Anket Sitesi

Anket Sonuçları

Ünlü düşünür Machiavelli, "Prens" adlı kitabında bir başkanın ülkeyi nasıl yönetmesi gerektiğinden bahseder. Ona göre ülkeyi yöneten ahlaklı, duyarlı, merhametli, hoşgörülü olmamalıdır. Çünkü bu özellikler yeri geldiğinde ülkenin çıkarlarını gözetmesini engelleyebilir. Mesela merhametli bir kral, vatan hainini affederse, affettiği hain onun sonunu getirebilir. Ülke başkanı dindar da olmamalıdır.Çünkü bu da onu engeller. Yalnız, anahtar nokta şudur; Tüm bu özellikleri taşımayacak ama halka taşıyor(muş) gibi gösterecektir ki halk ona nefret beslemesin. Sizce Tayyip Erdoğan Prens kitabından mı etkilenmiş?

%36,4Evet, tüm özellikleri taşıyor
%33,3Hayır, ne münasebet
%22,0İlgilenmiyorum
%8,3Şöyle ki;
Ankete Katılım: 132 üye
Anketi Paylaş:
">
Anketi 45 üye beğendi

Ankete Yazılan Yorumlar

sol: Okuduğunu ya da bildiğini sanmam
31 Ekim 2012 . 1 üye beğendi
bjk1903: Sayın Başbakan'ı tasvir eden tanımlamalar bunlar. Yalnız şuraya bir şerh düşmek isterim; Başbakan, vatan ve millet aleyhinde olanlara karşı çok mülayimdir. Bunlara karşı merhamet ve hoşgörüsünü hiçbir zaman esirgemez.
14 Haziran 2012 . 1 üye beğendi
dpd06: Özellikler birebir,kitabı okudukça hayretlere düşmüştüm:) Gerçi onda bu kitabı okuyup ardındaki anlamı anlayabilecek entellektüel birikimin olduğunu sanmıyorum,Machiavelli kim diye sorsam suratıma anlamsız anlamsız bakarmış gibime geliyor.
12 Nisan 2011
ukela: Ama o yandaşlarına karşı bu kadar olumsuz değil:) Bak bu yönü uymuyor.
7 Şubat 2010
padişah: Tayyip Erdoğan daha meclisteki kanunları AYM'den dönen tam muktedir olamayan bir lider!
23 Ocak 2010
ışıl_ışıl: Bence bir ülke başkanının ülke içinde nasıl göründüğünden çok ülke dışında nasıl göründüğü daha önemlidir. Bu yüzden bu özelliklerin hepsini taşımak ancak dışarıda dik ve kendinden emin bir duruş sergilemek (örneğin fazla merhametli gözükmemek) gerekir aynen Başbakanımız gibi.
1 Haziran 2009 . Polemikleri Oku
umutcul: Dpd yani bir lidere karşı nefret ancak bu kadar farklı bir yolla ortaya konur. Bırak artık şu mülayim insanla uğraşmayı :) .O tarifle hiç alakası bile yok !
9 Mayıs 2009 . Polemikleri Oku
Held: Tayyibe cuk diye oturuyor bu sözler.
8 Mayıs 2009 . 1 üye beğendi
sevgiozlemi: Anket sorusunu okurken 'sizce bir lider nasıl olmlalıdır' diye bitmesini bekliyordum. Ama 'sizce T.Erdoğan kitaptan mı etkilenmiş?' sorusunu görünce şaşırdım biraz :D Hiç beklemiyordum. Neyse soruya geçelim. Önce Tayyip Erdoğan'ın bu kitabı okuyup okumadığını bilmemiz gerekiyor. Sonra da benim bu kitabı okumam gerekiyor. O yüzden bu konu hakkında bir yorum yapmam biraz abes olur. :)
1 Mayıs 2009
Bozkurt_fb: Tayyip Erdoğan'ın bu kitaptan etkilendiğini düşünmüyorum.Bazı öellikleri kitapta anlatılanlar uyuşuyor olabilir ancak ben Tayyip Erdoğan'ın bu kitabın varlığından bile haberi olmadığını düşünüyorum.
13 Nisan 2009
Anketi oluşturan üye: dpd06 . 26 Şubat 2009