Anket Sitesi

Anket Sonuçları

Dünyanın en iyi petrol kaynaklarına sahip ülkelerden Azerbaycan, Arjantin gibi ülkelerde halk çok fakir ve sadece toplumun %5'i tüm bu petrol gelirlerinden faydalanıyor. En değerli petrol kaynaklarına sahip bu ülkelerde en büyük gelir dağılımı eşitsizliği var. Bunları göz önünde bulundurursak sizce Türkiye'de bolca bulunan bor madeni değerlenirse, bor madeninin satışından faydalanacak kesim Türk halkının tamamı olur mu?

%68,2Hayır Türk halkı bu zenginlikten pay alamaz
%31,8Evet Türk halkı bundan yararlanabilir, diğer ülkelerle bir değiliz
Ankete Katılım: 157 üye
Anketi Paylaş:
Anketi 68 üye beğendi

Ankete Yazılan Yorumlar

sol: Güzel anket ama sence olur mu?Her zaman faydalananlar yine faydalanacaktır.Bu dünyanın her yerinde böyledir bence
8 Kasım 2012
bjk1903: Bu kaynaklardan milletin faydalanamamasının nedeni kapitalist zihniyetli, umumiyetle okyanus ötesinin emrinde olan siyâsal iktidarlardır. Azerbaycan'da da durum böyledir. Rus ajanı babasından sonra iktidara gelen Haydar Aliyev, Rusların en güvendikleri siyâsetçilerden biridir. Bizimkiler de başkalarının emrindedirler. Durum bu minvalde oldukça hiçbir kaynağımızdan millet olarak faydalanamayacağız.
14 Haziran 2012
zateyani: Eskiden olsa o ülkeler gibi olurduk, şimdi böyle bir şey zor.
25 Nisan 2012 . 1 üye beğendi
as1908: Hiç bir yerde olmamıştır. Zira buna doğal kaynağa sahip toplum değil o kaynağı tüketenler karar veriyor. Siz en değerli madenlere de sahip olsanız, kimse almazsa ne farda eder. Zaten batı bugüne kadar öyle yapmadı mı. Bir yerde bir kaynak varsa o kaynağı ele geçirene kadar kullanmıyorlar. Ondan sonra ele geçirince yerlilerden bir güruhu satın alıp onları bir miktar zengin ediyorlar. Ama esas serveti kendileri alıyor.
1 Ekim 2010
padişah: Bor için dünyada dönen para 2 milyar dolar iken Türkiyenin sadece sigaraya verdiği para 10 milyar dolara yakındır.Yani Bor çok şişiriliyor.Teknlojiyi geliştirecek olan biziz.Zira %70'i bizde.Hükümet Bor Enstitütüsü kurdu.Çalışmalar hızla devam ediyor.Boren sitesine girerseniz gelişmeleri görebilirsiniz.
9 Ocak 2010
Held: Bu haliyle bile Türkiye de doymaz, hirsiz siyasetciler yillardir Türkiyeyi soyuyorlar.Bor la birlikte artik zenginliklerine daha da zenginlik katarlar.Halkimizin da % 47 si gider oylarini yine onlara verirler.Güzel bir anket olmus.
17 Mayıs 2009 . Polemikleri Oku
umutcul: Şimdi de pek bi faydasını göremiyoruz, değerlendirilirse de görebilceğimizi sanmıyorum. Her türlü meyvesini yabancılara yedirmekten büyük zevk alıyor bizimkiler !
17 Mayıs 2009
akrepq: Böylesine değerli bir madeni işleyemedikten sonra kar değil zarar getirir bize. etibank'in özelleştirilmesine karşı çıkan mühendislerde tamamen boş konuşuyor. Bir çözüm getirin ki özelleştirmesin devlet. Ama bizim mühendislere has bir özellik ezbere konuşmak.
14 Mart 2009
niyazi94: Türkiye Azerbaycan değil.Türkiye faydalanır diye düşünüyorum..
10 Mart 2009
danzig: Türk halkından başka herkes faydalanır, merak etmeyin...
6 Mart 2009
Anketi oluşturan üye: dpd06 . 18 Aralık 2008