Anket Sitesi

Anket Sonuçları

Immanuel Kant 18. yüzyılda yaşamış bir filozoftur, bugün dünyanın birçok yerindeki okullarda Kant'ın barış felsefesi öğretilir. Kant hayatı boyunca Kaliningrad'da 15 km'lik bir daireden dışarı hiç çıkmamış ve şöyle demiştir:'insanların düşünceleri beyinlerinin içinde cereyan eder, başka bir yere gitmekle bu düşüncelere bir şey ilave edilemez. Dolayısıyla benim bu daire içinde kalmam dünyayı tanımama engel değildir'. Peki siz Kant'ın bu görüşüne katılıyor musunuz?

%54,5Hayır, katılmıyorum
%29,8Evet, katılıyorum
%9,9İlgilenmiyorum/Fikrim yok/Anlamadım
%5,8Ben şöyle düşünüyorum;
Ankete Katılım: 121 üye
Anketi Paylaş:
Anketi 39 üye beğendi

Ankete Yazılan Yorumlar

blackrace: Katılmıyorum. O günün şartları bunu söyletmiş olabilir. Gezip görmeden diğer kültür ve dini inanışlara şahit olunmadan, belli bir daire içinde nasıl düşünce yükseltilebilir ?
9 Ağustos 2018
mstf011: akıl veriyle çalışna bir organdır. Duyu organları ve yaşanmışlık bu verileri sağlar. Eğer oturduğun yerden dünya bilgilerine hakimsen doğru ama hiç kimsenin ister otursun ister gezsin bütün bilgilere sahip olması mümkün değildir.
21 Kasım 2012
sol: Yok ya katılmıyorum yeni yerlerde çok şeyler öğrendiğimi düşünüyorum
14 Ekim 2012
bjk1903: Bu düşünceye katılmıyorum. Yeni yerler görmenin insanın ufkunu genişleteceğini düşünüyorum.
16 Haziran 2012
pırıl_pırıl: Başı sonu ayrı cümle gibi bu. Acaba çeviri hatası mı var? Çünkü düşünmekle tanımak farklı şeylerdir. Dünyayı tanımamak düşünmeye engel değildir belki ama o daire içinde kalmak dünyayı tanımaya engeldir :)
27 Kasım 2011
umutcul: Katılmıyorum çünkü, insanlar bir konu hakkında düşünce sahibi olması için önce onu görmesi ve yaşantı sahibi olması lazım. Kant benim modelim değil zaten.
25 Temmuz 2011
sevgiozlemi: Ben katılmıyorum. Teorik bilgi sınırlıdır diye düşünüyorum. İnsan gezerek görerek çok fazla şey öğrenebilir.
16 Temmuz 2011
ukela: 'Immanuel Kant 18. y..' buraya geldiğim an bu anket dpd06'nın kesin dedim :) Ysnılmamışım... Kant amcaya gelince bir yere kadar haklı olabilir ama tamamen haklı bulduğumu söyleyemeyeceğim.
15 Temmuz 2011
keremege: Bir yandan düşünüyorum; İnsan, her durumda ya da her yerde kendini geliştirebilir. Ama diğer taraftan gözlemlediğim kadar; küçük yerlerde yetişen insanların düşünceleri de sığ oluyor biraz. Karar veremedim, insana göre değişir o halde...
30 Haziran 2011
cranberry92: 'Çok gezen bilir.' diyenlerdenim.
25 Haziran 2011
Anketi oluşturan üye: dpd06 . 13 Ocak 2011