Anket Sitesi

Anket Sonuçları

Demokratik açılımlar, etnisiteye veya ırksal kimliklere belli hak ve imtiyazlar verilerek (1) mi yoksa yargı bağımsızlığının, sivil toplum örgütlerinin aktifliğinin, devletin denetleyici kurumlarının etkin ve özerk yapılanmasının sağlanması, medyanın bağımsız hareket edebilmesi, laikliğin anlamının sindirilmesi, akılcılık ve tüm ulusa sunulan insan hakları (2) ile mi sağlanır?

%49,62
%25,7Fikrim elbette yine yok
%18,6Açılımın hası bende:
%6,21
Ankete Katılım: 113 üye
Anketi Paylaş:
Anketi 46 üye beğendi

Ankete Yazılan Yorumlar

mahinur: Her inanışa,her etnik kökene,her sınıftan insana özgürlüklerini vererek ve halkın üzerindeki devletin denetleyici tahakkümünün ortadan kalkmasıyla bir açılım gerçekleştirilmelidir.
10 Eylül 2012
rainbow64: Ama buna karşılık uygulamada ne yazık ki böyle bir şey yok.
23 Mart 2011
ozcangulay: herkesin özgürce kişiliklere ve dinlere karışmadan sadece ama sadece özgürce yaşabilmesi bir açılımdır. tüm kesimler dahil.
3 Mart 2011
as1908: Demokratik açılım, herkesi birey olarak kabul edip, anayasanızı bireyin hak ve özgürlüklerini güvence altına alacak ve bu özgürlüklerin sınırlandırılması koşullarının ağırlaştırılmasını sağlayacak şekilde yeniden yaparak sağlayabilirsiniz. Mevcut anayasa devlet yapılanmasını düzenliyor ki bunu aslında yasalarla yapmak gerekir, onun dışında bireyin devlete karşı sorumluluklarını belirliyor. Bir kere bu mantık saçmadır. Bu mantıkla demokratik açılım kadük olacaktır.
30 Ağustos 2010
padişah: Açılım terörü bitirip kardeşlği diriltme projesidir.Yani yeni güneydoğular, yeni dersimler, yeni şeyh said isyanları olmasının önüne ilk defa siyasetin dur deme iradesini gösterdiği olumlu bir teşebbüstür.
11 Ocak 2010
ukela: Irksal kimliklere hak ve imtiyaz vermek zaten farklılaşmaya yol açıyor. Osmanlı döneminde de bu tür hak ve imtiyazlar başımıza bela olmamış mıydı? Ben 2 diyorum, olması gerekeken bu.
7 Ocak 2010
sevgiozlemi: Kpss sorusu gibi olmuş valla :))) Zaten sosyal devlet anlayışına göre ikinci seçeneğin olması gerekiyor, fakat bizim ülkemizde özgürlüklerin gerçekleşmesi konusunda çok büyük problemler var. Sağlam temellere oturtulmadığı sürece 1. nin de başarılı olabileceğine inanmıyorum pek fazla. Ben yine de fikrim yok demek istiyorum.
8 Aralık 2009
keremege: İmtiyaz dersen, olmaz elbette. Altından neler çıkar hepimiz biliyoruz. Bu açılımın da gerçek amacını biliyoruz. Bir tarafı sevindirirken diğer taraf eziliyor. 2 ile sağlanmalı ama biraz zor malesef...
19 Kasım 2009
yalnızdeniz: Tabii ki 2 ile olur tam bağımsız demokratik ülkelerde.Ama biz öyle miyiz ki de çelişkisi var.Doğu ve Güneydoğuya yıllardır verilmeyen ve uygulanmayan o haklar şimdi isteniyorsa haksızdırlar mı yani?Devletin memurunun sürgün yerleri olan,en kötü memurunun gittiği yerlere sahip çıksın devlet şimdi,siyaseten değil ama adam gibi...
11 Kasım 2009
beynel-milel: Demokratik açılım belli etnisiteye yapılan haksızlıkların kaldırılmasıyla ve çoğunluk etnisitesinin sahip olduğu hakların aynısını azınlık etnisitesine de vermekle, yani bazı etnisiyelerin imtiyazlı olmaktan çıkarılması ile mümkündür. Etnisite ile ilgili söylediğim, dini ve mezhepsel gruplar için de geçerlidir.
22 Ekim 2009 . Polemikleri Oku
Anketi oluşturan üye: quartz . 19 Eylül 2009