Anket Sitesi

Yorum Üzerindeki Polemikler

10. yıl anketi; Ak Parti Hükümetinin 10 yıllık iktidarında en beğendiğiniz icraatları hangileridir?

ayazcem: Türkiye'de son 7 yıl içinde Kadın Cinayetlerinin % 1400, Çocuk Tacizlerinin % 847, Tecavüzlerin % 986 arttığını biliyor musun? Bilin.! Farzedelim bu seçeneklerin hepsini yaptı Akp , şu yukardaki rakamları görüyorsanız hepsi toplam 0'a eşittir.
Faran.: Ayrıca insani gelişmişlik sıralamasında önde olan ülkeler acaba ciddi anlamda ne kadar insani gelişmişlik içindeler orası ciddi anlamda tartışılır (...)
5 Eylül 2012 . Ankete Git
Faran.: en azından o malum hakimlerin kararlarından farksızdır. İnsaf meselesidir ;)
5 Eylül 2012 . Ankete Git
Faran.: Tecavüz için verilebilecek ceza 7 yıldan 22 yıla kadar değişiyormuş. Demek ki Hakimlerin çok ciddi insiyatifleri var. Eğer hakimlerin elinden bu insiyatif alınırsa kalıp cezalar ile çok daha saçma kararlarla karşılaşılabilir. Yani hakimlerimizin vicdanından daha önemli bir husus yok bence. Elbette Ak partinin çalışmaları bahsettiğiniz konuda yetersizdir. Ama ayazcem isimli arkadaşımızın dediği gibi toplumsal sorunları öne sürerek bir hükümeti her anlamda başarısız göstermek..
5 Eylül 2012 . Ankete Git
ayazcem: Anket sorusu nedir? Ben hükümeti neden başarısız bulduğumu yazmışım değil mi? Benim için çok önemli bir kriter ve bir hükümet adı ne olursa olsun bunu engellemiyorsa , engellemek adına bir şey yapmıyorsa başarısızdır.Türkiye insani gelişmişlik seviyesindende 92. sıradadır.10 yıldır ülke yönetiyorsun .Bu rakamlar biraz gelişse bu skandal rakamlar en azından azalır.
5 Eylül 2012 . Ankete Git
dpd06: Leyla Zana gibi birinin dahi çıkıp 'terörü çözerse Erdoğan çözer' demesi de tesadüf değildi, cidden her kesim tarafından gücü elinde bulundurduğu zaten kabul edilmiş durumda, işte asıl tepki bu gücü farklı alanlarda da kullanıp ciddi sorunları çözmemesi, bunun için ben Akp'yi eleştiriyorum.
5 Eylül 2012 . Ankete Git
dpd06: Tecavüzün bu denli artması korkunç bir şey, bunun için birilerinin çalışma yapması gerek, hukuk örgütlerinin, kadın derneklerinin, akademisyenlerin çok bir çalışması yok, ancak bir iki yazı yazıp kamuoyuna duyurulur diyorlar. Bu durumda tek suçlu AKP deyip işin içinden de çıkmamak lazım ama AKP sütten çıkma ak kaşıktır demek de hayalcilik. Türkiye'de tartışmasız en güçlü kurumdur kendisi ve istese,önceliğini suça verirse çok şey yapabilir ama öncelikleri daha başka diye düşünüyorum.
5 Eylül 2012 . Ankete Git
dpd06: İngiltere'de durum çok farklı misal, yazılı bir anayasası olmayan geleneksel bir anayasaya sahip, bu tür ülkelerde işte hakim insiyatifinden bahsedebilirsiniz, istediği gibi karar verme hürriyetine sahip hakimler bu tür ülkelerde var, Türkiye'de bu tür bir özgürlük yok, yasa neyse ona karar verebilir, üstelik atıyorum biri 20 yıl ceza aldıysa 20 yıl da yatmıyor, cezanın yarısını yatıyor, iyi halden de indirim alma ihtimali yüksek kısaca 20 yıl ceza alan biri en fazla 8 yıl yatıp çıkabiliyor.
5 Eylül 2012 . Ankete Git
dpd06: Yorumlar karışıyor demek ki, ister sitemez üstüme alındım. Öldürme söz konusu olmadığında cezalar ciddi şekilde düşüyor, üstelik iğrenç kararlar da çıkmıyor değil. Yılını hatırlamıyorum ama Yargıtay İzmir’de reşit olmayan bir kızı kaçırıp tecavüz eden sanığın cezasının “kızlık zarının bozulup bozulmamasına” bağlı olduğunu açıklamıştı.Türkiye'de hakimlerin kararları yasalara bağlı olmak zorundadır, hakimlerin istedikleri gibi karar verme lüksü yok.
5 Eylül 2012 . Ankete Git
Faran.: 'İnsancıl' açıklamam ayazcem isimli üye içindi. Kendi işlediği suç ile beni yargılıyor kendileri. Sizin inancınızı sorgulamadım dpd hanım. Bir insana tecavüz edip öldürmenin cezası normalde 5-6 sene değil. Sadece tecavüz için 22 yıla kadar hapis verilebiliyor. Hakimler devlet olmalarından önce hepsi birer insan, vatandaş ve haliyle sorunu yasalardan önce o hakimlerin vicdanlarında görüyorum.
5 Eylül 2012 . Ankete Git
dpd06: En basitinden http://www.showhaber.com/hapisten-izinli-cikti-3-kisiye-tecavuz-etti-593746h.htm şu olaya bakın. Şimdi bu adam zaten tacizden tecavüzden yatarken 4 çıkmasına izin veriliyor ve gidip engelli teyzesine ve 2 küçük çocuğa tecavüz edip onları darp ediyor. Burada misal o izni verende hiç suç yok mu, salt suçlu o adam mı? Ben de tıpkı hakimler gibi bu toplumda büyüdüm ve maalesef tecavüze tahammülüm yok, dediğim gibi sizin kadar soğukkanlı yaklaşamam olaya.
5 Eylül 2012 . Ankete Git
dpd06: Hukuk kuralları dedim, şeriat kuralları demedim dikkat ederseniz, kaldı ki benim müslümanlıkla zaten alakam yok. Benim insan odaklı düşünceleri benimsediğimi de sanırım bu sitede bilmeyen kalmadı, siz de biliyorsunuzdur diye düşünüyorum.Hırsızın hiç mi suçu yok, adamın vicdanı yoksa hükümet, erk ne yapsın diyorsunuz, benim çocuğum yok ama birileri benim çocuğuma tecavüz edip öldürseydi ve 5-6 yıl 'yatıp' kurtulsaydı sizin kadar soğukkanlı olamazdım diye düşünüyorum.
5 Eylül 2012 . Ankete Git
Faran.: Kanunlarda belirtilen cezaların düşük olduğunu düşünmüyorum. El kesme, recm gibi düşünceleriniz varsa bilemem. Verilen cezalar hakimlerin vicdanları ile alakalı biraz da. Onlar da bu toplumun içinden çıkan insanlar olduğuna göre... Ben olaya insancıl yaklaştım ve suç biz insanlarda dedim, siz olaya siyasi bakarak suçu siyasilere attınız. Dolayısıyla ben sizi 'insancıl' olarak olaya bakmaya davet ediyorum.
5 Eylül 2012 . Ankete Git
ayazcem: Eğer amacınız particilik veya siyaset olmasa daha insancıl yaklaşırdınız.dpd'nin dediği gibi ben ne yaptığına bakarım.Çözüm için bir şey yok hükümet kanadında...Bu tecavüzler , tacizler yokmuş gibi yapılıyor.
4 Eylül 2012 . Ankete Git
dpd06: Silah satışını kısıtlamak, davaları hızlandırmak, hukuk kurallarını degiştirmek ve yüz kızartıcı suçlarda ağır cezalar uygulamak, her küçük çocuk tecavüzünde verilen çocuğun da rızası vardır kararını ne pahasına olursa olsun engellemek, yerel düzeyde şiddeti engelleyecek mekanizmalar kurmak, istihdam yaratmak vs. Bugun Akp'nin bunları yapacak gücü yok diyenin alnını karışlamak lazım. İsterse yapar, belki suç tamamen bitmez ama en az %60-70 oranında azalır, kurtarılan bir insan bir insandır.
4 Eylül 2012 . Ankete Git
Faran.: Kötülüğü işlemeden önce onu vicdanlarımız dışında hangi güç engelleyebilir soruyorum size..? Suç oranları artıyormuş evet her yerde olduğu gibi bizde de artıyor. Bunu belli nedenleri vardır işsizlik, ahlaki çöküntü vs. ve bunlar bütün ülkeler için geçerlidir. Ben yukarıdaki yazımda parti yada hükümet ile ilgili bişeyden bahsetmedim ama sanırım 'sizin zihniniz o yönde çalıştığı için öyle algılamışsınız'.
4 Eylül 2012 . Ankete Git
ayazcem: Ben anlamadım ki arkadaş bu hükümetten neyden sorumlu.Terör var suçlu değil ,sapıklık var suçlu değil , adaletsizlik var suçlu değil.Yani kibarca konuşuyorum da her türlü her şeyde sidik yarıştırıp "Demiryollarını sen mi ördün ben ördüm " diyebilme hakkı var.Fakat %1400 kadın cinayeti artmış , olacağı varmış , biz ne yapalım?Din ,Allah, kitap diye geldiysen bu rakamlar artmayacak.CHP'de batsın Akp'de! Yeter ki asker ölmesin,kadınlar huzur içinde yaşasın.Bırakın şu particiliği.
4 Eylül 2012 . Ankete Git
dpd06: Kanunlar aynı olabilir, John S. Mill der ki 'insan başkalarına eylemleriyle yada eylemsizliğiyle kötülük yapabilir, iki durumda da aynı derecede suçludur' yani siz elinizde güç varken kötülüğü engellemiyorsanız kötülüğü yapan kadar suçlusunuzdur, bu kadar basit.
4 Eylül 2012 . Ankete Git
Faran.: Eğer rakamlar bu yönde arttıysa kanunlarda değişen bişey yok, sende var bende var. İnsanlar kendine çeki düzen vermeliler, yoksa ahlaksız bir toplumla hiçbir devlet başa çıkamaz.
4 Eylül 2012 . Ankete Git
Anketi oluşturan üye: kahramantürk . 19 Mart 2012