Anket Sitesi

Ankete Yazılan Yorumlar

Alevilik din dersinde okutulmalı mı?

onuryukselce: Adı üstünde dersin adı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi olmasına rağmen sadece Kur'an dan örnekler ve hadisler verilmiş, diğer dinlere, dini felsefelere, ve ahlaki bilgilere yer verilmemiş. Madem dersin adı Din Kültürü ve Ahlak bilgisi Aleviliğin, dini felsefelerin, ahlaki bilgilerin ve tüm dinler hakkında yüzeysel bir bilginin verilmesi gerekir. Aksi takdirde dersin adının İslam Kültürü dersi olması gerekir ki bu da anayasaya aykırı.
28 Ocak 2016
Nalan61: Alevilik mezheptir ve islam dinine bağlıdır. Bunun gibi üç tane daha mezhep var o zaman onlarında böyle birşey talep etme hakkı olur ki bu ülke içinde farklı Sıkıntılar oluşturur.
12 Ağustos 2015
agean: Okullarda Din eğitimi olmamalı ve hiç bir din çocuklara dayatılmamalıdır. Ancak lise çağında dinler tarihi ders olarak verilebilir tabi islamiyetten, hıristiyanlığa, budizme kadar tamamını kapsayacak şekilde. Bu derste ülkemizde hakim din olan müslümanlık ve mezhepleri (Alevilik dahil) daha kapsamlı anlatılabilir.
6 Kasım 2013 . 1 üye beğendi
cesuryürek: Yazılı kaynakların okutulması başlangıçolarak iyi.Sözlü kültürde birlik sağlanması zor.
28 Ekim 2013
deryyya: birde aleviliği çıkarmayın başımıza
5 Kasım 2012 . 2 üye beğendi
berxay: Din dersi-Alevilik ile ilgili yaşadığım bir olay var onu paylaşmak istiyorum anket hakkındaki fikrimi anlarsınız. Bu yıl, farklı sınıfta olduğumuz bir alevi arkadaşım (cinsiyeti kız), din dersine her öğrenci gibi giriyor. Bir gün din dersinde namaz konusu görülüyormuş, öğretmen erkek olduğu için erkek namaz hareketlerini gösteriyormuş. Sonrasında öğrencilere namazdan sözlü yapmış ve önce bir erkek öğrenciyi kaldırmış. Erkek öğrenci, öğretmenin gösterdiği hareketleri yapıp sözlüden geçmiş.
26 Temmuz 2012 . Polemikleri Oku . 1 üye beğendi
bjk1903: Elbette okutulmalıdır. Alevilik bu milletin inançlarından biridir. Teolojik tartışmaları, İslâm ile ilişkisi hakkındaki ihtilaflı durumu bir kenara bırakıp Anadolu'da hâlâ var olan Türk milletinin tarihî inançlarından biri olan Aleviliği yok saymak ve mensuplarına saygı göstermemek toplumsal barışın önündeki en büyük engellerden biridir.
3 Temmuz 2012 . 3 üye beğendi
kahramantürk: Mezhepler ve/veya tasavvufi akımlar(tarikatlar) konusunda işlenmeli ve yanlış bilgiler izale edilmelidir.Zira aleviler de müslüman ve bu memleketin yiğit evlatları.Ayrılık, gayrılık yok, olmamalı da!
31 Mart 2012 . 1 üye beğendi
d1_d1: Eğer biz laik bir devlette din dersi görüyorsak bırakın aleviliği tanrı tanımazlığı bile çok yakından incelemeliyiz.
24 Ocak 2012 . 4 üye beğendi
risusx: Bence din dersi kaldırılmalı ve sadece ahlak dersi konulmalı... Bilmeyenler için söyliyeyim; ahlak, dine bağlı değildir... Sorusu olan?
18 Haziran 2010 . 3 üye beğendi
Kurtulus99: Alevilik İslamdan farklı bir inanç olduğu için evet okutulmalıdır.
13 Haziran 2010 . 1 üye beğendi
spbbp: Alevilk ayrı bir din mi?
11 Haziran 2010 . Polemikleri Oku
haymatlos: Sunnilikle çeliştiği noktalar var aynı sınıfın içinde ikisini birlikte nasıl verecekler bilemiyorum ama tabi devletin görevi bu doğru biz bunu verelim demek değildir.Üzerinde çalışılırsa herkesi memnun edecek bir sonuç çıkabilir
11 Haziran 2010
dfn_: Kesinlikle ! Ve hangi zihniyetin buna hayır cevabını vereceğini çok merak ediyorum. Lütfen beni bilgilendirsin.
21 Nisan 2010 . 1 üye beğendi
ışıl_ışıl: Okutulmasa daha iyi olur.
6 Ocak 2010 . Polemikleri Oku
padişah: Okutulsun elbette.Hacı Bektaşi Veli'nin bize katacakları çok olacaktır eminim.
30 Aralık 2009 . 1 üye beğendi
as1908: Bence din dersleri bölünmeli. Dinler tarihi, ahlak bilgisi dersleri ile herkesin kendi inancına göre seçeceği din dersi konulmalı. O zaman gelecek taleple Alevilik de okutulacaktır. Ancak bugünkü düzende Aleviliği ayrıca okutmak diğer akımları yada inanışları da okutma sıkıntısını da beraberinde getirecektir (Alevilik halihazırda İslam dininin alt kolu olarak kabul görüyor. Bu durumda Aleviliği ayrıca okutursak Mevleviliği, Kadiriliği, Caferiliği, Nakşiliği vb. okutma sorunu çıkacaktır).
19 Ekim 2009 . Polemikleri Oku . 2 üye beğendi
zombi: Zorunlu din dersi hepten kalkmalı bence alevilere kitapta iki satır yer ayırılması neyi değiştirecek?
22 Temmuz 2009 . Polemikleri Oku . 2 üye beğendi
borax: Ben aslında din kültürü dersinin okutulmasına da karşıyım. Bu kitaplarda satanizm de okutuluyor. Satanizim bir din mi yani? O zaman kitabın ismini din kültürü yapmayın kardeşim, inanç kültürü, felsefe kültürü filan yapın, yada toptan din kültürü dediğiniz dersin konularını felsefe dersine birleştirin. İnanmayan biri için din, bir felsefeden ibarettir, bunu da unutmayın. Alevilik okutacaksanız eğer, mezhep kültürü diye yeni bir ders çıkarmanıza da gerek yok, felsefe dersinde okutun, olsun bitsin
22 Haziran 2009 . 2 üye beğendi
dmtezb: Bu ülkenin kültüründe olduğu için ve yıllardan beri yok sayılmaya çalışıldığı için okutulmalı diye düşünüyorum.Zaten çoğu insan yanlış tanıyor aleviliği.Bu arada ben bir sünni'yim.
13 Mayıs 2009
Bozkurt_fb: Alevilik-Bektaşilikte bir mezhep olduğuna göre din dersinde gösterilmesi doğaldır ki zaten bizim 12. sınıf Din kitaplarımızda Alevilik mezhebi gösteriliyor.
19 Nisan 2009
asya_5_m: O da bu dinin içinde değil mi niye okutulmasın anlayamadım. Alevi falan değilim pek bir bilgim de yok ama insanlar herşi öğrensin canım ne var bunda. Sonuçta bize ilkokuldaki din kitaplarında Budistliğin, Hinduizmin, Şintoizmin vs vs ne olduğunu da okuttular. Hepsi öğrenilsin daha iyidir. İnsanın her dinin / mezhebin mensubuna, inananınada inanmayanınada hoşgörüyle yaklaşması gerek bence.
19 Nisan 2009
mihver54: Din dersinde mezhepler bölümünde okutulmalıdır.
4 Nisan 2009
Ankmehmet: Karşı olanların nedenini merak ediyorum.
2 Nisan 2009
arcıt: Aleviliği okutmak yerine din dersini tamamen kaldırmak gerekir.
1 Nisan 2009 . 1 üye beğendi
Dilemma: Din dersine karşı olduğum için içeriği hiç umrumda değil.
15 Mart 2009 . 1 üye beğendi
keremo: Bence gerek yok.
13 Mart 2009 . Polemikleri Oku
enderun78: Bir sunni olarak evet okutulmalı diyorum. Biraz araştırır ve milli tarih safsatasını bir kenara bırakırsanız Türk'lüğün bu günlerini anadolu Alevilerine borçlu olduğumuzu görürsünüz. Bkz. Yeniçeriler Bkz. Araplaşmaya karşı Anadolu Türk Alevileri..
10 Mart 2009
alihd27: Sadece Alevilik değil Hristiyanlık ,Budizm ve diğer dinler de işlenmelidir.
4 Mart 2009
ken1903: Ben çocuğumun okumasını istemem ne gerek var kafa karıştırıcam
16 Ocak 2009 . Polemikleri Oku
Anketi oluşturan üye: hguven87 . 27 Aralık 2005