Anket Sitesi

Anket Sonuçları

Matematik bir zeka ölçütü müdür? Yani matematiğe kafası çalışan bir kişinin gerçekten zeki olduğundan söz edebilir miyiz?

%29,7Kesinlikle böyle bir genellemeden bahsedemeyiz. Matematiğe kafası çalışan kişinin zeki olduğunu söyleyemeyiz. Matematik bir zeka ölçütü değildir
%27,4Bu duruma birkaç örnek gösterebiliriz, fakat böyle bir genelleme yapmak doğru olmaz
%20,5Evet, böyle bir durumdan söz edebiliriz. Genellikle matematiğe kafası çalışan kişiler daha zeki oluyor
%15,1Kesinlikle. Matematiğe kafası çalışan kişilerin zeki olduklarını söyleyebiliriz. Matematik zeka ölçütüdür
%4,6Fikrim yok
%2,7Diğer
Ankete Katılım: 219 üye
Anketi Paylaş:
Anketi 84 üye beğendi

Ankete Yazılan Yorumlar

baltam: Sadece matematiksel zeka diye birşey olsaydı bu doğru olabilirdi ama başka zeka türleri de var. Herkesin zekası farklı yöne yönelmiş olabilir, bu yüzden genelleme yapamayız.
2 Mayıs 2015
bahatekin: O işler zekadan çok,istekle alakalıdır. Küçük yaşta temeli sağlam kursam,bende matematikçi olurdum. Her matematik yapan,zeki olacak diye kaide yoktur. Misal;adam koskoca matematik problemlerinin üstesinden gelir,gider dil bilgisi'nde tarih'te takılır. İlgi alanına göre şekillenir.
2 Kasım 2014
partocar: Genelleme yapmak doğru değil. Kafa matematiğe basıyorsa zekidir ayrı mesele.
30 Mart 2013
berxay: Kesinlikle söyleyemem. Benim matematiğim iyi değil, ama matematiği iyi olan pek çok kişiden daha zeki olduğumu düşünüyorum. Zeka sadece sayısal olmaz, sözel duygusal zekalar da vardır.
11 Ağustos 2012
feeling19: Zeka türleri çeşitlidir. Ve matematiğe kafası çalışmayan kişi zeki değildir de diyemeyiz. Onunda başka bir konuya aklı fazlaca çalışıyordur falan. Toplumda bilinen bir çok olgu aslında yanlış.
11 Ağustos 2012
bjk1903: İnsanların hepsinde sayısal ve sözel ilimlere ayrı istidatlar vardır. Bazıları matematik, bazıları edebiyat alanında yeteneklidir. Matematiği zekâ ölçütü olarak kabul etmem. Hiçbir şey değilse arkadaşım olan birkaç matematikçiyi tanıyorum. Onların çok zekî olduğu kanaatinde değilim.
2 Ağustos 2012
orhan413: Howard Gandner, çoklu zeka kuramında kişilerin zekasını sekiz farklı kategoride değerlendiriyor. Sayısal zeka bunlardan sadece biri ve sayısal zekası çok iyi olan birinin her alanda başarılı olmasını beklemek de doğru değil.
18 Şubat 2012
dpd06: Sayısal ve sözel zeka çeşitleri var sözel zekası yüksek insanlar da zekidir. Benim doğal 'sarışın' bir arkadaşım var :)) Süper matematik yapar,hatta öss'de çok iyi matematik yapmıştı ama şuan kötü bir üniversitede kötü bir eğitim alıyor, çok da zeki olduğunu söyleyemem. Kısaca bence zeka ölçütlerinden sadece biridir.
9 Haziran 2011
as1908: Matematik zeka gerektiren bir uğraştır ancak zeki olup da matematiğe ilgi duymayan insanlar da vardır.
2 Haziran 2011
mr.magic: Peki matematiğe kafası hiç basmayan birine çok zeki diyebilir miyiz :)
27 Mayıs 2011
Anketi oluşturan üye: anıl_1988 . 15 Temmuz 2008