Anket Sitesi

Ankete Yazılan Yorumlar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklama da 'Osmanlı'da Lazistan, Kürdistan eyaletleri vardı, Osmanlı Kürdistan, Lazistan demiş bizim bunu dememize gerek yok. Bizim coğrafi bölgelerimiz var buna göre ortaya koyabiliriz' dedi ve ekledi: Muhalefet destek vermezse, gerekirse yeni anayasa için referanduma gideriz. Peki sizden referandum da 'Kürdistan, Lazistan vb. eyaletler konusunda fikir istense tepkiniz ne olurdu?

servetcembar: Eyaletçiydi bir ara kendisi...Direktifler öyleydi...Sonra değişti..
27 Ekim 2020
İstanbullu34..-: Gelişmiş ülkelerin %80'inde eyalet sistemi var biz niye karşı çıkalım ki?
18 Şubat 2014 . 1 üye beğendi
wonderful004: bölünürüz
27 Kasım 2013 . Polemikleri Oku
kadi887: Irkçılık yapacağına işine baksın kendini Türk kabul eden herkes TÜRKTÜR!
30 Eylül 2013 . Polemikleri Oku
sari_zeybek: Kabul etmezdim çünkü böyle bir durum söz konusu olduğu zaman, milli birlik ve beraberliğimiz ile üniter devlet yapısına çok büyük bir darbe vuracağını düşünüyorum.
29 Eylül 2013
Melihxy: Anayasada türkiye cumhuriyeti toprağı bir bütündür, bölünemez yasası varken böyle bir düşüncenin konusu bile olmaması gerek
28 Nisan 2013 . Polemikleri Oku . 1 üye beğendi
cesurculha: Üniter yapı dahilinde halihazırda vilayetler ve yönetici valiler var iken durduk yere böyle bir yönerim sisteminin getirilmeye çalışılmasının altında Üniter yapının bozularak federatif yapının getirileceği düşüncesi olduğuna ve federatif yapının da zamanla ayrışmanın önünü açtığına inanıyorum.
25 Nisan 2013 . Polemikleri Oku . 1 üye beğendi
mirsad49: Bölgelerin gerçek tarihsel adlarıyla kullanılması daha doğru olur...
10 Nisan 2013 . 1 üye beğendi
Bysmooter: Kabul etmezdim, sebebi çok geniş ve detaylıca olur, ancak akıl ve mantık çerçevesinde ve adil hareket etmek gerek diye düşünüyorum, ayrıca zaman ileri akarken Ülke ve toplum olarak da ileriyi görmemiz ve ilerlememiz gerekir, elbette geçmişten ders ve olumlu şeyler alınabilir, tabi güncel durum itibari ile değerlendirmek gerek, ayrıca arkadaş bu mu kaldı dert? daha önemli şeyler dururken nedir bu iş..
9 Nisan 2013
sol: Eyalet sistemine geçilmesini desteklemiyorum ancak isimlere takılmışlığımdan değil
9 Nisan 2013
erdalsazan06: Ne Mutlu Türküm Diyene...
8 Nisan 2013 . Polemikleri Oku . 1 üye beğendi
orkidem: Tek bayrak,tek dil diyorum başka bir şey demiyorum.
7 Nisan 2013 . 1 üye beğendi
Alparslan00: Bunun diyer adı uzun vadede bölünmek ve parçalanmaktır.
7 Nisan 2013 . 2 üye beğendi
VİPER: Tayyip galiba birilerine bu ülkeyi parçalamak için söz vermiş.
6 Nisan 2013 . 3 üye beğendi
kalbifirari: Şimdi yadigar kardeşim çok doğru ve Müslüman Türk hayatının bundan sonraki yıllarda nasıl şekilleneceğinin belirleneceği bir olayı ele almışsın tebrikler. Ben asla kabul etmezdim. Amerika coğrafi bölgesi büyük bunu yapabilir. Ama zaten Türkiye coğrafi bölge bakımından o kadar büyük değil? Birimlerini kurup nesini yönetemedin de amerikaya özenip ülkeyi bölmeye çalışıyorsunuz? bu zamana kadar Ak Partiye destek verdim ama bu konuda asla...
6 Nisan 2013
umurnaz: hiç bir sebeble ne topraklarımızı ne de halkı bölmelerini asla kabul etmem.
5 Nisan 2013
arsin61: Eyalet sistemi bölünmeyi beraberinde getirir ki bu zaten Pkk nın istediğidir.Pkk nın istediğini yapmak veya Başbakanın dillendiği gibi dillendirmek başlı başına bir ihanettir.Herşey kararında olmalı.Hak da,Demokrasi de...yoksa herkes her şeyi isterki..Hep veren olmak kimse istemez.
5 Nisan 2013
Korayben: Bizi birleştiren tek gaye ulus birliği olmalıdır.
4 Nisan 2013
Kurtulus99: Osmanlı'da eyalet sisteminin özü tımar sistemi ve onun uygulanılabilirliği ile alakalıdır.Döneminde Güneydoğu 'hükümet' adı altında bir toprak sistemine tabidir.Burada da tımar sistemindeki vergi ve atama işlemlerinin dışında hükümetler kalıtsal bir feodalite şeklinde ve vergi dışında sadece seferlerde asker tedariki ile sorumludur.Buradan feyzle bir eyalet sistemi meşrulaştırmanın mantığı anca AKP'ye mahsus olabilir.Amerika yada Almanya tabanlı bir 'mimetisme' bu coğrafyanın genleriyle pek uyuş
4 Nisan 2013 . Polemikleri Oku
ophase: Kürdistan, Lazistan kabul edilebilir değil. Ancak başbakanın söylediğini şöyle anlıyorum: 'Zaten bizim coğrafi bölgelerimiz var ve her bölgenin o bölgeye özgü yaşayanları var. Örneğin, Doğu karadeniz Laz bölgesi, Doğu ve Güneydoğu Kürt Bölgesi...vs. Sonuçta coğrafi bölgeler için daha özerk yönetimler oluşturulabilir.' Bu yaklaşımda bir sakınca görmüyorum hatta daha iyi bir yönetim sistemi için şart olduğunu düşünüyorum.
4 Nisan 2013 . Polemikleri Oku
Jgr: Küçük Amerika olma olunda ilerliyoruz. 'Durmak yok, bölmeye devam'
4 Nisan 2013 . 1 üye beğendi
selrose19840: birleşik devletler olmamıa tahammül edemem
3 Nisan 2013
as1908: Eyalet sisteminin uygulanabilmesi için coğrafi bütünlük şart. Baktığımızda Türkiye'nin doğu ve güneydoğu sınırlarında böyle bir durum yok. Yani, coğrafi olarak bütünlük arz eden toprakların bir kısmı Irak, Suriye ve İran'da kalmış. Ancak, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi anlamında bir düzenleme olacaksa destek veririm.
3 Nisan 2013
esrar-ii: Zaten Osmanlı zamanında da Lazistan şeklindeki ifade sorun oluşturmuş,cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllar ciddi mesele haline gelmiş ve bugunkü şeklini almıştı o bölge.Yani şimdi günümüzde de bu direk ayrışmaya gider,saçma bir fikir...
3 Nisan 2013 . 3 üye beğendi
melisa: bu vatan bölünmez bu vatan tektir.bu millet tektir.
3 Nisan 2013
bjk1903: Acaba bu eyalet meselesinin terör örgütüyle yapılan iğrenç pazarlık sürecinde gündeme gelmesi tesadüf mü? Bana göre teröristbaşının öncelikli tâleplerinden biri de buydu. Alçak bir katilin isteği ve iktidarın onayıyla milletin parçalandığı gibi ülkede parçalara ayrılacak. Teröristlere siyâsî ve hukukî kimlik kazandırılıyor, ülkede Türk varlığı hızlı bir şekilde tâsfiye ediliyor. Bir arsız Türk bayrağının adının değiştirilmesini istiyor. Tüm bunlar insanın kanına dokunuyor, yüreğini kanatıyor.
2 Nisan 2013 . 5 üye beğendi
unalziya: Lazistan ,Kürdistan şeklinde değil de, coğrafi bölgelere göre olması halinde içeriğinde olumsuzluklar yoksa kabul edebilirim.
2 Nisan 2013
ankarags: Sayın Başbakan bu sözleri herkes için söylemiyor.Biliyor ki ne derse desin emir sayacak büyük bir kitlesi var ve onlar bastıklerı toprak ayaklarının altından gidince gerçekleri görecekler.
2 Nisan 2013 . Polemikleri Oku . 1 üye beğendi
partocar: Eyalet fikrine nötr bakıyorum. Eyalet sistemi gelecekse bu isimler de konmamalı, kutuplaşma olur. Eğer bu olursa bizim İç Anadolu'muz kendine Türkistan denmesini ister ve isterim. 80'lere dönmeyelim tekrar.
2 Nisan 2013
maral26: Eyalet sistemine geçtik eyaletlerin isimlerini de koyduk.Hayırlı olsun Türkiyem. kürdistanın başına da özel afla affedilen apoyu getirirler artık , sabredin az kaldı.
1 Nisan 2013 . 1 üye beğendi
Anketi oluşturan üye: uslu yadigar . 30 Mart 2013