Anket Sitesi

Yorum Üzerindeki Polemikler

Evinizde alkollü içki bulundurur musunuz?

atesh_ve_su: biz çok şükür dinci bir aile değiliz. öyle garip yasaklarımız yoktur. benim için şarap ve batida de coco, kardeşlerim ve babam için rakı ve whiskey, annem için de likör çeşitleri mevcuttur evimizde. arada sırada biraz içeriz, ama asla sarhoş olacak kadar abartmayız. zaten dozunda kullanmayı öğrenirseniz yasaklamaya da gerek kalmaz...
keremege: mert_2239; sen ve ailen hangi cemaatin mensubusunuz? Gerçekten merakımdan soruyorum.
16 Temmuz 2010 . Ankete Git
mert_2239: Yazık.
16 Temmuz 2010 . Ankete Git
yalnızdeniz: Nesimi'ye sormuşlar; yarin ile hoş musun? Hoş olayım, hoş olmayayım ben içerim kime ne? Haydar haydar ben içerim kime ne? Size ne kardeşim haramı da bize sevabı da bize,siz gidin kendinizi öte dünyaya hazırlayın,huriler sizi bekliyor,biz içeriz size ne? şerefe içen dostlar sağlığınıza!..
11 Ağustos 2007 . Ankete Git
atesh_ve_su: biz sadece buna tepki gösteriyoruz. evet biz alkol içiyoruz ama insanlara her hangi bir zararımız dokunmuyor. kimseye hakaret etmiyoruz, küfretmiyoruz, saldırmıyoruz, kimseyi yaptığı bir şeyden dolayı yargılamıyoruz. ama 'dindarım' diye geçinen bazı insanlar (hepsi değil tabii) başka insanlara zarar veriyorlar. sadece başkalarının günahlarını görüyorlar. biz sadece bunu eleştiriyoruz. bütün dindarların öyle olduğunu da kesinlikle iddia etmiyoruz, ama siz hep üzerinize alınıyorsunuz :)
11 Ağustos 2007 . Ankete Git
atesh_ve_su: arzuhalci, biz garip garip örnekler vermiyoruz. sadece bazı çelişkileri size anlatıyoruz. memleket kendi günahlarını yok sayıp başka insanlara 'günahkar, dinsiz, imansız' diye saldıran insanlarla dolu. binbir halt yiyorlar, 'dinsiz imansız' dedikleri insanlardan daha fazla günah işliyorlar, ama ortalıkta sütten çıkmış ak kaşık gibi dolaşıyorlar...
11 Ağustos 2007 . Ankete Git
atesh_ve_su: teşekkürler tun-cem bey :) güzel yorumunuz için ayrıca da tebrik etmek istiyorum.
11 Ağustos 2007 . Ankete Git
arzuhalci: Yahu ne alakası var? İçkiye haram kul hakkına helal mi diyoruz ki esas bu haram diyorsunuz. Kuran'da kul hakkının da haram olduğu yazar. İşinize geleni mi kabul ediyorsunuz? Kendinizi savunma şekliniz çok garip. Habuki savunma ihtiyacı hissetmemeniz lazım. Garip garip örnekler vermeyin..
11 Ağustos 2007 . Ankete Git
Tun-cem: Atesh ve su seni ve aileni tebrik ediyorum.Bu ülkenin haram-sevapçılara değil çalışan ,üreten,okuyan yorumlayan herkesin fikrine saygı duyan yapıya sahip insanlara ihtiyacı var.Adam 8 defa hacca gitmiş ticaret yapıyor,5 ytl ye aldığı malı 50 ytl ye satıyor içki içmiyor ama kul hakkı yiyor esas bunlar haram.
11 Ağustos 2007 . Ankete Git
mustafaözkul: atesh ve su bilip bilmeden konuşma içki içmekle ilgili hadisi şerifleri okumanı tavsiye ederim
10 Ağustos 2007 . Ankete Git
atesh_ve_su: hem bak kendin de demişsin kimse dindar olduğunu iddia etmemeli diye, ama gel gör ki bin bir halt yiyip 'dindarım' diyen insanlarla dolu her yer. yani onlar yedikleri haltlara rağmen dindar olduklarını iddia edebiliyorlarsa, o zaman alkol içen bir insan da dindar olduğunu veya dinine bağlı olduğunu iddia edebilir. zaten önemli olan insanın ruhudur. alacası içinde fesatlar istedikleri kadar kurallara, yasaklara uysunlar fesat fesattır. ruhları kötüyse onları allah da kurtaramaz...
10 Ağustos 2007 . Ankete Git
atesh_ve_su: kaldı ki 'içip içip sapıtın' diye bir şeyi de savunmuyorum ben. sadece abartılmadığı sürece alkolün bir zararının olmadığını söylüyorum. şarabın yararlı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır mesela.
10 Ağustos 2007 . Ankete Git
atesh_ve_su: ben şahsen zaten müslüman değilim, sadece ailem müslüman. ama bazı kişilerin iddia ettikleri gibi de ateist değilim. yani benim alkol içmem veya içmemem öyle ya da böyle bir şey değiştirmez :) ama dindar olmayı veya dindarlığı ufak tefek şeylere endekslemek de çok yanlış. arada sırada alkol içen ama melek gibi olan ve alkol içmeyen ama şeytan gibi olan insanlarla kaynıyor memleket.
10 Ağustos 2007 . Ankete Git
arzuhalci: Kuran'da yazan şeylerden bahsetmek boş konuşmak değildir. Hem pollemik'e arta kalan vakitlerimizde giriyoruz emin ol.
10 Ağustos 2007 . Ankete Git
israfil: Bazı gerçekleri göz ardı edemeyiz: çoğu haram olanın azı da haramdır. İsterse sabahlara değin ibadetle geçen bi ömür yaşayın eğer içki gibi haramlığı net olan bir şeyi yapıyorsanız günahkar bir müslümansınızdır. bakın müslüman değilsiniz demiyorum.
10 Ağustos 2007 . Ankete Git
arzuhalci: tek başına ele alırsak o da diğerlerinden farksız ayrıca büyütmek anlamsız. Mesela yalan söylemek iftira atmak vs. günahlarda en az içki kadar günahtır ki bunlara bence kimse dikkat etmiyor. Herkes kendine bakmalı bence ve kimse ben dindarım diyemez bana göre. Benim dikkat çekmek istediğim nokta kuran'da yasaklanan şeylerin haram olmadığının iddia ediilmesi. Bu çok tehlikelidir ve en çok buna dikkat etmeliyiz. (Müslüman olanlar için tabi...)
9 Ağustos 2007 . Ankete Git
arzuhalci: Tabi ki hepimiz günahkarız. Peygamber değiliz ki hiç günahımız olmasın. Ama günahkar olmak ile cehennemli kolmak farklı şeyleridr. Tövbe edeni affeder Rabbimiz. Ayrıca kimse dindar olduğunu iddia edemez demişsin ya bence de öyle. Kimse dindar olduğunu iddia etmemli bence. Sonuçta hepimiz günahkar insanlarız. Alkol kullanmayıp diğer günahları işleyenler de kendilerini dindar olarak tanımlamamalı bence. Alkolün de diğer büyük günahlardan farkı yoktur gerçi hepsinin anası olarak tabir edilir ama..
9 Ağustos 2007 . Ankete Git
atesh_ve_su: o zaman bu dünyada hiçbir insan dindar olduğunu iddia edemez. zira tam olarak bütün kurallara kimse uyamaz. bazı dindarlar alkol içmiyorlar, her cuma namaz kılıyorlar, ramazan'da her gün oruç tutuyorlar, 'dindar' olduklarını iddia ediyorlar, ama başka haltlar yiyorlar. kendileri gibi olmayanlara ayrımcılık yapıyorlar, kin tutuyorlar. benim bildiğim kadarıyla bu da günah. o zaman hepimiz günahkarız, hepimiz cehennemliğiz...
9 Ağustos 2007 . Ankete Git
arzuhalci: Allah kuran'da içkiden uzak durun diyor. Ayrıca dindarlık sadece 5 vakit namaz kılmak ve dualar etmek değildir atesh. Farzları yapıp haram olan şeylerden sakınmak dindar olmanın gereğidir. İçki içen biri dinine çok bağlı olduğunu iddia etmez herhalde.
9 Ağustos 2007 . Ankete Git
atesh_ve_su: ha bir şeyi de unutmadan söyleyeyim: eğer ben birisine onunla hiçbir şekilde muhatab olmak istemediğimi bir kez söylüyorsam bunu laf olsun diye değil, gerçekten muhatab olmak istemediğim için söylerim. 'bazı' şahıslar bunu bir kenara yazsınlar...
9 Ağustos 2007 . Ankete Git
atesh_ve_su: yani hemen her şeyi üzerinize almayın :) dindarlık ile dincilik arasındaki farkı öğrenin, sonra istediğiniz kadar tartışırım sizinle. ama kavramları karıştırıp polemik başlatmak çok komik oluyor yaa :) neyse, durgul zaten söylenmesi gereken her şeyi de söylemiş, teşekkürler durgul :)
9 Ağustos 2007 . Ankete Git
atesh_ve_su: benim rahmetli dedem her gün, ama her gün beş kez namaz kılardı. boş zamanında da dualar okurdu. ama akşam sofrada rakısını da içerdi, birasını da. kuran'da alkolle ilgili ne yazıyor bilmiyorum, ama kuran heralde alkolü abartmamayı emretmiştir. zaten abartılmadığı sürece alkolün bir zararı yok ki. mesela şarabın yararı bile var. sadece çok içip sarhoş olunursa zararı vardır, ki buna ben de karşıyım.
9 Ağustos 2007 . Ankete Git
atesh_ve_su: yahu, ben bunu bin kez anlattım. dincilik başka bir şeydir, dindarlık başka bir şeydir. ben dinciliği eleştirdim ve evet dinciliğe sonuna kadar karşıyım. ama dindarlığa kesinlikle bir şey demedim. benim kardeşlerim mesela dinlerine çok bağlılar. rakılarını, biralarını, whiskey'lerini içerler, tabii abartmayacak şekilde. ama ramazan bayramı'nda da her gün oruç tutarlar. alkol içmeleri dinlerine bağlı olmaya engel değil.
9 Ağustos 2007 . Ankete Git
atesh_ve_su: eyvah eyvah, yine dincilik ile dindarlık arasındaki farkı bilmeyip iki kavramı aynı kefeye koyan ve bu yüzden hemen alınan insanlarla karşı karşıyayız :)
9 Ağustos 2007 . Ankete Git
durgul: Maviela bu yorum sizin gibi düşünenlere karşı yazılmış bir yorum değildir, lütfen üzerinize alınmayınız, iyi akşamlar
8 Ağustos 2007 . Ankete Git
maviela: Durgul çok şükür örümcek beyinli ve bağnaz değilim ki istediğim her içkiyi içiyorum demişsin. Bu sence biraz itici bir ifade şekli değil mi? Sanırım bu şekilde bir ifade sence de pek akıllıca gelmiyordur şu an. İçki içmeyenleri bu şekilde kötüleyemezsin. Bu ülkede gerçekten dinine bağlı insanların olduğunu unutuyorsun. Ayrıca her insan hata yapabilir. Önemli olan hataları tekrarlamamak ve gerekli dersi almaktır.
8 Ağustos 2007 . Ankete Git
mustafaözkul: Siz istiyorsunuz diye değil zaten Allah emrediyor diye içki içmem Allaha şükürler olsun ki sizin gibi içki içmiyorum
8 Ağustos 2007 . Ankete Git
durgul: Siz içmeyin mustafaözkul zaten içmeden yeterince komik ve toysunuz içince kimbilir ne olursunuz size yakışmaz
8 Ağustos 2007 . Ankete Git
mustafaözkul: Biz içkiyi içmesini bilmiyor olduğumuzdan değil günah olduğu için içmiyoruz dine karşı olan şeyler için de Allaha şükredilmez
8 Ağustos 2007 . Ankete Git
durgul: Atesh ve su nun dincilikten kastı zannediyorum tutuculuk ve bağnazlık şükrettiğ şey de bu. Çok şükür ben de örümcek beyinli ve bağnaz değilim ki istediğim her içkiyi hem de hergün içiyorum, elhamdulillah müslümanım, müslümanlığım içmeme engel değil, sapıtmama engel, içki içmeyi bilmiyorsanız içmeyeceksiniz olay bu kadar basit
8 Ağustos 2007 . Ankete Git
arzuhalci: Kim alkol alanları müslüman olarak görmüyormuş? Uydurmayın kafanızdan. Her günah işleyen dinden çıksaydı bırak Türkiye'yi Dünya'da müslüman kalmazdı. Hem ülkemizin %99 müslüman değil zaten. Belki %90'ı olabilir.
8 Ağustos 2007 . Ankete Git
Anketi oluşturan üye: teddy . 2 Ağustos 2007