Anket Sitesi

Anket Sonuçları

Sizce Türkiye'de solun iktidar olamamasının nedeni nedir?

%29,9Dini ve milli değerleri yeterince savunmamaları
%27,7Güçlü liderlerinin olmayışı
%26,3Solun kendi içinde birlik oluşturamaması
%20,5Seçmenin çoğunluğunun sağ görüşlü olması
%16,5Sol politikaların halkı kucaklamaması
%13,8Geçmişteki sol hareketlerin seçmeni ürkütmesi
%11,2Diğer:
%5,4Sağ partilerin güçlü politikalarının olması
%4,5İlgilenmiyorum / Fikrim yok
Ankete Katılım: 224 üye
Bu ankete oy verirken her üye en az 1, en çok 2 seçenek işaretledi
Anketi Paylaş:
Anketi 100 üye beğendi

Ankete Yazılan Yorumlar

pırıl_pırıl: Solculukla yürüttükleri politika gereği tüm hakla ben senden yanayım diyemiyorlar o yüzden de iktidar omaları imkansız. Mesela laikliğin arkasına sığınarak başörtüyü ülkeden silmeye çalışıyorlar.
13 Mart 2018
berxay: Yani Türkiyenin solu öyle karışık ki. Bir ana muhalefet sol partisi var, ben de sanırım buna oy vereceğim ama çok bilinmeyenli denklem gibi. Parti güya sol, içinde komünisti, atatürkçüsü, laiği, sosyalisti, milliyetçisi, liberali, sağcısı vs. ne ararsan var... Bir de BDP var, o da sol olduğunu iddia ediyor, hem Kürt milliyetçisi, hem yeşilci, eşcinsel savunucusu, özgürlükçü ama terörü legal gören bir parti. Solda birlik gerekli biraz bence...
30 Temmuz 2012
bjk1903: Milletin değerlerine biraz daha saygılı olmak, kendi içlerindeki solu marjinalize etme görevini ifa edenleri bertaraf edememek.
3 Nisan 2012
uslu yadigar: Başlarında doğru adam olmaması, inandırıcı olmamaları, yapmayın dedikleri şeyleri kendilerinin yapmaları.
4 Kasım 2010
yalnızdeniz: Sığ düşünceli kamuoyu oluşturulması,darbelerle solun önünün devamlı kesilmesi,insanların hapislere atılıp çürütülmesi,paranoya oluşturulması,sendikal hak aramanın gelişmemesi vs...12 Mart tümgenerali Memduh Tağmaç'ın "sosyal gelişme ekonomik gelişmeyi geçiyor,önünü almamız gerekir"lafı meşhurdur.Muhtıra verilir ve sol cuntacı generaller tasfiye edilir.Ziverbey işkence evi villası! meşhurdur.Celal Bayar'ın her kış bu sene komünizm gelecek lafı da meşhurdur.
3 Aralık 2009
sevgiozlemi: Kendi içlerinde bulundukları çelişkiler ve solu tam olarak temsil edememeleri. Halktan kopuk olmaları.
2 Aralık 2009
JohnNash: Milletin kuyruklara girmek istememesi :))
23 Kasım 2009
iboredd: Türkiye'deki sol partilerin dine karşı tavrı oy almalarını engelliyor. Güçlü ve halka yakın genç liderlere sahip değiller (bakınız chp yönetiminin yaş ortalamasına).
23 Haziran 2009
borax: Çağa ayak uyduramamalarıdır. Türkiyedeki sol partilere baktığımızda hemen hemen hepsi belli bir düşünceye saplanıp kalmışlardır. Yeni fikirlere, düşüncelere açık değiller ve önyargılılar. Dünyadaki gelişmelerden, olup bitenlerden pek farkında olduklarını da zannetmiyorum. Cumhuriyet kurulduğundan bu yana izledikleri politikalar hep aynı. Oysa siyasi istikrarın sürdürülebilmesi için yeni politakalar oluşturmak, çözüm üretici yeni düşünceler geliştirmek gerekir.
27 Mayıs 2009
healihe: Soğuk Savaş döneminde özellikle Amerika'nın komünizme ve Rusya'ya karşı uyguladığı politika gereği, bizim gibi ülkelerde sol her zaman korkutucu, dinsiz, komünist gibi gösterilmiş, halk buna inandırılmıştır. Aslında şu an her solcuya dinsiz veya komünist diynler sadece başka bir ülkenin politikasına katkıda bulunuyorlar. Sadece farkında değiller.
5 Ocak 2009
Anketi oluşturan üye: soyluseyyah . 18 Mayıs 2008