Anket Sitesi

Yorum Üzerindeki Polemikler

Alevilik din dersinde okutulmalı mı?

berxay: Din dersi-Alevilik ile ilgili yaşadığım bir olay var onu paylaşmak istiyorum anket hakkındaki fikrimi anlarsınız. Bu yıl, farklı sınıfta olduğumuz bir alevi arkadaşım (cinsiyeti kız), din dersine her öğrenci gibi giriyor. Bir gün din dersinde namaz konusu görülüyormuş, öğretmen erkek olduğu için erkek namaz hareketlerini gösteriyormuş. Sonrasında öğrencilere namazdan sözlü yapmış ve önce bir erkek öğrenciyi kaldırmış. Erkek öğrenci, öğretmenin gösterdiği hareketleri yapıp sözlüden geçmiş.
berxay: Çok haklısın. Bugün zaten devlet eliyle Alevilere bir kez daha hakaret edildi o yargıtay kararıyla.
26 Temmuz 2012 . Ankete Git
dpd06: Kisacasi toplum ayrismis durumda, her daim de oyleydi. Din butunlestirici falan degildir. Alevilikle ilgili turlu turlu sacmaliklar uyduran bir suru sunni var simdi bunlar musluman mi? Evet, gayet de musluman, hatta aleviyi dislayan devlet buyuklerimiz de mevcut, en son yargitaydan karar cikti misal. Kisaca milliyet gibi din de ayristirici ve kincidir. Alevilerin iktidarda oldugu bir devlette elbet sunniler de aci cekiyordur. Kanun gibi birsey bu maalesef.
26 Temmuz 2012 . Ankete Git
dpd06: Ornegin maalesef cok dogru noktalara deginmis. Universite 2. Siniftayken arkadas ortaminda biriyle tanistim. Yakin arkadas olduk sonradan. Aradan 6-7 ay gecti, birgun geldi bana 'ben aleviyim, istersen artik gorusmeyiz' dedi. Hayatimda ilk defa boyle birsey duydum ama var boyle bir gercek. Zaten yakin arkadasim olmus bir insani neden alevi diye kendimden uzaklastirayim? Demek ki daha onceden birileri yapmis bunu ki arkadasim bana ayrica bunu soyleme ihtiyaci hissetti.
26 Temmuz 2012 . Ankete Git
berxay: olduğunu öğrendim. Arkadaşım bize başından beri Aydınlı olduğunu söylerdi, Alevi olduğunu itiraf etmek zorunda kalınca, gerçek memleketinin de Erzincan olduğunu söyledi bana. Ben arkadaşıma bunu okul idaresine bildirmesi gerektiğini, kendisine böyle bir hakareti yaptırmaması gerektiğini söyledim ama beni dinlemedi. Bu yaşananlara rağmen sustu. Ailesi öyle söylemiş, gerçek memleketini söylemiyor hiç kimseye...
26 Temmuz 2012 . Ankete Git
berxay: Ardından öğretmen kız öğrencilerden birini kaldırmış, bu da benim Alevi arkadaşım olmuş. Arkadaşım, Alevi olduğunu söylediği halde öğretmen sözlüye almış. O da namaza erkek gibi başlamış, ellerini göbeğinde bağlamış vs. yani kadınlara dair bir şey bilmediği için yanlış yapmış. Tabi sınıfta kahkahalar, gülüşmeler yani arkadaşım çok rencide olmuş. Bu olay sonradan benim de kulağıma ulaştı, herkes bunu konuşur olmuş okulda. Sonrasında ben bu durumu o arkadaşımla konuştum ve işin daha da ilginç
26 Temmuz 2012 . Ankete Git
Anketi oluşturan üye: hguven87 . 27 Aralık 2005