Anket Sitesi

Yorum Üzerindeki Polemikler

Çalışan insanların işlerini bırakıp cuma namazına gitmelerini doğru buluyor musunuz?

rainman3: Hayır kesinlikle çok yanlış. Laik bir ülkede bu tür eylemlere müsade edilmesi düşünülemez. Eğer çok isterse kişi, işini bırakacak, camiye gidecek. Yani evinde otururak bol bol ibadetlerini yerine getirebilir.
Zehirlee: Dahası aynı çevreler, dogma dedikleri din konusunda Kuran da başörtüsü yoktur. Bazı ayetler yanlış yorumlanıyor. Kuran 'göğsünüzü örtün diyor' türünden yığınla beyanda bulunarak dini konuları tartışmaktan da geri durmuyorlar.Mantıkları çok açık; dinin kutsalları, Kuran ın ayetleri bile tartışılabilir ama laiklik asla! Hani bilimsel düşüncede tartışmak vardı? Belli ki, dogmatikler.
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Zehirlee: İşin tuhaf yanı, aynı çevreler, nevi şahsına münhasır laiklik anlayışlarının bir sonucu olarak “Din bir dogmadır, inançlar dogmadır, oysa çağdaş bilimde dogmaya yer yoktur” türünden yaklaşımlarla sözde tartışmacı ve dogmasız bir anlayışa sahip olduklarını iddia ediyorlar ama söz konusu laiklik oldu mu, istiyorlar ki, kimse ağzını açıp da iki çift yorumda bulunmasın.
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Zehirlee: Bizdeki Solcular gibi Fransız solcuları ise böylesi bir değişikliğe en sert şekilde muhalefet ediyorlar ama sonuç itibarıyla Fransa kendi laikliğini tartışıyor, tartıştırıyor. Türkiye’de ise bazı çevreler, laiklik konusuyla ilgili en küçük bir tartışmayı bile hazmedemiyorlar. Bu kesimlere göre laiklik adeta bir dogma.
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Zehirlee: çünkü Müslümanlar, yeterli maddi imkanları bulunmaması nedeniyle, Hıristiyan ve Yahudiler gibi özel okullar ve ibadethane açmak konusunda hayli zorlanıyorlar. Yasal değişiklikle bu durumun değiştirilmesinin öngörüldüğünü söylüyor Mignon.
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Zehirlee: Söz konusu yasada değişiklik yapıldığı takdirde Fransa’da yaşayan Müslümanların cami, mezarlık, dini eğitim gibi temel bazı dini ihtiyaçları karşılanabilecek. Sarkozy'nin 1905 yasasında revizyona gideceğini açıklayan Elysee Sarayı özel kalem müdiresi Emmanuelle Mignon’a göre, bu değişiklikle ya devlet yardımının önü açılacak, ya da özel ve tüzel kişiler yaptıkları yardımı vergiden düşebilecekler.
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Zehirlee: Laiklik konusunda her zaman daha farklı yaklaşım ve yorumlar dile getirildi. Bugünlerde Fransa’da laiklik konusunda yeni bir açılım getirilmesine dönük tartışmalar, yine hız kazanmış durumda. Konuşmalarında sık sık Fransa’nın Hıristiyan köklerine atıfta bulunan Cumhurbaşkanı Sarkozy, 1905 yasasının günümüzün ihtiyaçlarına göre yeniden yorumlanmasını istiyor. Sarkozy’nin bu isteği, ülkede bulunan yaklaşık 5 milyon Müslüman nüfustan da destek görüyor.
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Zehirlee: Tatarizma...Fransa hiç kuşkusuz laikliğin hem doğduğu bir ülke, hem de kalesi. Aynı zamanda laikliği anayasaya geçirmiş sayılı ülkelerden biri. 1905 tarihli yasa, Fransa’da din ve devlet işlerini birbirinden ayırmayı öngörüyordu. Fransızlar 1946’da ise laikliği anayasalarına geçirdiler. Ancak laiklik, ana yurdu Fransa’da hiçbir zaman tartışılamaz bir tabu olarak görülmedi.
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Söylenenleri çarpıtmak ahlaksızlıktır ve sen bunu yapıyorsun mavi sakal kimsenin namazla uğraştığı yok yazdıklarımı iyi oku anlayamıyorsan tekrar tekrar oku ben toplumsal işlevi aksatacak herhangi bir ibadetin 2.plana atılması gerektiğini savunuyor dinin ne olursa olsun toplumsal hayatı düzenleyici bir kavram olmaması gerektiğini savunuyorum!
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Mavi Sakal sana şunu soruyorum:Mustafa Kemal'in Medeni Bilgileri okudun mu? veya hangi siyaset bilimcinin ya da toplumbilimcinin yazdığı Laiklikle ilgili kitabı okudun? Eğer bunların hiçbirini yapmadıysan sen ne Laiklik hakkında ahkam kesebilirsin ne de Atatürk'ün Laiklik anlayışını kendi çarpık düşüncene sokabilirsin!
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Mavi Sakal %47 oy alarak kendini dikta rejiminde sanan bir partinin şakşakçısı olarak fazla demokrat yorumlar yapıyorsun! %1 için bilim yuvasında sıkmabaşı sokmak,toplumsal huzuru bozmak,devletin prensipleriyle oynamak demokrasi değildir özgürlük hiç değildir! Çok güzel bir söz vardır :"Özgürlükler anayasa ile sınırlıdır." Sınırsız özgürlük gibi saçma bir kavram olamaz bu anarşizmi doğurur.Kaldı ki kadını 2.sınıf vatandaş yerine koyan toplumdan ayıran bir dinci siyasi simge özgürlük olamaz!
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
qumsaati: arkadaşım laiklik dini beyninizden fikrinizden sökün demiyor laikliği anlamak istediğiniz gibi anlamaya çalışmayın.Bence bu polemiği başlatan arkadaşın da biran önce cuma namazlarına gitmesi lazım
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Mavi_sakal: bir gün gelir başörtüsünü (dinde yok ve kadını 2.sınıf yapıyor ya) hayatın her alanında yasak eder, cuma namazı ve diğer namazları (bunların da beyni yıkanmış, namaz gereksiz ve daha önemli işlerin yapılmasına mani oluyor) yasak eder. Eee ne de olda çağdaş yaşamı destekler ve dogmalara karşıdır....
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Mavi_sakal: fiiliyatı (ki bunlar baskıcılık ve zulüm olarak karşımıza çıkıyor) biz Atatürkçüyüz, kemalistiz diyenler yasaklar iseler ve bunu da Atatürkçülük diye millete sunarsalar hem bu atamıza saygısızlık olur hem de insanları ona karşı soğutur. İşiniz gücünüz insanların başörtüsü, namazı, inancı ile uğraşmak. Chp bu kafa ile iktidar olabilir mi? Olamıyor işte görüyoruz. Şükür ki olamayacak ta yoksa şekilde de gözüktüğü gibi, inançları anlamsız bulan bu zihniyet..
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Mavi_sakal: Daha önce de dediğim gibi laikliğe istediğiniz gibi şekil vermenize müsaade edilmeyecektir. Siz laikliği devlet kurumlarında görmek istediğiniz dinsizlik anlayışınıza bsamak olarak kullanıyorsunuz halbuki laiklik bu değildir. Şeriat nasıl kuralların dine göre belirlenmesi ise, laiklikte kuralların dine göre belirlenmemesidir. Yani laiklik bireyin kendi inancına göre yaşayabilmesine engel değil, bilakis seçme ve yaşama hakkkının teminatıdır. Atatürk'ün hiçbir yerde göstermediği ve işaret etmediği
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Mavi_sakal: Arkadaş olayı %1 şeklinde niteleyerek özgürlüklere olan bakış açının ne denli dar olduğunu sergilemekte hiçbir sakınca görmüyorsun. Bırak %1'i isterse 1 kişi olsun hiç farketmez. 18 yaşını doldurmuş ve kanunen sorumluluğu üzerinde bulunduran bir kişiye eğer üniversiteye gireceği zaman, inancından dolayı kapadığı başını aç dersen, baskıcılık, zulüm, faşistlik, despotluk vs vs vs yapmış olursun. Bunu ne laiklik ne de başka hiçbir kelime izah edemez..
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: İnsanlar inandıkları gibi yaşarlar ama bu inandıkları toplumsal düzeni,devlet sistemini aksatamaz,bozamaz! İnanç bireyi ilgilendirir! Sadece bireyi !İşin içinde toplumsal veya devlet ilgili bir konu varsa burada dini düşünce dışarda kalmak zorundadır! Laiklik bunu öngörür !
16 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: m_yasin sen hiçbir şey anlamamışsın öyle boş boş bakmışsın ekrana sanırım öncelikle Laikçilik diye birşey yok 3-4 yılda bir yerlerinizden türlü türlü ideolojik kavramlar türetiyorsunuz bunuda millete kakalamaya çalışıyorsunuz ama yemezler! Ben Müslümanım ve dinimide rahatlıkla yaşıyorum dinini rahatlıkla yaşayamadığını söylenler dincidir,dinin toplumsal hayatı düzenlemesini isteyen geri kafalılardır!
16 Temmuz 2008 . Ankete Git
m_yasin88: 'tatarizma' -insanlar ya inandıkları gibi yaşarlar yoksa yaşadıkları gibi inanmaya başlarlar. şu anki konuşmaların bir hıristıyandan farkı yok bence sakın yanlış anlama dinin beni ilgilendirmez ama biz müslümanız laikçi falan değiliz
16 Temmuz 2008 . Ankete Git
m_yasin88: ben bunların derdini anladım .devlet içinde olmasınlarda nerde olursa olsunlar diyorlar. sanki babalarının şirketi devler kurumları. olsun ama biz bunada çözüm bulduk zaten millet dinini yaşasın diye özelleştirmeleri yapıyoz zaten yeterki sizin istediğiniz olsun devlette çalaşılmasında nerde çaalışsın mantığı
16 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: *sıkmabaşı görmek istemeyeceklerdir diyecektim
16 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Üniversitelere türban dolayısıyla gidemeyenlerin oranı yapılan anketlerde %1 oranında çıkıyor! Yani kimse bu tür mızmızlanmalara girmesin türban kadını 2.sınıfa sokan bir sıkmabaştır! Bunun özgürlüklerle ilimle uzaktan yakından alakası yoktur! İlime ve muasır medeniyete gerçekten ulaşmak isteyen aydınlanmacılar elbetteki sıkmabaşı bir ilim yuvası olan Üniversitelerde görmek isteyeceklerdir! Biz Atatürk'ü savunuyoruz siz Ilımlı İslamcı Sevrcilerin Laiklik tanımını destekliyorsunuz durum net!
16 Temmuz 2008 . Ankete Git
xmystery: Valla asıl Rte durup dururken bu türban meselesini ortaya attı ve bu şekilde bütün gündem maddeleri yok oldu.Uzun süredir herkes şikayet etmeden paşa paşa giiyordu üniversitelere,rte sayesinde bu huzur bozuldu..zaten huzur bozmaktan başka bir şey yaptığı da yok
16 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Zehirlee olayı topluma güvemiyorsunuz gibi demogojik bir hale çekmeye gerek yok kardeşim kabul et ki İslam devleti yönetmeye talip bir din Hristiyanlıkta böyleydi adamlar reform yaptı ancak Musevilik ve İslam halen devlet düzenini ve toplumsal yapıda belirgin rol almak istiyor bu nedenle İslam'da da bir tür reform şart bu sağlanmadığı sürece elbetteki Devlet dini kontrol altında tutmak zorundadır diyeceğim konu dindarlara güvenip güvenmeme meselesi değildir çünkü herkes kendine göre dindardır.
16 Temmuz 2008 . Ankete Git
Mavi_sakal: Laikliğin ne olduğunu sen de bize öğretmeye kalkma. Bu güne kadar Atatürk ilkelerine istediğiniz gibi yön vererek halkı iyi uyuttunuz. Karşınızda neyin ne olduğunu gayet iyi bilen insanlar görmeye alışkın değilsiniz biliyoruz. Alışacaksınız.. Laiklik madem bilimi ön plana çıkarıyor öyleyse üniversitelere girerken kılık kıyafeti ön plana çıkarıp kendinizi rezil etmeyin lütfen..!
16 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Zehirlee Sevrciler bugün ılımlı İslam'ı dayatıyo dini toplumsal hayattada yumuşamış bir şekilde de olsa görmek istiyorlar! Yani sizdenler Sevrciler dünde sizdiniz bugünde sizsiniz Lozancılarda biz! Bu kamplaşma 85 yıldan beri var!
16 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: toplumsal hayatı etkileyebilecek herhangi konumdanda ayırmaktır din ne devlet işlerine müdahil olabilir nede toplumsal işlevi etkileyebilir din kişiye özeldir kişinin içindedir ! Bunun dışındaki alanlara dinin adım atışı açık ve net şekilde Laikliğin ihlalidir! Kendi irfanızdan Laiklik türeterek AKP tarzı bir Laiklik anlayışını bu memlekete sokamazsınız! Sokturmazlar!
16 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Sevgili akp liler Laikliğin tanımını sizden öğrenecek değilim! Laiklik öncelikle Fransız toplumbilimcilerden öğrenilir gidin Duverger filan okuyun Laiklik nedir öğrenin ilkokul 2.sınıf çocuklarının bildiği Laiklik Din ve Devlet işlerinin ayrılmasının teranesini anlatmayın gerçek anlamda komik durma düşüyorsunuz birde üstüne üstlük bu duruma Atatürk'ü alet ediyorsunuz ki bu dahada komik bir durum.. Laiklik dogmayı rededip bilimi öne çıkarmaktır dini sadece devlet yönetiminden değil...
16 Temmuz 2008 . Ankete Git
Zehirlee: Bu devlet bu halkına inanıp güvenecek... bu halk da bu devletine inanıp güvenecek...
16 Temmuz 2008 . Ankete Git
Zehirlee: Sizin yeni laiklik tanımınızı daha çok itilaf devletlerinin bize imzalatmaya çaliştikları sinsi sevr maddelerine benzetiyorum ' Herhangi bir tehdit sezer yada tehdit olacağına inandığımız bir gelişmede buralara el koyarız maddeleri....
16 Temmuz 2008 . Ankete Git
Zehirlee: Sizin Onursal çağdaş etiketleri altında istediğiniz yapıya uyarlayıcı yeni laiklik tanımlarınızıda biliyoz... 'laiklik ucu acık bir kavramdır ve laik bir Türkiyede Din devlet işlerine karışamaz, Devlet din işlerine karışabilir.' çünkü biz dindarlara güvenmiyoruz gerekcesi ilen.
16 Temmuz 2008 . Ankete Git
Anketi oluşturan üye: betül_0794 . 2 Temmuz 2008