Anket Sitesi

Yorum Üzerindeki Polemikler

Sizce Türkiye'de solun iktidar olamamasının nedeni nedir?

korkud: sol dine karşıdır ve halkın çoğunluğu dindardır veya dinine bağlıdır
Mavi_sakal: Başörtüsü kimseyi ikinci sınıf yapmaz.. 2.sınıf olmak isteyen kendisi tercih etmiştir. Başörtülüyü 2. sınıf gören vegörülmesini isteyen sizlersiniz ve bunu onların eğitim hakkını elinden alarak ve bazı alanlarda çalışmasını engelleyerek yapmaya çalışıyorsunuz.. Bu yüzyılda bile bunu tartışıyor olmamız gerici zihniyetin kimler olduğunu açıkça gösteriyor.
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Mavi_sakal: Kuran başörtülerinizi yakalarınızın üzerine kadar örtün der, peygamberimiz bu ayeti hadisleri ile daha da açık olarka ifade eder. Sen hadislerin devre dışı bırakılarak ayetleri istediğin gibi yorumlamayı seçiyorsun. Bu yüzden beni samimi müslüman olmamakla itham etmek sana düşmez! İslam sosyal hayatı düzenler ama bu bireyin kendisini ilgilendirir. Kisme sana islama göre yaşa diye diretmez. Sen de ona yaşama diye diretemessin!
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Israrla ve ısrarla kadını 2.sınıf vatandaş yerine koyan sıkmabaşı özgürlük diye niteleyenlerin neyle denk durduğunu belirttim! Dincilerin özgürlükteki samimiyeti pkk nın barıştaki samimiyeti kadardır! Bundan daha ilerisi olamaz! Çünkü dinciler özgürlük nedir anlayamazlar bilemez özgürlüğü gerçek anlamda yaşayamazlar!
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Benim ailemde müslüman bende müslümanım ama hiç bir sorun yaşamıyorum! Hem Laikiz hem Müslümanız ve mutluyuz! Ama sen ve türevlerin ne Laiktir ne de samimi Müslümanlardandır çünkü onlar illa her konuya dini sokmak isterler unuturlar ki bu bir vicdan işidir Tanrı ile kulu arasındadır siz illa bu Tanrı-kul arasındaki ilişkiyi toplumsal bir boyuta sokmak istersiniz! İşte bu yüzden gericisiniz,bu yüzden sofusunuz!
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Mavi sakal yobaz yobaz konuşma sana adam gibi bir soru sordum Kuran'da tek bir saç teli gözükmeyecek gibi bir ifade var mı sende adam gibi cevap ver veremiyorsan susmasını bil!Senin fikirdaşlarının 60 yıldır sürdürdüğü siyasi ahlaksızlığı bu platformada taşıma! Konuları çarpıtma doğru çizgide tut!
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Son yazdığım diğer konuyla ilgilidir bu konuyla ilgisi yok yanlışlıkla buraya yazdım..
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Mavi_sakal: Laiklik insanların inançlarını yaşama hürriyetini verir. Sizin istediğiniz şey laikliğin kamusal ve keyfinizin istediği belirli mekanlarda ihlal edilmesidir ki zaten şu an ki sistem de bu şekilde işliyor. Özgürlüklerin kapsamının genişletilmek istenmesi siz de öyle bir etki yaptı ki bu akp nin kapatılması davasını gündeme taşıdı. Sonuç olarak ülemizde solun neden iktidar olamadığının cevabını bu polemikte solcu arkadaşlarımız çok güzel açıkladılar. teşekkür ediyoruz kendilerine...
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Söylenenleri çarpıtmak ahlaksızlıktır ve sen bunu yapıyorsun mavi sakal kimsenin namazla uğraştığı yok yazdıklarımı iyi oku anlayamıyorsan tekrar tekrar oku ben toplumsal işlevi aksatacak herhangi bir ibadetin 2.plana atılması gerektiğini savunuyor dinin ne olursa olsun toplumsal hayatı düzenleyici bir kavram olmaması gerektiğini savunuyorum!
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Mavi_sakal: Sen diyanet işleri başkanı mısın? İslamda örtünme emri var mıdır yok mudur sendne daha önemli ve bilgili aynı zamanda yetkili merciiler gerekeni söylemişler. Sen inanmıyorsan inanmıyorum de başkasına karışma! Sonra sol dine uzak karşı değildir derler. Alın işte sülalesi chp li bri arkadaş. Enine boyuna inceleyin! Dini bireyin vicdanına hapis etseniz de gündelik yaşantısında dininin emrien göre birşeyler yaptığını göreceksiniz. Bu dinin emri ve gereğidir.
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Mavi_sakal: Ciddi kanaatim geldi ki sen laftan filan anlamıyorsun. Kadınlar 1400 yıl öncesine göre örtündükleri yada giyindikleri zaman çağdışı diyorsunuz, çağımıza uygun yeni modeller ile islamiyeti yaşamaya çalıştıkları zaman da bunlar yeni icatlar, dinde bunların yeri yok diyebilecek kadar ileri gidiyorsun. Bir kere senin din anlayışında (ki oldukça garip bişey) örtünme yok diye bunu neden islama genelleme yapıyorsun? Kimsin sen? Diğer polemikte ercüye sorduğun gibi bende şimdi sana soruyorum.
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Kadını dışlayan dinci siyasi simgeyede özgürlük kılıfını takman pkk lıların barış demesi kadar samimi geliyor bana pkk için barış neyse dinciler,sofular içinde özgürlük odur yani bu kavramlar onlar için sadece araçtır!
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Benim sülalem CHP'li ama hala kendi yağımızda kavrulma halindeyiz yani sömürülen biziz sömürücü sizsiniz Tayyip yandaşlarının kazandığı paranın alın teri parası olduğu konusunda ciddi şüphelerim var! Derdimiz iktidar değil aydınlık bir Türkiye ama tabi gelecek nesilleri değil gelecek seçimleri düşünen kirlenmiş insanlar bunu anlayamazlar bu açıdan senin bu özde etik olmayan sözlerini normal karşılıyorum Mavi Sakal.
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Mavi Sakal yine yobaz fikirlerince bir şeyler saçmalamış ama farkında olmadan şu doğruları söylemiş din toplumsal hayattan soyutlanmalıdır İslam gibi şu haliyle Devleti yönetmeye toplumsal düzeni kendine göre direk olarak sağlamaya yönelik bir dinden hareket ederek toplumsal olayları yorumlamak Laik düşüncede olan hiçbir çağdaş insana yakışmaz.! Valla şu anda sizden iyi hortumcu yok Tayyip'in yandaşlarının hepsi köşe türbanlılar jeeplerden inmiyor!
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Sıkmbaş son 40 yılda türemiş bir şeydir İslam'daki örtünme ayetinde tek bir saç teli bile gözükmeyecek diye bir ifade yer almıyor! Hadi kendinizi kandırıyorsunuzda Allah'ı nasıl kandıracaksınız! Sizin mantığınıza göre hadi yer alıyor diyelim kendin söylüyorsun kardeşim 1400 yıl kadınlarımızı 1400 yıl öncesine hapsetmeye kimsenin hakkı yok! Kaldı ki Türk kadını örtünme ayeti inme zamanında örtünmesine gerek yoktu kadın Araplar için değersizdi Türkler için kıymetliydi!
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Başörtüsü: Müslüman "Anadolu Kadınının" başının "geleneksel" örtüsü rüzgardan,tozdan korunmak için takılır! Sıkmabaş(İslami Türban): ABD destekli Siyasal Ilımlı İslam kadınının üniforması Şeriat için takılır.!
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Mavi_sakal: Yok arkadaşım dertleri bellidir onların.Amaçları islamı vicdanlara hapis ederek dini her alandan soyutlamak ve yaşam alanlarını sınırlamak, insaflarına / insafsızlıklarına göre kısıtlamaktır. Çünkü ülkemizde islam yeşerdikçe ve filizlendikçe zaten tehlikede olan statükoları ellerinden uçup gidecek, hortumları kesilecek.Zaten bir türlü göremedikleri iktidar yüzü artık iyice hayal olacak. O yüzden işi baştan sıkı tutuyorlar, özgürlük isteyenleri susturuyorlar ama iş bir yerde onlardan çıktı artık.
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
ercü: Sıkmabaşlar asl olanın örtünme olduğunu eşarbın, baş örtüsünün yada türbanın sadece bir bez olduğunu düşünemezler.1400 yıl öncesine ait olan örtünme şekline gericilik dersiniz,çağımıza uyarlanmış örtünme şeklinide islamda yok diyerek reddedersiniz.Sizin yaptığınız tek şey olaylara kulp takmak.
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: ercü tdk da görevlisin sanırım? sıkmabaşın tarifi elbetteki senin uzun ve gereksiz bir tarifindeğil! Bundan 40 yıl önce bu ülkede İslami Türban-Sıkmabaş(Böyle adlandırmak istemiyorsan dahi neyi kastettiğimi biliyorsun) var mıydı yok muydu bunun cevabını verebilir misin? İslam'dan önce dahi köylü Türk kadının başında bulunan başörtüsü ile 40 yıllık Nurcu icaat sıkmabaşı bir tutanları hafif bir tebessümle acıyarak izliyorum..!
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
ercü: Sıkmabaş= Niyetleri kendi tercihleri sonucu siyasi simge olsa bile (ki buna inanmıyorum!), başkalarının özgürlüğüne anlamsız lakaplar takıp saçma kıyaslamalar ve baskıcı hemde komik tarifleriyle türban,eşarp,başörtsü gibi ayrımlar yaparak anamsız sözcükler sarf eden başlara verilen isimdir.
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Tekrar ediyorum kadını 2.sınıf bir insanmış gibi gösteren sıkmabaşı özgürlük diye savunmak mümkün değildir kadının başını çerçeveleyen bu dinci siyasi simgeyi savunanlar ya özgürlükten bihaberlerdir ya da takkıye peşindedirler.!
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Sıkmabaşa elbetteki sıkmabaş diyeceğim 1000 yıllık başörtüsü geleneğini saçma sapan bir örtü parçasıyla özdeşleştirecek değilim özdeşleştirenlerde Cumhuriyet'le husumeti olan insanlardır başörtüsü ayrı sıkmabaş(İslami Türban) ayrı! Senin tehlike dediğin tehlike demediğin tehlike değil mi kardeşim herkes senle beraber mi tehlike demek zorunda sende bunun ölçüm aleti filan mı varda böyle eğer tehlike varsa benle beraber tehlike var derler diyorsun biraz akılcı konuş bence...
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
dakyanus: sen baştan hakaret vari sıkmabaş lafınla bi defa onlardan çok geridesin. ben ilk ve orta okul dışında heryerde olmalarını destekliyorum önemli olan başındaki değil çünkü eğer memleket için tehlie arzediyorsa ona dur derler bende beraber. hadi ondanda vazgeçelim diyelim ama öğretmen dışarda da başını kapatıyo diye ceza yerse uyarı alırsa o zaman senin başörtülüden şimdi korktuğun gibi bende senden korkar kendim için tehlike görür bu benim özgürlğümü kısıtlıyo deme hakkım olur ve bu da sorun...
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Kaldı ki sokakta sıkmabaşa bir şey diyen yok ancak eğitim kurumlarında devlet yerlerinde buna izin verilemez en azından buralarda dogmatik hiçbir kırıntı kalmamalıdır kalamaz!
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Dediklerimi malesef ki yine anlayamamışsın benim sıkmabaşa sıkmabaş demem sıkmabaşın içindeki kafaya bir hakaret değildir kaldı ki benim derdim sıkmabaşlılarla değil sıkmabaşcılarla! İnsanlar çağdaşlıktan mahrum bırakılıyor,gerici bir zihniyet onlara özgürlük olarak sunuluyor böyle özgürlük olmaz kadını 2. sınıf vatandaş yerine koyan bir sembol özgürlük olamaz!...
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
dakyanus: işte sen kendin gibi düşünmeyene üstten baktığın için sorun var. senin sıkmabaş dediğin kendi iradesi ile yapıyo bunu sanane derler adama ama zorla kapatılan varsa ona senden çok karşı çıkarım sen kendinden farklı olana önce hakaret etmeden ama yanlış düşündüğünü söylemenin üslubunu öğrenmelisin bence. ben sana da çok daha değişik fikirde olanlarada saygı duyar farklı düşünmenizi tebrikle karşılarım ama illa da ben doğruyum dersen hadi ordan derler adama... saygı göstermek kaybettirmez kazandırr
17 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Böyle bir genellemede yapamazsın insanlarla teker teker bu konuları tartışmadan kimseyi karalama hakkın yok! Kaldı ki bende Kemalistim Kemalistler diye hitap ettiğin anda o kesimin içinde bende yer alıyorum ! Tayyip'in ve türevlerinin dini toplum yaşamında egemen kılma amacı aşikardır senin karşı örnek olarak verdiğin kadını 2.sınıf vatandaş yerine sokan sıkmabaşı özgürlük olarak yutturmaya çalışamaları dahi bunun bir örneğidir! Kadını bu denli ayrı gösteren bir simge özgürlük olamaz !
16 Temmuz 2008 . Ankete Git
dakyanus: ben zaten senin ismini vermedim kemalist arkadaşlara genelleme yaptım. burda ben kimseyle laf dalaşına girme derdinde yada birilerini lafla dövme derdinde değilim. ben konuşulan konular üzerinde eksiklerden yanlışlardan bahsediyorrum. onlarda bu olayı toplumsal hayata sokma derdinde değiller bence onlar demokraasi derdindeler. madem özgür bi hayat yaşamak istiyoruz kardeşim o zaman başında bi parça bez var die neden kızlar üniversite okuma hakkından mahrum kalıyo, bu sadece örnek vb vb.
16 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: *edeceğim
16 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: öncelikle Baykal'ın mecliste ayetli cevaplar verdiğini eleştirmediğimi nereden biliyorsun arkadaşım! 40 yıllık arkadaşımmısın beni çok mu iyi tanıyorsun bana karşı genelleme yapma benim sözlerimi göster! Ben Gül'ün veya Tayyip'in camiye gitmesinede bir şey demiyorum banane isteyen gitsin dediklerimi anlamamakta ısrar ediyorsun ben onların cami anlayışını toplumsal düzene sokmaya çalışmalarına itiraz ediyorum ve etmeyede devam edeyeceğim!
16 Temmuz 2008 . Ankete Git
Tatarizma: Nasıl bir ikileme düştüğümü gördün acaba dakyanus gösterir misin? Gösteremezsen bu iddia asılsız,havada kalan,boş bir iddia olacak...
16 Temmuz 2008 . Ankete Git
Anketi oluşturan üye: soyluseyyah . 18 Mayıs 2008