Anket Sitesi

Ankete Yazılan Yorumlar

KANTAR: İnsanın kötülük yapmasını engelleyen 2 şey var diyelim, öncelik hangisinde olmalı? Eylemin günah olmasında mı yoksa eylemin yasal olmamasında mı?

servetcembar: İçinde seni durduran şeyler bunlar değil: sağduyu ve vicdandır...
8 Kasım 2019
woxow: eylemin etik olup olmaması tek cevaptır.... herkesin dini farklı olabilir. kanunlar her zaman değişebilir. genel ahlak kuralları evrenseldir.
7 Eylül 2013 . 1 üye beğendi
ibrahimpekin: Günah olması insanın vicdanen kötülük yapmasını engeller. Yasal olmamasının da ilki kadar önemi kalmıyor gibi.
7 Nisan 2013
pinokyo: Önce vicdan ve insani değerler ama soruya dönersek insanın koyduğu kurallardan korkmak değil Tanrının koyduklarından korkmak ve çekinmek.
23 Kasım 2012
en.cadi: Günah olan herkesin kitabı kendine uydurmasında yaşanıyor. Çıkıyor soytarının birisi bu günah yapmayın diyor ama bir bakıyorsun ertesi gün gazetede adam jet skilerin tepesinde..
7 Kasım 2012 . 1 üye beğendi
anafor: Yasalara uygunsa, ve benim açımdan yapmamın kötü değeri yoksa günah olması önemli değil.
11 Ekim 2012
mahinur: Günah ve sevap olgusunun üstünde bir disiplin yoktur diye düşünüyorum.
3 Eylül 2012
Superuser38: Yasaları insanlar koyar ama günahı Allah.
13 Ağustos 2012
feeling19: yaradanın bildiğini zavallı kullarından saklamam hiç. Önce günah olmasına bakarım.
4 Ağustos 2012
Mohikan: Normalde laik toplumda yasallık öne çıkar. Ama dinin öne çıktığı toplumda ahlaki değerlerle kural konulur ve ahlaki yaptırımlara göre insanlar kendi davranışlarını belirler.Dünyada herkes aynı inanca sahip olacak diye birşey yok.O sebeple yasallığı öne çıkarmak herkes için daha uygun ve kabul edilebilir olacaktır.
12 Temmuz 2012
Ugugug: 1. Din, 2. Sevgi-merhamet, 3. Kendini beğendirme arzusu. Aynı anda bu üçünü insanlar üzerinden kaldırın, sonra istediğiniz eğitimi verip istediğiniz siyasî-yasal sistemi uygulayın, bakalım dünyanın hâli ne olacak...
15 Haziran 2012
Red-kit: Yasal olmadığı halde tecavüzleri görüyoruz ya bir de yasal olsa? Zaten herif 4 karı alabileceğini iddia ediyor.(Kendi karı diyor ben değil)
18 Mayıs 2012 . 1 üye beğendi
kahramantürk: Elbette günah olmasıdır benim kararlarımı etkileyen.Yoksa affedersiniz genelevlerde zina yasal ama günah yani haram.Yasal olması kötülüğü ve ahlaksızlığı ortadan kaldırmaz.Aynı şey faiz ve diğer hususlar içinde geçerli.İnsanlar kısıtlı akılları ve görebildiklere dar bakış açısı ile yasa hazırlarken Kur'an-ı Kerim zamanlar üstü bir eskimezliğe ve çağları aydınlatan muhteşem bir bakış açısına sahiptir.Kıyasları kabil bile değildir vesselam...
11 Mayıs 2012
misal: Bugün yasalarda insanların yapmasını yasaklayan şeyler olabilir; yarın yasalar değişince yasaklar ortadan kalkar. Önceden yasak olan şeyler artık yapılabilir hale gelir. Günahlar ise insanlar yaşadığı sürece varolduğu için insanları etkiler.
10 Mayıs 2012 . 1 üye beğendi
dpd06: İkisi de insan eliyle yazılmış şeylerdir bana göre, e bu durumda her ikisi de yüksek derecede hatalı olabilir, yasalar en azından güncel, değiştirilebilip düzeltilebiliyor, dini kuralların aksine. Üstelik yasaların yapılmasına toplumun dahil edilmesi mümkün, diğerinde insanlar zorunda bırakılıyor, çünkü kimse inancına karşı çıkamaz, çıkarsa ilerde yanacağını bilir.
5 Mayıs 2012
onewaywind: Bazı şeyler vardır ki eylemin günahından geçilip yasalara takıldığımız(:
4 Mayıs 2012
quake06: İnsan aklı her şeyi çözebilecek kapasitededir.Anlayana
3 Mayıs 2012 . Polemikleri Oku
Cilveli: İnanç ile orantısı olduğunu çok düşünmüyorum.Görüyoruz çok inançlı geçinenleri.
3 Mayıs 2012
dctr: Bu varsayım Türkiye için geçerli olmayabilir. Şike yasakken yaptıktan sonra kanun değiştirilip legalleştirilebiliyor...
2 Mayıs 2012
agean: Öncelik her ikisinde de olmamalı, insanın otokontrolü içgüdülerini bastırarak kötülüğe engel olmalı. Ancak iki seçenekten biri seçilecekse eylemin yasal olmaması durumunu seçerim. Çünkü yasaya karşı işlenen suçun cezası peşin çekilir. Eylemin günah olmasında ise suçun cezası varsayılan diğer dünyada, peşin ceza her zaman için caydırıcıdır.
2 Mayıs 2012 . 1 üye beğendi
Görkem07: Tek geçerli yasak Allahın yasağıdır. Dönüş O'nadır.
1 Mayıs 2012 . 1 üye beğendi
berxay: İnsanın kendi vicdanı daha önemlidir bence, genel günah kavramı olarak bakmıyorum ama insanın da kendi yarattığı günahlar olabilir. O açıdan günah diyorum.
1 Mayıs 2012 . 1 üye beğendi
ukela: Kanun ve inanç olarak bakarsak inancın daha çok kişiyi engelleyeceğini düşünüyorum...
1 Mayıs 2012
danzig: Bence en önemli kanun kişinin kendi vicdanıdır, gerisi hikaye...
1 Mayıs 2012 . 1 üye beğendi
keremege: Zor soru gerçekten. Şöyle desem; önce Allah'tan korkarım... Kişiden kişiye değişebilir de bu durum, dediğim gibi cevabı zor.
1 Mayıs 2012 . 1 üye beğendi
akionta: ilk önce yasallığı oluşturmuşlar. Sonrasında da dahada garantiye almak için dinleri dolayısıyla günahları oluşturmuşlar. Ama ben çoğu insanın yasal olmamasından dolayı kötülük yapmadığını düşünüyorum.
1 Mayıs 2012
ankarags: Bu bağlamda beni engelleyecek olan şey yasalardır.
1 Mayıs 2012
ferment: Eylemin yasal olmaması benim kötülük yapmama niçin engel olsun anlayamadım.Yurdum insanı zaten yasal olmayan bir şeyi aynı zamanda günah olarak nitelendirir.Hukuk kuralları da toplumun genel ahlaki normlarına göre şekillendiğine göre cevap çok açık.
1 Mayıs 2012
cansuturkum: Bence din doğru yorumlandığında yasalarla örtüşecektir.Yani demek istediğim aslında dinin ve bilimin örtüştüğüne inandığım.
30 Nisan 2012
pırıl_pırıl: Günah olmasında çünkü yasalar her zaman doğru koyulmuyor.
30 Nisan 2012
Anketi oluşturan üye: dpd06 . 29 Nisan 2012