Anket Sitesi

Yorum Üzerindeki Polemikler

Taraf Gazetesi; Dağlıca Baskını'nı Genelkurmay'ın bildiğini söyledi. Genelkurmay bunu doğruladı ve gerekli önlemlerin alındığını da ekledi. Taraf, Genelkurmay Başkanlığa'na cevap niteliğinde 'İşte Alınan Önlemler' diyerek Genelkurmay'ın önlem alınması bir yana önlemleri azalttığını iddia etti (Subay sayısının 100'den 26'ya düşürülmesi, üst düzey komutanların saldırı gününde izine gönderilmesi, el bombalarının alınması ve yenilerinin gönderilmemesi, helikopter isteğinin yerine getirilmemesi vb). Buna karşılık Askeri Savcılık bir mesaj göndererek Taraf'a baskın yapılabileceğini, ellerindeki belgeleri iade etmesini söyledi. Bütün bu olayları nasıl değerlendiriyorsunuz?

umutkahya: Taraf bir gazetecilik başarısına imza atmıştır. ve aynen amerikanın da 11 eylül olaylarında yaptığı gibi kendi insanın öldürerek savaş bahanesi olduğunu ortaya çıkarmıştır.
kukuli: Ben 5. kişiyim galiba Tatarizma sen 18 yaşındamısın ? :)
6 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: devlet hakkında görüşlerin paranoya noktasına gelmiş ne desem kendi tabuların çerçevesinde cevap veriyorsun herhangi bir ideoloji için kalıpçı demeyi geçte biraz kendi kalıplarını kırmaya çalış böyle olmaz ...
6 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: umutkahya kırılamaz önyargılarını kırmak için çeşitli örneklere başvuruyorum bu sebeptende daha ikna edici örneklere geçmek için onu bırak bunu bırak gibi söylemlere başvurmam oldukça doğal..Köy Enstitüleri hakkında iyi bir araştırma yapmalısın ezberci bir anlayış felan yoktu bilinçsiz köylüyü aydınlandırma amacı güdülüyordu köylünün sorunları giderilmeye çalışılıyordu kaldı ki bir çok toplumbilimci tarafındanda takdir edilen bir projedir..
6 Temmuz 2008 . Ankete Git
umutkahya: yorumlarım yine silinmeye başlandı. Ne güzel ne güzel komik olan genelkurmayın basın açıklamasını neden sildi yönetim.
6 Temmuz 2008 . Ankete Git
umutkahya: Köy Ens. hakkında pek bir şey bilmiyorum ayrıntılı olarak. Ama sonlarına doğru ezberci bir kuruma dönüştüğü de ortadadır. Ve benim sürekli sana söylemek istediğim nokta da bu. Köy Ens.leri ilk kuruldu ve yararlı oldu ama Devlet,Hükümet bütün bunları bir şekilde kendi yararına çekebilmek için kullanır ve özgünlüğü ve güzelliği gider. Sürekli anlatmaya çalıştığım bu. Ama senin bana söylediğin ise onu bırak bunu bırak.
6 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: umutkahya hiç bir şey anlatamıyorsun çünkü giderek gerçekçilikten uzaklaşıyorsun! Bırak şimdi üniversiteleri liseyi ilköğretimi Kemalist yönetimin büyük bölümü köylüye toprağın nasıl verimli hale getireceğini öğretme amacı güden Köy Enstitülerinin kurulma amacıda mı ideolojik doldurmadır! Bırak Allah aşkına bu teraneleri elbette aydınlanmacı bir ideoloji olan Kemalizme aydın kentli gençlik sahip çıksın...
6 Temmuz 2008 . Ankete Git
umutkahya: Devletin sağlayacağı eğitim her zaman belli bir ideolojiyi görüşü deklare etmek ve yerleştirmek için olmuştur. Bugün türkiyede üniversitelerin atatürkün izinde insan yetiştirmesi kanunda yazar. anlatabildim umarım... halk yığınlarının sömürülmesine yasal dayanak için kurulan halk aynı halk için kurtuluş aracı olamaz.
6 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: umutkahya çok tozpembe bakıyorsun o yüzden az biraz başı boş kalan halk Doğu ve Güneydoğu'da ağaların diğer bölgelerde tarikatların şeyhlerin ağına düştü değil mi?? Halk bilinçlendirilmedikçe neyi nasıl yapar arkadaşım! Çok klişe olacak ama eğitim şart ! Bu eğitimi kim sağlayacak DEVLET! Türkiye'de bu aydınlanmacı eğitim tutumu hangi dönemde gerçekleşti Kemalist dönemde!
6 Temmuz 2008 . Ankete Git
umutkahya: Aynı şeylerin hepsini halkta yapar üstelik sadece yönetim kadrosunun değil. herkesin görüşü alınarak. Birde merak ediyorum hangi bilinçlenmiş ve aydınlanmış halk? Yoksa aydınlanacaksın bilinçleneceksin denilen halktır o.
6 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: ama devletin yaptığı programla veya Kemalist yönetimin yapmaya çalıştığı gibi aydınlanmış ve bilinçli hale gelmiş sınıflar ile o üretimler yararlı hale gelebilir! Keza burada Kemalist yönetimin açtırdığı köy enstitüleri çok önemli bir örnektir köylü toprağı nasıl işleyeceğini nasıl verimli bir hale getireceğini bile tam olarak bilmezken Kemalist iktidar Köy Enstitülerini açarak Köylüye içinde toprakları nasıl verimli hale getirebileceği konulu derslerde olan eğitimler vermiştir...
6 Temmuz 2008 . Ankete Git
umutkahya: Vergiler sadece bir örnek tatarizma. Devletin elinde ne varsa onu üreten halktır. Uzaylılar değil.
6 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Siz kimsiniz bilmiyorum ama ben sosyal hakları,vatandaşlık hakları sağlama alınmış bir işçiliğe paralı kölelik olarak nitelendirmiyorum dediğim gibi çağdaş toplumlarda,ülkelerde insanlar yolunu kendi seçiyor ...
6 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: :) Sadece vergilerle ülkelerin kalkınabileceğini düşünmen gerçekten çok ilginç zamanla giderek katlanarak artan vergiler Osmanlı'yı kurtardımı umutkahya? Osmanlı yıkılmadan çok önce ekonomisi çöktüğüne göre kurtarmadı değil mi? Dolayısıyla insanların sadece birbirlerine imece usulü ile dayanışmasıda koca bir ülkeyi kurtarmaz kaldı ki insan egosu buna aykırıdır terstir insan egosu önce şahsiyetçiliği ortaya çıkarır bu noktada devlet olmazsa en basit tabirle:kan dökülür
6 Temmuz 2008 . Ankete Git
umutkahya: Senin kölelik varmıydı sanki sorusuna evet diyorum. Biz ona ücretli kölelik diyoruz.
6 Temmuz 2008 . Ankete Git
umutkahya: Bir dakika tatarizma bir noktayı atlıyorsun. köylüye kim destek veriyor devlet devlet neyin maddi desteğini veriyor vergilerin vergileri kim veriyor köylüler. O zaman ? Köyler kalkınır kasabalar kalkınır. Bu köyler karşılıklı olarak birbirlerine yardım eder karşılıksız ve senin ülke diye bahsettiğin toprakda böylelikle kalkınmış olur. Devlet fikrine bu kadar bağlanmaya gerek yok.
6 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Ayrıca umutkahya bir yorumun gözümden kaçmış imece usulü ile köy kalkınır kasaba kalkınır ama ülke kalkınamaz kaldı ki o dönemde halk zaten tükenmiş bir halde daha ne kadar destek sağlayabilir.. İşin özü yani insanların kollektif çalışması ile kastettiğin durum bana ütopikmiş gibi geldi...
6 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Teşekkürler :)
6 Temmuz 2008 . Ankete Git
68-ruhlu: vay be tebrikler....bravo yani..
6 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Bu soruyu pollemikte soran 3.kişisin 68 Ruhlu :) ama şerefim üzerine yemin ederim ki 18 yaşındayım hatta 23.11.1989 doğumluyum :)
6 Temmuz 2008 . Ankete Git
68-ruhlu: tatarizma gerçekten 18 yaşında mı
6 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: umutkahya o dönemde emeğini ortaya koyanlar karşılığında para almıyorlar mıydı? Kölelik mi yapıyorlardı? Bir toplumda işçide olacak büyük-orta-küçük ölçekli burjuvada olacak .. Bu noktada insanın konumunu genel olarak devletler değil insanın kendi belirliyor tabiki Türkiye 1950'den sonra yarı-sömürge haline gelmiş vahşi kapitalizme teslim edilmiş aydınlanmacı ruhu terketmiş bir ülkede durumlar farklı olabiliyor ama gelişmiş ülkelerde bu böyle...
6 Temmuz 2008 . Ankete Git
umutkahya: İnsanların kollektif çabası ile tabiki de. . Burjuva konumundan vb. gibi herhangi bir sebepten dolayı ayrıcalıklı bir yere sahip olan kişidir. Ve insanların toplumdan çok daha fazla para kazanması. Başkalarının emeği üzerinden kar elde etmeden imkansızdır.
6 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Bunların ayrıcalıklı bir sınıf olduğunu kim söyledi sana! Milli bir burjuva sınıfı yaratmaya çalışmak ayrıcalıklı sınıf yaratmak demek midir acaba? Ayrıca sanayileşmeden dolayısıyla büyük bir milli burjuva oluşturmadan nasıl gelişme kaydedecek kaynağı yeterli olmayan bir ülke bunu açıklayabilir misin?!
5 Temmuz 2008 . Ankete Git
umutkahya: Bir dakika... Söyledim Sabancılar dedim Koçlar vb. gibiler. Osmanlıdan gelen burjuvalar. Kemalizm bütün bunlara ayrıcalıklı bir sınıf yaratmıştır her devlet gibi. Günümüzde de devam ediyor bu durum.
5 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: ben seni anladım tamam bir dinciyle bir ırkçıyla konuşmak ne kadar zorsa kafasını anarşizmle bozmuş olan biriyle konuşmakta bir o kadar zordur buna dair hiç bir somut söylemde bulunamazsın ama yinede Kemalizm ayrıcalıklı bir sınıf yaratmaya çalışmıştır dersin bravo sana anarşist bravo..!
5 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Neye dayanarak söylüyorsun böyle köksüz bir safsatayı! Kemalizm ayrıcalıklı bir sınıf oluşturmaya çalışmışmış yok ya! Kemalizm milletin tüm fertlerini birbirinden ayırmayan bir ideolojidir Kemalizm için köydeki mehmet efendi ne ise sanayici biride odur!
5 Temmuz 2008 . Ankete Git
umutkahya: Kemalizmin getirdiği ayrıcalıklar, Osmanlı döneminde olan ayrıcalıklı kişilere ayrı bir sınıf açmıştır. İster Lonca teşkilatı olsun ister başka bir şey. Burjuva diyorum buna.
5 Temmuz 2008 . Ankete Git
umutkahya: "ETİK" sözcüğünü kullanmamın yanlış olduğunu kabul ediyorum. Ne de olsa töre anlamına geliyor da neyse ben etik derken "DOĞRU" değil demek istediğimi belirteyim o zaman. Sözcüğü yanlış yerde kullanmışım. Gerçi bunun insanın düşüncesi ile herhangi bir bağlantısı olduğunu da düşünmüyorumda yine de yanlış kullanım.
5 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: umutkahya gerçek anlamda komik olmaya başlıyorsun osmanlıdaki burjuva derken lonca teşkilatını filan kastediyorsun sanırım doğrudur bugünkü tanım olarak burjuva içinde yer alabilirler ama Kemalizmin getirdiği burjuva tanımı daha iş adamı,sanayici kesimi temsil ediyor Kemalizm küçük esnaf oluşturmaya çalışmadı değil mi sonuçta !? :)
5 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: umutkahya yine laf kalabalığı yapıyor amaç saptırıyorsun bir anarşistin ne olursa olsun etik değerlerden bahsetmesi fikirlerine terstir kendi ideolojini başkalarından öğrenme durumunda kalma!
5 Temmuz 2008 . Ankete Git
Anketi oluşturan üye: umutkahya . 4 Temmuz 2008