Anket Sitesi

Anket Sonuçları

Bazı cemaatlerde, tarikatlarda şeyhe, hocaya ya da hareketin önderine olan bağlılık; cemaat mensuplarının toplum hayatında çalıştığı kurumlardaki hiyerarşiye olan bağlılıklarının önüne geçebiliyor. Bu durumda bazı sıkıntılara yol açıyor (Örneğin; KPSS gibi sınavların sorularını hazırlayan heyetlerde bulunan cemaat mensupları,hocalarının istekleri doğrultusunda soruları kendi cemaat mensuplarına sızdırabiliyor). Sizce böyle durumların önüne geçmek için ne gibi önlemler alınabilir?

%37,0Bazı çıkar gruplarının dini bir cemaat görünümünde; din ve vicdan özgürlüğünün arkasına saklanarak çıkar sağlayabileceği göz ardı edilmemelidir
%33,3Cemaatlerin, tarikatların dini alanın dışında faaliyet göstermesi engellenmelidir
%25,9Atatürk'ün yaptığı gibi Tekke, Zaviye ve Türbeler kapatılmalıdır
%22,2Gençlere, çocuklara düzenli bir eğitimle milli değerlerin sevgisi aşılanmalıdır
%18,5Cemaatlerin, tarikatların faaliyetleri düzenli olarak takip edilmelidir
%14,8Ayrıca şu da yapılabilir;
%11,1Dini kimlikli kanaat önderlerinin, hocaların siyasi söylemlerde bulunması yasaklanmalıdır
%7,4Fikrim yok/İlgilenmiyorum
Ankete Katılım: 27 üye
Bu ankete oy verirken her üye en az 1, en çok 3 seçenek işaretledi
Anketi Paylaş:
Anketi 3 üye beğendi

Ankete Yazılan Yorumlar

Goro: Şartlar elverdiğinde şeyhliğin ve müritliğin kökünü kazıyacak şirin yöntemler uygulanmalıdır
23 Kasım 2016
pinokyo: Tek yol Laiklik (:
25 Temmuz 2015
Red-kit: Refik abi var bizim bakkal onun da hanımı çok acayip cemaatler içinde geçen satırla Refik abiyi kovaladı.Bence tarikat falan çok tehlikeli :D
4 Haziran 2015 . 2 üye beğendi
ibrahimpekin: Gruplaşmaya hep karşı olmuşumdur. Tarikatlarda bir takım gruplaşmadır. Hal hatır geçer, sadakat vardır. Dinen de caiz olduğunu sanmıyorum. İnsan, Allah'ına kitabına bağlı olmak için tarikatlerle, cemaatlerle olmak zorunda mı?
18 Mayıs 2015
Cilveli: Toplumda din diye dayatılan şey artık çıkar çetesi maalesef...Müslüman domuz eti yemeyi çok büyük bir günah görürken hak yemeyi önemsemiyor.Dindar olan her insan bir tarikata falan bağlanmış peşinde gidiyor.''Din Allah ile kul arasındadır'' diyen kendi dinine kendi karşı çıkıyor.
13 Mayıs 2015 . 1 üye beğendi
sol: Ben anlamıyorum ki bu cemaat işini kardeşim hepimiz aynı dinin mensubu değil miyiz? Herkes ayrı bir telden çalıyor herkesin hoca efendisi, üstadı bilmem nesi var. Hepimizin dini İslam peygamberi Hz. Muhammed SAV değil mi?
12 Mayıs 2015 . Polemikleri Oku . 2 üye beğendi
ayazcem: Utanmadan Akp tayfası bizim bir şeyden haberimiz yoktu ki deyip saf rolleri yapsa da aklı olan! yemiyor be annem :) Ayrıca aranız bozulunca ''ne istediniz de vermedik?'' dedi hazretleri ! Ne istediler? ne verdiniz? bi açıklar mısınız ?
11 Mayıs 2015 . 1 üye beğendi
pırıl_pırıl: Bence sadece Allah'a tapmaları sağlanmalı. Böyle cemaat liderlerine tapınca kukla olmaktan çıkamıyorlar. Halbuki Allah'a tapsalar bu kadar kukla olmazlar! ;)
10 Mayıs 2015 . 2 üye beğendi
34ist34: Bir de bazı sözde din adamları fetva da veriyorlar böyle konularda.Biz yerleşeceğiz her kurumu ele geçireceğiz diyorlar.Ondan sonra soru çalmak,kendi adamını kayırmak sevap hale geliyor.Kimileri haşhaşı fazla kaçırdığından kimileri de çıkar için ''Bizim abiler halleder'' moduna giriveriyor.Hırsız görmek isteyen varsa kendi adamlarını kayıran,bin türlü yöntemle milyonlarca gencin emeğini çalan sözde cemaatlere baksın...
10 Mayıs 2015
Anketi oluşturan üye: 34ist34 . 9 Mayıs 2015