Anket Sitesi

Anket Sonuçları

Özellikle gençler tarafından tecih edilen 'kot' modasında günümüzde beyazlatılmış kotlar moda. Kotlar, beyazlatmayı sağlamak amacıyla 'kumlama' işlemine tabi tutuluyor. Uygun olmayan işyeri şartlarında ise kot kumlama işlemi sırasında açığa çıkan tozun akciğerlere yerleşmesi sonucu işçilerde, geri dönüşü olmayan ve ölümcül boyutlara varabilen 'silikozis' hastalığı oluşuyor. Hastalığın görülme sıklığı ise %38. Hal bu iken, ne yapalım?

%47,7İşyeri şartlarını uygun hale getirelim
%35,8Kumlamayı yasaklayalım, farklı beyazlatma teknikleri bulalım
%34,9Beyazlatılmamış kot giyelim
%14,7``Kot kumlamaya hayır`` protestosu başlatalım
%10,1Beyazlatılmamış kot giyeceğimize hiç giymeyelim
%8,3Kot giymiyorum / İlgilenmiyorum
%7,3Siz çalışın, ben kot giymeye devam edeceğim
%5,5İthalat üzerinden kot alımına ağırlık verelim
%5,5Şunu yapalım:
%3,7Kot fabrikalarını kapatalım
%3,7``Kot giymeye hayır`` protestosu başlatalım
Ankete Katılım: 109 üye
Bu ankete oy verirken her üye en az 1, en çok 3 seçenek işaretledi
Anketi Paylaş:
Anketi 41 üye beğendi

Ankete Yazılan Yorumlar

partocar: Kot giymeyelim.
28 Şubat 2013
anafor: Kumlama işlemini kontrol altına alalım ve mümkün oldukça giymeyelim o zaman, insanların ölmesinden yeğdir.
6 Aralık 2012
mahinur: Ne yazık ki dünya hep böyle. Hayvan haklarını savunuruz, sırtımızda kürkle; Hes'lere hayır deriz evimizdeki avizelerle, baz istasyonları yıkarız cep telefonuyla konuşarak. İki yüzlü bir dünyadayız.
10 Eylül 2012
hashasius: Yeraltında çalışan maden işçilerinde de bu hastalığa çok sık rastlanıyor. Hatta %38'den bile fazla.. Yapılacak şey çalışma şartlarının iş sağlığı ve güvenliğine uygun hale getirilmesidir.
15 Şubat 2011
padişah: Beyaz kot ölüm demek!
25 Ocak 2010
ukela: Bu işyerlerinin denetiminin artırılması gerekiyor. Giyenler de sağlıklı ortamlarda üretildiklerinden emin oldukları yerlerden alsınlar.
4 Ocak 2010
sevgiozlemi: Zararlıysa giymeyelim, ki zaten ben kot giymeyi pek sevmiyorum. Daha çok kumaş pantolon tercihim. Ya da koyu renk kot pantolon giyiyorum. Klasik görünümü veriyor.
30 Kasım 2009
siyahmasal: Şartlar uygun değilse fırında bile çalışmak hastalık yapabilir insanda.İşyeri çalışma şartlarını iyileştirmek lazım,kimse kot giymekten vazgeçmez çünkü,moda denen bir şey var.Ben giymiyorum moda olan şeyleri orası ayrı...
25 Kasım 2009
yalnızdeniz: Bu konu ile ilgili uzun süredir eylemler ve toplantılar yapılıyor zaten.ancak işyeri koşullarının düzeltilmesi hastalanan işçilerin düzelmesini sağlamıyor,üstelik o işçilerin büyük çoğunluğu sosyal güvencesiz,sigortasız çalışıyorlar ve devlet de sahiplenmiyor.
8 Kasım 2009 . Polemikleri Oku
keremege: Çaresizlik neler yaptırıyor insana. Ekmek parası için çalıştıkları koşullar içler acısı gerçekten. İşçi haklarını savunanlara ne gözle bakıldığı malum bu memlekette. Giymeyelim bu kotları, birlik olmak gerek ama bu da en zoru olsa gerek. Kaderlerine boyun eğecekler, çaresi yok ki başka.
27 Ekim 2009
Anketi oluşturan üye: ışıl_ışıl . 12 Ekim 2009