kaybedeni aramalısın. Ancak bulamazsan, o malın ilk sahibi olan Allah'ın yolunda o malı harcetmelisin. Yetimlere, fakirlere, yolda kalmışlara.. 'Mallarınızı Allah yolunda harcayın...' Bakara-195
18 Mart 2007 . Ankete Git
tommyer: namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren, antlaşma yaptıklarında sözlerini yerine getirenlerin ve zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda (direnip) sabredenlerin tutum ve davranışlarıdır. İşte bunlar, doğru olanlardır. İşte bunlar, Allah'a karşı gelmekten sakınanların ta kendileridir. Bakara-177
18 Mart 2007 . Ankete Git
tommyer: 'İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı taraflarına çevirmeniz(den ibaret) değildir. Asıl iyilik, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitap ve peygamberlere iman edenlerin; MALA olan sevgilerine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, (ihtiyacından dolayı) isteyene ve (özgürlükleri için) kölelere verenlerin;
18 Mart 2007 . Ankete Git
tommyer: Senin sorduğun meseleye gelince;
18 Mart 2007 . Ankete Git
tommyer: bana göre Kur'an-ı Kerim'i daha çok okuyan dini daha ayrıntılı bilendir. Kur'an çağların ötesinde bir rahmet ve hidayet kaynağıdır. Onu her okuyuşunda bir önceki sefer anlkadığından daha çok şey anlarsın. Ama dini anlamak asla Kur'an-ı sadece başka insanların yorumlarından takip etmek değildir. Çünkü yukarıda da aktardığım ayetteki gibi, Kur'an-ı Kerim'de ne bir eksik vardır ne de bir fazla. Yani islamı tam anlamıyla yaşamak için Kur'an yeter.
18 Mart 2007 . Ankete Git
tommyer: Ayrıca belli bir dini konuyu öğrenebilmek için illa ki birkaç mezhebe mi ayrışmak gerekiyor. Peygamber efendimiz zamanında mezhep mi vardı. Öncelikle bunu düşün. Peygamber efendimiz adece Kur'an Ahlakını en doğru ve yeterli şekilde öğretmedi mi? Kur'an'da neden hak mezhep veya batıl mezhep diye bir ayrım yok. Hatta Kur'an'da neden mezhep diye bir kavram yok. Bizler başka Kur'an'lara mı inanıyoruz arkadaşım. Kur'an-ı defalarca okumalıyız. Hiçkimse Kur'an-ı tam olarak anladığını söyleyemez. Ancak
18 Mart 2007 . Ankete Git
tommyer: Arkadaşım. Öncelikle Kur'an-ı Kerim'den bahsederken, ifadelerini belli bir edep çerçevesinde kullanmalısın. Çünkü; 'Kur’an, namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve ahirete de kesin olarak inanan mü’minler için bir hidayet rehberi ve bir müjdedir.' NEML SÛRESİ (3) Beni eleştirirken farkına varmadan Kur'an-ı Kerim'e saygısızlık yapmanı arzu etmem. Yani korkarım ki 'bakalım Kur'an'la nasıl yaşıyorsun islamı' derken bu ifade sadece bana değil Kur'an'a da saygısızlık oluyor.
18 Mart 2007 . Ankete Git
dîde: bakalım kurana göre ne kadar islamı yaşayabiliyorsun. mezhepler islamı anlama çabalarının bir ürünüdür
17 Mart 2007 . Ankete Git
dîde: tomyer, ıraktaki mezhep çatışmasından bahsediyorsun. Eminim o çatışma senin gibi dini, itikadi mezhebi, hak batıl mezhebi, islamın ruhunu anlayamamış insanların çatışmasıdır. ayrıca oradaki çatışmanın ardında siyasi çekişmeler var. o çatışmaları yalnız mezhep temelinde ele alırsan yanılırsın. ayrıca ayetleri mesnetsizce kafana göre yorumladığının farkında mısın bilmiyorum. bana kurana göre lukata, yani yolda bulunan malı ne yapmak gerektiğini anlatır mısın- mezhep görüşüne başvurmadan-
17 Mart 2007 . Ankete Git
fasli: Kuran'da tabi ki eksik yok. Ben eksik var diye okumuyorum tefsirleri. Kuran anlaşılmaz da demiyorum. Anlaşılır fakat tefsirler ile daha iyi anlaşılır. Ben tefsir okurum, Hanefi mezhebindenim ve bunlar kuran ile çatışmıyor. Sapık mezhepler müstesna. Benden bu kadar.
17 Mart 2007 . Ankete Git
tommyer: 'Şu da var: Rabbin, bilgisizlik yüzünden kötülük işleyip de bunun ardından tövbe edip hallerini düzeltenler lehindedir. Sonra senin Rabbin gerçekten Gafûr ve Rahîm'dir.' Nahl - 119
17 Mart 2007 . Ankete Git
tommyer: Kardeşim bak. 'Bütün müslümanlar kardeştir' buyurmuştur peygamber efendimiz. Ben bunun sahih hadis olduğunu Kur'an'dan biliyorum. Sana bir kardeş tavsiyesi, Allahü Teala'nın Kur'an'da emrettiği dini yaşayalım ve yaşatalım. Çünkü ayette de belirtildiği üzere Kur'an'da ne bir eksik ne bir fazla vardır. Sağlıcakla.
17 Mart 2007 . Ankete Git
tommyer: 'Kendisine Rabbinin ayetleri hatırlatıldığı halde, onlardan yüz çeviren ve iki elinin hazırlayıp önden gönderdiği şeyleri unutandan daha zalim kim olabilir? Şu bir gerçek ki, biz onların kalpleri üzerine onu anlamamaları için kabuklar geçirdik, kulakları içine de ağırlıklar koyduk. Onları hidayete çağırsan da bu durumda hidayete asla ulaşamazlar.' Kehf - 57
17 Mart 2007 . Ankete Git
tommyer: 'Kendisinin ilahı olarak kendi duygu ve arzusunu almış kişiyi gördün mü? Allah onu bir ilim üzerine saptırmış, kulağı ve kalbi üzerine mühür basmış, gözünün üstüne de bir perde çekmiştir. Allah'tan sonra ona kim kılavuzluk edecektir. Hâlâ düşünüp ibret almıyor musunuz?' Casiye-23 Yani dostum, sen Allah'ın sözünü dikkate almıyorsan, benim söyleyecek sözüm kalmıyor artık.
17 Mart 2007 . Ankete Git
tommyer: Demek ki ilk kurulduklarında iyi niyetle kurulan gruplar daha sonra birbirinin düşmanı olabiliyormuş. Doğru yoldan sapabiliyormuş, şu anda Irak'ta ABD'nin kışkırtmaasıyla rahatça birbirlerine kıyabildikleri gibi. Allah'ü Teala parçalanmayın diyorsa Ayet-i Kerime'de ben bunun aksini yapamam. Sana da ayeti getiriyorum anlamıyorsun. Allah'ın sözünden başka sana ne söz getirebilirim. Bu benim gücümü aşan bir durum. O yüzden sen böyle devam et demek zorunda kalıyorum.
17 Mart 2007 . Ankete Git
fasli: Sen sapık mezhepler ile hak mezhepleri bilmiyorsan hiç yorum yapma. Hiç hanefi ile şafi'nin çatıştığını görebilir misiniz? Öyle birşey olamaz. Ama alevilik farklı. Onu bizden saymayız ehli sünnet ve'l cemaat olarak.
17 Mart 2007 . Ankete Git
tommyer: Amerika demişken. Irak'taki mezhep zenginliğinin İslam'a ettiği hizmet(?)in farkında mısınız?
16 Mart 2007 . Ankete Git
dîde: tommyer, faslı bu konuda haklı hanefisi şafiisi vs bizim için bir zenginliktir, bir ayrılık unsuru değildir. mezhepler olmadan dini yaşantımızı belirlemek çok zor olacaktır. her konuda her defasında amerikayı yeniden keşfetmek gibi bir şey olur.
16 Mart 2007 . Ankete Git
fasli: Hem demişsin ki sen farkında olmadan Kuran'a şirk koşuyorsun. Ama saygı duyarım. Böyle devam et.. bu ne saçmalık? Kuran'a şirk koştuğunu düşündüğün birisine (bunu söylemek bile korkunç bişey) nasıl böyle devam et dersin? En son diyeceğin şey ne yaparsan yap olmalı..
15 Mart 2007 . Ankete Git
fasli: Sen 5 vakit namaz kılıyor musun tommyer? Namazları kaçar rekattan kılıyorsun? Ramazanda 30 gün oruç tutuyor musun? Neden 30 gün tutuyorsun ? Bir bunları cevapla lütfen. eğer tutmuyor ve kılmıyorsan da hiç bana kuran yetiyor deme...
15 Mart 2007 . Ankete Git
fasli: Ne şirki be ? Şimdi kızacağım. Kuran haşa yetersiz mi diyorum ben? Diğer kitaplarda kuran'dan fazla ya da kuran'ın eksik bilgilerinin mi -haşa yazdığını söylüyorum ben. Kuran'ı tam anlamaya benim ilmim yetmiyor diyorum. Kuran çok büyük ve derin manalar içeren bir kitptır diyorum. Ayrıca kuran tafsilata girmez yalan mı? Namazın nasıl kılınacağı, orucun nasıl tutulacağı kaç gün olacağı bunlar kuran'da yer almaz. Alsa da biz içinden çıkaramayız. Ancak alim olanlar çıkarırlar.
15 Mart 2007 . Ankete Git
tommyer: Senin farkında olmadığın Kur'an-ı Kerim'e şirkkoştuğun. Ama saygı duyuyorum. Aferim böyle devam devam...
15 Mart 2007 . Ankete Git
Anketi oluşturan üye: tommyer . 3 Mart 2007