Anket Sitesi

Yorum Üzerindeki Polemikler

Şairlerimizi tanıyor muyuz?

demirsoy33: Hayyam olmamalıydı. Harika bir şair fakat burada olmamalıydı. Çünkü bizim şairimiz değil.
Salihbirkul: Bu konuda size katılıyorum.
2 Şubat 2012 . Ankete Git
dpd06: Yok ben yanlislari dine mal etmiyorum fakat din bir arac olarak birileri tarafindan kullanilmaktadir diyorum.
2 Şubat 2012 . Ankete Git
Salihbirkul: Kaldı ki kişilerin inançlarını sorgulamamaları, körü körüne yetiştirildikleri inancı benimsemeleri ve diğer inançlardan bihaber olmaları ve dünya genelinde kişilerin tamda bu söylediğim tarife uymaları, dinin özgür irade ile seçilebilir olma özelliğini, bu gerçeği değiştirmez. Ben sizin söylemek istediklerini anladım ve size hak vermiyor da değilim, ancak siz insanların yanlış uygulamalarını dine mal etme yanlışına düşüyorsunuz, bunadır itirazım.
2 Şubat 2012 . Ankete Git
Salihbirkul: Neden sadece din değiştirme açısından olaya bakıyorsunuz? Din değiştirildiği zaman mı sadece özgür irade söz konusu olur? Örneğin Müslüman olarak yetiştirilmiş bir birey belli bir yaşa geldiğinde dini bir arayışa girmiş olsa, diğer inançları araştırsa (elbette objektif olarak) ve sonucunda yine İslam'ın doğruluğunu kabul etse özgür iradesi ile karar vermiş olmaz mı?
2 Şubat 2012 . Ankete Git
dpd06: Demek istediginizi temel anlamda anliyorum elbette, din degistirilebilir, millet degistirilemez, benim dediklerimi farkli bir duzlemde ele alirsaniz daha iyi olur. Evet din degisebilir ama bunu yapabilen az, binde bir. Sonucta ikisi de aileden geliyor, onu demek istiyorum.
2 Şubat 2012 . Ankete Git
Salihbirkul: Siz şuan istediğiniz takdirde dininizi değiştirebilir misiniz? Bu sorunun cevabı evet öyle değil mi? Değiştirip değiştirmemeniz sizin elinizde bu konu farklı bir boyut. Dininizi seçmek sizin elinizde, ama milletinizi seçemezsiniz.
2 Şubat 2012 . Ankete Git
Salihbirkul: Kişinin içinde yetiştiği kültürü, dini yalanlaması, ondan vazgeçmesi ve farklı bir inancı benimsemesi elbette kolay değil bu konuda hemfikiriz. Ancak sizde biliyorsunuz ki bu durum imkansız da değil, olmamış da değil. Oysa millet kan bağı ile ilişkili bir durum olduğu için kişinin milletini değiştirmesi imkansız bir olaydır. Ben bunu söylemeye çalışıyorum. Siz bu bağlamda millet ve din kavramını aynı çerçeveye koyamazsınız bunu söylüyorum.
2 Şubat 2012 . Ankete Git
dpd06: ben katilmiyorum size. Turkiyede dogup hristiyanligi secenlerin sayisi 100 hadi bilemediniz 1000 olsun. Ama 75 milyonun saniyorum %92'si musluman,bu da beni dogruluyor. Cunku musluman bir ailede dogan o orf ve adete gore yetisiyor ve bundan vazgecmek hic kolay degil,ben yasadim ordan biliyorum.Ayni durum herhangi bir Avrupali icin de gecerli.Hepsini gectim Latin Amerikada bir zamanlar kendi dinlerini yasayan yerliler bugun Hristiyan. Bence ozgur irade ne din seciminde ne de millet seciminde var.
1 Şubat 2012 . Ankete Git
Salihbirkul: Diyemez çünkü ırk kan bağı ile alakalı bir durumdur. Ve babanızı, annenizi seçme şansınız yoktur. Oysa din bir inanç işidir ve özgür irade ile seçilir. Babaya, anneye, akrabalara, kan bağına bağımlı değildir. Özetle "Siz mesela atiyorum Isvec'li bir anne babadan dogmus olsaydiniz Turk milliyetcisi olmaniz mumkun muydu yada musluman?" sorunuzda Türk milliyetçiliği kısmına katılıyor, ama Müslümanlıkla ilgili yargınızı yanlış buluyorum.
31 Ocak 2012 . Ankete Git
Salihbirkul: Aklını kullanan birey doğruyu yanlıştan ayırabiliyorsa, hangi inancın doğru olduğuna da karar verebilir. Hangi yaşta olursa olsun, daha öncesinde hangi inancı benimsemiş olursa olsun, doğru kabul ettiği inancı benimser. Bir Müslüman otuz yaşından sonra Hristiyanlığı benimseyebilir, aynı durum bir Hristiyan için de geçerlidir ve dahi tüm inançlar için. Ancak bir Türk ben Türklüğün doğru millet olduğuna inanmıyorum, bundan sonra Bulgar'ım diyebilir mi?
31 Ocak 2012 . Ankete Git
Salihbirkul: Milliyetçilikle ilgili söylediklerinize katılmakla birlikte, millet ve dini aynı kefeye koymanıza anlam veremedim. İnsan milletini kendi seçemez, bu konuda iradesini kullanamaz ve dahi değiştiremez de. Ancak insan dinini kendi özgür iradesiyle seçer. Budist bir anne babanın çocuğu olarak doğmak, ömrünün sonuna kadar Budist olarak yaşama yükümlülüğünü getirmez bireye. İnsana akıl boşuna verilmemiştir. Ve akıl doğruyu yanlıştan ayırabilmek demektir.
31 Ocak 2012 . Ankete Git
dpd06: Ha bir de bana sorarsaniz milliyetcilik kotu birseydir. Kotulugunu gectim gereksizdir. Insanlarin secemedigi halde sahip oldugu birseyin fanatigi olmasini anlayamiyorum. Siz mesela atiyorum Isvec'li bir anne babadan dogmus olsaydiniz Turk milliyetcisi olmaniz mumkun muydu yada musluman? Degildi ama siz tesadufen Turk dogdunuz, durum boyleyken turk milliyetciligini ben anlayamiyorum. Ayni mantikla yunan milliyetciligini de anlamiyorum, kaldi ki milliyetcilik kapitalizmle eleledir.
30 Ocak 2012 . Ankete Git
dpd06: Milliyetciligin de farkli turleri var. Siz de haklisiniz sizin acinizdan bakinca ama hayyama turk deyip bununla ovunen de bir milliyetcidir, bu acik.
30 Ocak 2012 . Ankete Git
Held: Milliyetçilikle ne alakası var? Arkadaşlar doğru bir tespit yapmışlar. Aman milliyetçilik yaparız endişesiyle(milliyetçilik kötü bişeymiş gibi) ne yani Türk olmayan bir şaire Türk mü demek gerekiyor?
30 Ocak 2012 . Ankete Git
dpd06: Kafatasına da baktiniz zahir o kadar eminsiniz ki:D Hayyam gibi bir şairi bile milliyetciliginize bulaştirdiniz ya tebrikler.
25 Ocak 2012 . Ankete Git
baltam: Hayyam Türk'tür.Bizim şairimizdir.
25 Ocak 2012 . Ankete Git
Anketi oluşturan üye: Wizard . 18 Mart 2005