Anket Sitesi

Anket Sonuçları

İttihat ve Terakki Cemiyeti'nden başlamak üzere Ergenekon'a kadar olan süreçte yaşanan darbeler ve darbe girişimleri düşünüldüğünde, sizce askerlerin siyasete ya da hükümetlere müdahele etmelerinin/etmek istemelerinin sebebi aşağıdakilerden hangisi olabilir?

%34,6Laiklik ilkesinin tehlikede olması
%33,3Darbecilerin menfaatleri peşinde olmaları
%30,2ABD`nin ülkemiz üzerindeki planları nedeniyle
%27,7İslamcıların ülkeyi ele geçirme planları nedeniyle
%26,4Ülkeyi istikrarsızlaştırarak bundan faydalanmak istemeleri
%23,9Demokrasinin tehlikede olması
%17,0Hükümetlerin yönetim yetkinliklerinin olmaması
%15,1İlgilenmiyorum/Fikrim yok
%10,7Şu nedenle:
Ankete Katılım: 159 üye
Bu ankete oy verirken her üye en az 1, en çok 4 seçenek işaretledi
Anketi Paylaş:
Anketi 67 üye beğendi

Ankete Yazılan Yorumlar

bjk1903: 'Siyâset kurumu aslında ülkeyi her zaman çok iyi yönetmiştir ama askerler tamamen keyfî olarak idareye el koymuşlardır.' Bu düşüncede olabilmek için ya tarihî gerçeklerden bihaber olacaksınız ya da çok açık biçimde TSK düşmanı olacaksınız. Başka seçenek yok. Bütün askerî darbelerinin konjonktürel bir takım gerekçeleri vardı. Evet; birçoğunun sonuçları ülke menfaatine olmamıştır ama ülkedeki kardeş kavgasında her gün gençler ölürken siyâset takımı ne yapıyordu acaba diye de sormak gerekiyor.
9 Ağustos 2012
egeli-prens: Laik ilkesinin sona ardirilmeye ve çağdışı,cehaletin hüküm sürdüğü bir topluluğun oluşturulmaya çalışılması...
7 Kasım 2009
JohnNash: Gladio'yu şıklarda göremedik, ailece şaşkınlık içerisindeyiz.
31 Ekim 2009
affan: Kendilerini hakim kılmak istemeleri...
9 Temmuz 2009
kudüs: kendi egolarını tatmin etmek için belki de...
23 Şubat 2009
62yurtsever: İplerin kendi ellerinden kayıp gitmesi durumu sezilince yapılmış olan antidemokratik bu tür tavırlar Türkiye'de malesef çokca yaşanmıştır.Bir yenisinin daha yaşanmaması dileğiyle.
19 Şubat 2009 . 1 üye beğendi
Ulusal34: bu anketten anladığım konu; bu ülkede ordu düşmanı kişi sayısı baya çok! çok merak ediyorum orduya Atatürk'e laf eden zihniyetler acaba bu ordu ve Atatürk olmasaydı annelerinden hangi ırk olarak doğarlardı? (anneleri yine Türk olurdu ama!)
6 Şubat 2009 . Polemikleri Oku
keremege: Yapılan darbelerin hepsini tek bir sebebe mi bağlayacağız? Bu ne kadar doğru olur ki? Ergenekon ile darbeyi de aynı kefeye koymasak, nasıl olur?
14 Ocak 2009
fidem: Darbelerin hepsini bir kefeye koyamayız. Hemen hemen hiçbirinin nedeni de diğeri ile aynı değildir. 27 Mayıs ile 12 Mart birbirinden tamamen farklıdır mesela. Bu nedenle altlarında yatan sebepler de başka başkadır. Sadece konunun ABD ile direkt alakası olmadığını söyleyebilirim, geri kalanını darbelere göre birer birer dağıtabiliriz...
12 Kasım 2008
dpd06: darbenin tek sebebi askerlerin başa geçme isteğinden kaynaklanır.yok ülke elden gidiyor,yok şeriat geliyor hepsi bahane.Sanki ordu Amerikanın isteklerini yerine getirmeyecek mi?eli mahkum emperyalizme boyun eğmek zorunda.darbenin tek bir yararı yoktur.sadece komünistleri yok etmektir dertleri.'ülkeyi kurtarmak adına'.halbuki öldürdükleri komünistler bu ülkeyi onlardan kat be kat daha iyi yönetirler.
19 Eylül 2008 . 1 üye beğendi
Anketi oluşturan üye: hashasius . 26 Temmuz 2008