Anket Sitesi

Anket Sonuçları

Ötanazi (Bir kişinin, yaşamının dayanılamayacak durumda olması sebebiyle, acısız veya çok az acıtan bir ölümcül enjeksiyon yaparak, yüksek dozda ilaç vererek veya kişiyi yaşam destek ünitesinden ayırarak kişinin hayatını sonlandırmak) ülkemizde yasal değildir. Ancak, omurilik felci olan Tuğrul Cankurt 4 yıldır boynundan aşağısını kullanamıyor ve hastalığının tedavisi imkansız, 'Ya insanca yaşam, ya onurlu ölüm' diyerek ötanazi hakkı istiyor. Peki sizce ötanazi hakkı ülkemizde yasal olmalı mı?(Bu hak kesinlikle akıl sağlığı yerinde olan insanların yararlandığı bir haktır. )

%36,6Evet, insanların böyle bir hakkı olmalı
%27,6Hayır olmamalı
%21,6Aslında olması iyi olur ama ülkemizde suistimal edilebilir o yüzden olmamalı
%11,9İlgilenmiyorum
%2,2Bence;
Ankete Katılım: 134 üye
Anketi Paylaş:
Anketi 52 üye beğendi

Ankete Yazılan Yorumlar

pırıl_pırıl: Aslında olabilir. Bu kişilerin yaşamları çok zor durumda. Mesela bahsi geçen kişinin intihar etme şansı bile yok hareket edemediğinden. Sağlıklı olsa intihar edebilir ne kadar yanlış olsa da. Zor kararlar poff böyle durumlar hakkında büyük konuşmamak lazım.
17 Mart 2018
fatiher: Bence böyle durunlarda kullanmlsı mantıklı olabılır
1 Ağustos 2012
bjk1903: İnsanların kendi hür iradeleriyle verilebilecek bir karar olarak yorumluyorum. Tıpkı yaşam hâkkı gibi ölüm hâkkı da önemsenmelidir. Yine de kesin hüküm verip büyük konuşmak istemem ama uzun süreli, tedavisi imkânsız ve acılı bir yaşamı kimse sürdürmek istemez herhâlde.
15 Haziran 2012
metemgs: Allah İnsanlara öyle bir hak vermemiş. İntihardan farkı yok
24 Şubat 2011
as1908: İntihar seçenek olmamalı. Dünyada bir çok felçli insan var hatta bazıları çok ünlü (mesela Hawkings). Ancak bu insanların hayatlarına devam edebilmesi için gerekli teknik donanım kendilerine sağlanmalı. Bu arada bildiğim kadarı ile yaşam destek ünitesinin fişinin çekilmesi beyin ölümünün gerçekleştiği durumlarda oluyor yani ötenazi sayılmaz.
29 Eylül 2010
padişah: O zaman dünya gilelerinden boğulan, strese gark olan, borçlar batağında yüzen insanlar da isterse ne yapacaksınız?Kesinlikle hayır, olamaz böyle bir şey.17 yıl komada yatıp gözünü açanların olduğu dünyamızda kimse Hz Azrail'in rolüne soyunmamalı!Haram ve cehennemlik olur bunun neticesi.Şerefle bitirilmesi gereken en önemli vazife hayattır unutulmamalı!
17 Ocak 2010
rüzgar58: Öyle saçmalık olur mu ya?Allah'ın verdiği canı Allah alır.Bu durum intihara girer.Birde aklı başında yapılan intihar olduğu için Allah göstermesinde Cehennem garanti.
17 Ocak 2010
hicod: Ölmekte bir tercihdir. Elbette olmalı. İntihar etmek yasak mı?
30 Ağustos 2009 . 1 üye beğendi
kkaappttaann: Yasal olmamalı bence,intihar gibi bir şey bu.
25 Ağustos 2009
batusey: Olmamlı Allah tarafından insanlara verilen bazı imtihanlar vardır. Allah'ın verdiği canı kimseni alma hakkı yoktur.
23 Ağustos 2009
Anketi oluşturan üye: dpd06 . 14 Nisan 2009