Anket Sitesi

Anket Sonuçları

Alevilik din dersinde okutulmalı mı?

%55,5Hayır
%44,5Evet
Ankete Katılım: 1.218 üye
Anketi Paylaş:
Anketi 384 üye beğendi

Ankete Yazılan Yorumlar

onuryukselce: Adı üstünde dersin adı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi olmasına rağmen sadece Kur'an dan örnekler ve hadisler verilmiş, diğer dinlere, dini felsefelere, ve ahlaki bilgilere yer verilmemiş. Madem dersin adı Din Kültürü ve Ahlak bilgisi Aleviliğin, dini felsefelerin, ahlaki bilgilerin ve tüm dinler hakkında yüzeysel bir bilginin verilmesi gerekir. Aksi takdirde dersin adının İslam Kültürü dersi olması gerekir ki bu da anayasaya aykırı.
28 Ocak 2016
Nalan61: Alevilik mezheptir ve islam dinine bağlıdır. Bunun gibi üç tane daha mezhep var o zaman onlarında böyle birşey talep etme hakkı olur ki bu ülke içinde farklı Sıkıntılar oluşturur.
12 Ağustos 2015
agean: Okullarda Din eğitimi olmamalı ve hiç bir din çocuklara dayatılmamalıdır. Ancak lise çağında dinler tarihi ders olarak verilebilir tabi islamiyetten, hıristiyanlığa, budizme kadar tamamını kapsayacak şekilde. Bu derste ülkemizde hakim din olan müslümanlık ve mezhepleri (Alevilik dahil) daha kapsamlı anlatılabilir.
6 Kasım 2013 . 1 üye beğendi
cesuryürek: Yazılı kaynakların okutulması başlangıçolarak iyi.Sözlü kültürde birlik sağlanması zor.
28 Ekim 2013
deryyya: birde aleviliği çıkarmayın başımıza
5 Kasım 2012 . 2 üye beğendi
berxay: Din dersi-Alevilik ile ilgili yaşadığım bir olay var onu paylaşmak istiyorum anket hakkındaki fikrimi anlarsınız. Bu yıl, farklı sınıfta olduğumuz bir alevi arkadaşım (cinsiyeti kız), din dersine her öğrenci gibi giriyor. Bir gün din dersinde namaz konusu görülüyormuş, öğretmen erkek olduğu için erkek namaz hareketlerini gösteriyormuş. Sonrasında öğrencilere namazdan sözlü yapmış ve önce bir erkek öğrenciyi kaldırmış. Erkek öğrenci, öğretmenin gösterdiği hareketleri yapıp sözlüden geçmiş.
26 Temmuz 2012 . Polemikleri Oku . 1 üye beğendi
bjk1903: Elbette okutulmalıdır. Alevilik bu milletin inançlarından biridir. Teolojik tartışmaları, İslâm ile ilişkisi hakkındaki ihtilaflı durumu bir kenara bırakıp Anadolu'da hâlâ var olan Türk milletinin tarihî inançlarından biri olan Aleviliği yok saymak ve mensuplarına saygı göstermemek toplumsal barışın önündeki en büyük engellerden biridir.
3 Temmuz 2012 . 3 üye beğendi
kahramantürk: Mezhepler ve/veya tasavvufi akımlar(tarikatlar) konusunda işlenmeli ve yanlış bilgiler izale edilmelidir.Zira aleviler de müslüman ve bu memleketin yiğit evlatları.Ayrılık, gayrılık yok, olmamalı da!
31 Mart 2012 . 1 üye beğendi
d1_d1: Eğer biz laik bir devlette din dersi görüyorsak bırakın aleviliği tanrı tanımazlığı bile çok yakından incelemeliyiz.
24 Ocak 2012 . 4 üye beğendi
risusx: Bence din dersi kaldırılmalı ve sadece ahlak dersi konulmalı... Bilmeyenler için söyliyeyim; ahlak, dine bağlı değildir... Sorusu olan?
18 Haziran 2010 . 3 üye beğendi
Anketi oluşturan üye: hguven87 . 27 Aralık 2005