Anket Sitesi

Anket Sonuçları

Bugüne kadar oluşturulmuş tüm siyasi teorilerin (liberalizm, komünizm, realizm. . . ) ana dayanak noktası insanoğlunun kişiliğidir. Kimi görüş insan doğasının törpülenebileceğini söylerken, kimi görüş de böyle bir şeyin asla olamayacağını, insanoğlunun hep bencil ve aç kalacağını savunur. Sizce?

%46,1İnsanlık asla değişmez, içindeki açlık hiçbir zaman doyurulmaz
%36,9İnsanlık değişebilir, buna inanırım
%13,5İlgilenmiyorum
%3,5Bence;
Ankete Katılım: 141 üye
Anketi Paylaş:
Anketi 58 üye beğendi

Ankete Yazılan Yorumlar

bjk1903: İnsan egosunun, bitmek bilmez isteklerinin törpüleceğine ve kabul edilebilir seviyeye çekilebileceğine inanıyorum. Disiplinli bir toplumda kanunlarla, kurallarla ve sosyal adaleti önemseyen güçlü bir fikirle bu mümkün kılınabilir.
13 Haziran 2012
Kurtulus99: İnsanoğlunun kişiliğini oluşturan nedir?
28 Mart 2011
dpd06: Marksizme saygı duyan biri olarak insanoğlu adam edilebilir görüşünü savunmayı isterdim ama maalesef böyle değil durum.Bugünkü sistemi oluşturan zaten yine biziz,ilk insanlarda dahi var özel mülkiyet kavramı.Yunanlılara kadar gelmiş,sonra feodalizmle devam etmiş,en sonunda ortaya çıkan kapitalizm de emperyalizm de devlet ihtiyacını,kapitali ve pazarı koruyacak hükümet,polis ve yargı ihtiyacını doğurmuş.Gelmişiz bugüne.Kısacası insanoğlunun açlığıdır bugünün sebebi,ne Koç'tur ne Bill Gates.
28 Mart 2011
celik: Siyasi teorilerlerle insanoğlu değiştirilemez.İnsanoğlunu değiştirecek mutlak sistemler insanoğlunu tanıyan, insanoğlunu yaratan Allah tarafından gerçekliştirilir.
4 Mayıs 2010 . Polemikleri Oku
beynel-milel: İnsanlık sürekli değişiyor. İnsanın sabit bir doğası yok. İçinde bulunduğu yaşadığı koşullara göre değişken bir 'şey'dir insan. Örneğin bazı insanlar tinerci oluyor değil mi? Kimler oluyor peki? Özel bir okulda okuyan, güzel bir çevrede yaşayan insan mı yoksa sokaklarda yaşayan ailesiz sevgisiz büyümüş bir insan mı? Bu küçük örnek bile insanın sabit bir doğası olmadığını gösterir.
22 Ekim 2009
ışıl_ışıl: Bu teorilerde insanoğlunun hep bencil, hep aç, hep isyankar kalacağının savunulması normal. Bunların törpülemek istiyorsanız geçin bu teorileri... Başka yolu var.
26 Eylül 2009 . Polemikleri Oku
selcuk74: insan oğlunun doğasının aç olduguna inanıyorum o yuzeden en ideal sistemleri bile paçavraya döndürür insanoğlunun içgüdüleri
20 Mart 2009
ekinox: İnsanların doyumsuz, bencil varlıklar olduğunu düşünüyorum. Ne kadar verirsen hep daha fazlasını isterler ve asla yeterden anlamazlar. Anlayanlar da ermiştir zaten ki onların bu dünyayla alakaları kalmamıştır...
12 Mart 2009
berkant21121: insanların istedikleri asla bitmez anlamını çıkarabiliriz
21 Aralık 2008
siyahmasal: Dünya var olduğundan beri insan değişmemiş bundan sonra imkansız bence,çünkü artık manevi değerler yerlerde sürünüyor çoğunluk için,herkesin düşündüğü tek şey daha çok para,lüks yaşam ve en güçlü olmak.Bundan sonra yeni bir ideoloji çıkarsa ortaya bu da maddi çıkarlara hizmet etmek için olacaktır...
14 Aralık 2008
Anketi oluşturan üye: dpd06 . 2 Kasım 2008