Anket Sitesi

Anket Sonuçları

Realizmin babası Machiaveli'nin en ünlü sözlerinden biri şudur:'Amaç, aracı meşrulaştırır'. Yani devletin belli bir amaca ulaşmak için ne yaptığı önemli değildir, sonuç o devlet için iyiyse, devletin kullandığı araçların başkaları için kötü olmasının (savaş, işgal, tehdit. . . ) hiç bir önemi yoktur. Devleti siz yönetecek olsaydınız, bü tür bir yönetim şeklini benimser miydiniz?

%50,0Hayır
%26,2Evet
%15,4İlgilenmiyorum
%8,5Ben şöyle yapardım
Ankete Katılım: 130 üye
Anketi Paylaş:
Anketi 48 üye beğendi

Ankete Yazılan Yorumlar

sol: Bu realizm olsaydı gerçekçilik acınacak birşey olurdu asla benimsemezdim.
31 Ekim 2012
Kurtulus99: Günümüzde Machiavel'in tüm külliyatını reddedip,sadece 'Makyavelizm' tanımıyla,onu da 'amaca giden her yol mübahtır' argümanıyla akılda tutmak ; Machiavel'i anlayamayıp,acele siyaset üretenlerin terminolojiye bağışladıkları yanlışlardan birisidir.Tarihi hiçbir şey tarihsel perspektife oturtulmadan anlaşılamaz.Dönemin Avrupa'sında adil yönetim ve özgürlük arayışı kuşkusuz Machiavel'in de ilgi alanıydı.Adil yönetimi tasvir ederken de sadece belirtilen argümanı değil,toplumun refahını da gözetmişti
25 Haziran 2012 . 1 üye beğendi
bjk1903: Devlet, insanî duygu ve hasletlerle yönetilemez. Belirli sertlik gerektirir. Kendi menfaatleri için dünyada kabul gören bazı etik değerleri dikkate almayabilir. Tabiî bunlar fütursuz bir zalimliği ve hodbinliği de doğrulabilir. Bunlara dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca devlette devamlılık önemlidir. Yönetime gelen her yöneticinin vicdanî kanaatleri devletin işleyişine müdahil olmamalıdır. Aksi takdirde sağlam bir devlet yapısı, uzun süreli stratejik plânlamalar ve politikalar teşkil edilemez.
14 Haziran 2012
dpd06: Ben devletin başında olsaydım bu kadar zalim olmazdım herhalde ama Machiavelli boş konuşan bir adam değil.ABD'nin,İran'ın,Rusya'nın bugünkü uluslararası arenadaki tavırlarını açıklayan kitabı var adamın ve bu kitap 500 yıl önce yazılmış.Ben yapmam desem de oraya çıkınca kimin ne yapacağı hiç belli olmaz.Hobbes'un da dediği gibi insan doğası kötüdür,bencildir.Güç eline geçince ne olur bilinmez.Bush ve ekibi kadar zalim olmazdım ama heralde.
11 Aralık 2010
as1908: Şimdi sorsan hayır ama öyle bir konuma geldiğimde ne yapardım kestiremiyorum. Bu tespit ahlaki olmamakla birlikte doğrudur. Zira tarihe bakarsanız bu şekilde davranmayan devletlerin maalesef yok olduğunu halklarının da sömürge olduğunu görüyoruz.
30 Eylül 2010
ukela: Amacıma gidecek en steril aracı tercih ederdim. Üzgünüm Machiaveli aynı düşünmüyoruz :)
7 Şubat 2010
padişah: Şeffaflığını kaybeden ülkeler karanlıkta kaybolur!
23 Ocak 2010
sincap: Amac devleti soymak, kuruluşları satmaksa hayır elbette
8 Ağustos 2009
umutcul: Adam gerçekçi, dolayısıyla gerçekte mevcut olanı söylüyor. Ben şimdi ne kadar 'Hayır ben öyle yapmam, önce insanlık ! Bir yandan yaparken bir yandan kırmak bana göre değil', desem de nafile, tamamen duygusal konuşmuş olurum. Bu işin doğasında var, şimdi farklı söylesem de oraya erişince o doğaya ben de uyarım muhtemelen ve araç amaç karşısında önemsiz kalır.
9 Mayıs 2009
pelinnnn: Üniversitedeyken Machiaveli'den fenalık gelmişti, okul bitti kurtuldum diyordum şimdi de burda karşıma çıkıyor :(
5 Mayıs 2009
Anketi oluşturan üye: dpd06 . 1 Mart 2009