Anket Sitesi

Anket Sonuçları

İsmet İnönü, 2. Dünya Savaşı sırasında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanıdır. İngiltere ve Fransa, Türkiyeyi savaşa çekmek için her şeyi denemiştir. Dönemin İngiliz Cumhurbaşkanı Winston Churchill Adana'ya gelerek İnönü ile görüşmüş, ancak İsmet İnönü'den savaşa girme sözü alamamıştır. İnönü'nün savaşa girmek için tek şartı vardır, düşman devletlerin Türkiye'ye saldırması. İnönü 1944 yılında, nihayet Almanya ve Japonya'ya savaş ilan ettiğinde savaş zaten fiilen bitmiştir. Bir çoğuna göre İsmet İnönü, ülkesini savaşa sokmadığı için kahramandır, diğerlerine göreyse savaşa girmeyerek Türkiye'nin 'erkekliğini' öldürmüştür.Size göre bu olayda İsmet İnönü hangisidir?

%50,3Kahramandır
%24,8İkisi de değildir şudur:
%15,0Türkiye`nin `erkekliğini` öldürmüştür
%14,4İlgilenmiyorum/Geçmiş zaman fikrim yok
Ankete Katılım: 153 üye
Bu ankete oy verirken her üye en az 1, en çok 2 seçenek işaretledi
Anketi Paylaş:
Anketi 48 üye beğendi

Ankete Yazılan Yorumlar

baltam: Nazilerin kendisine saldırmayacağını bildiği için İnönü rahat tabi. RTE'nin çok kullandığı söz buraya uyacaktır: Zulme karşı susan dilsiz şeytandır.
2 Mart 2015
sol: Olması gerekeni yapmıştır zira büyük bir savaşın acılarını henüz sarmaya başlamış bir toplum başka acıları kaldıramayıp çökebilirdide ülkemizi kendimizi onlara kullandırmadık lakin iyi bir liderin yapması gereken doğal bir harekettir kahramanlık diyemem.
31 Ekim 2012
yasofeto: İsmet İnönü savaştan önce Mussolini'ye methiyeler düzen fakat savaş sonuna doğru galipler belli olunca Stalin'e yaranmak uğruna 1944 yılında sadece milliyetçi oldukları için birçok vatanseveri 'Hitlerci' olmak suçundan hapislere sokmuştur. Türklüğün ve Türkçülüğün en büyük düşmanlarındandır.
6 Ekim 2012 . 2 üye beğendi
bjk1903: O dönem ülkenin savaşa girmesi sosyal ve ekonomik anlamda imkânsızdı. Dolayısıyla bana göre bu tercih bir kahramanlık değildir. 1. Cihân Harbi'nde Almanlarla işbirliğinde hezimete uğramış bir devletin yeniden Almanların yanında olması mümkün değildi ama İnönü'nün her anlamda Sovyetlerin yanında yer alması da büyük hatadır. Bu uğurda kurucu ideoloji olan Türk milliyetçiliğine tavır almış, dönemin gerçek anlamda münevverleri olan yüzlerce suçsuz Türkçü'ye büyük işkencelere çektirmiştir.
14 Haziran 2012
timursanli: Muhteremi asla ve kat'a sevmem. İsminden dahi haz duymam ancak bozuk saat dahi doğruyu gösterir. Fanatizm yapıpta erkekliğe vuramayacağım
12 Ocak 2012
serginho: Kahramandır da Türkiye'nin 'erkekliğini' öldürmüştür de denilemez. Savaşa girmemek mantıklıydı çünkü bizim savaşımız değildi ki. Neyden kaçmışız? İnönü doğru olan şeyi yapmıştır sadece. Kahraman denilemez.
15 Ekim 2011
dpd06: Görüşlerinin çoğunu onaylamasam da yaptığı en akıllıca şey sanırım 2. Dünya Savaşı dışında kalmaktır.Gerçi bugün BM'nin Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi 2. Dünya Savaşı sırasındaki müttefiklerdir.Hoş Türkiye savaşa girseydi 6. daimi üye olamazdı ama olsun.
12 Nisan 2011
metemgs: Allah İnönü dönemini bir daha yaşatmasın bu millete.
25 Şubat 2011 . Polemikleri Oku
as1908: Korktuğu kesindir. Ancak daha önce ülkesi işgale uğramış ve çok acılar çekmiş bir ülkenin lideri olarak gerçekten akıllı ve onurlu bir siyaset izlemiştir. Kendisini sevmemekle birlikte bu konuda minnettarım. Ama esas soru savaşın tarafları gerçekten savaş girmemizi istese idi direnebilecek miydik?
30 Eylül 2010
padişah: Atatürk'ün resmini resmi dairelerden, banknot ve pulların üzerinden kaldıran inönü'yü halkın vicdanına havale ediyorum...
27 Aralık 2009
Anketi oluşturan üye: dpd06 . 2 Mart 2009