Anket Sitesi

Ankete Yazılan Yorumlar

Sizce Türkiye'de solun iktidar olamamasının nedeni nedir?

pırıl_pırıl: Solculukla yürüttükleri politika gereği tüm hakla ben senden yanayım diyemiyorlar o yüzden de iktidar omaları imkansız. Mesela laikliğin arkasına sığınarak başörtüyü ülkeden silmeye çalışıyorlar.
13 Mart 2018
berxay: Yani Türkiyenin solu öyle karışık ki. Bir ana muhalefet sol partisi var, ben de sanırım buna oy vereceğim ama çok bilinmeyenli denklem gibi. Parti güya sol, içinde komünisti, atatürkçüsü, laiği, sosyalisti, milliyetçisi, liberali, sağcısı vs. ne ararsan var... Bir de BDP var, o da sol olduğunu iddia ediyor, hem Kürt milliyetçisi, hem yeşilci, eşcinsel savunucusu, özgürlükçü ama terörü legal gören bir parti. Solda birlik gerekli biraz bence...
30 Temmuz 2012
bjk1903: Milletin değerlerine biraz daha saygılı olmak, kendi içlerindeki solu marjinalize etme görevini ifa edenleri bertaraf edememek.
3 Nisan 2012
uslu yadigar: Başlarında doğru adam olmaması, inandırıcı olmamaları, yapmayın dedikleri şeyleri kendilerinin yapmaları.
4 Kasım 2010
yalnızdeniz: Sığ düşünceli kamuoyu oluşturulması,darbelerle solun önünün devamlı kesilmesi,insanların hapislere atılıp çürütülmesi,paranoya oluşturulması,sendikal hak aramanın gelişmemesi vs...12 Mart tümgenerali Memduh Tağmaç'ın "sosyal gelişme ekonomik gelişmeyi geçiyor,önünü almamız gerekir"lafı meşhurdur.Muhtıra verilir ve sol cuntacı generaller tasfiye edilir.Ziverbey işkence evi villası! meşhurdur.Celal Bayar'ın her kış bu sene komünizm gelecek lafı da meşhurdur.
3 Aralık 2009
sevgiozlemi: Kendi içlerinde bulundukları çelişkiler ve solu tam olarak temsil edememeleri. Halktan kopuk olmaları.
2 Aralık 2009
JohnNash: Milletin kuyruklara girmek istememesi :))
23 Kasım 2009
iboredd: Türkiye'deki sol partilerin dine karşı tavrı oy almalarını engelliyor. Güçlü ve halka yakın genç liderlere sahip değiller (bakınız chp yönetiminin yaş ortalamasına).
23 Haziran 2009
borax: Çağa ayak uyduramamalarıdır. Türkiyedeki sol partilere baktığımızda hemen hemen hepsi belli bir düşünceye saplanıp kalmışlardır. Yeni fikirlere, düşüncelere açık değiller ve önyargılılar. Dünyadaki gelişmelerden, olup bitenlerden pek farkında olduklarını da zannetmiyorum. Cumhuriyet kurulduğundan bu yana izledikleri politikalar hep aynı. Oysa siyasi istikrarın sürdürülebilmesi için yeni politakalar oluşturmak, çözüm üretici yeni düşünceler geliştirmek gerekir.
27 Mayıs 2009
healihe: Soğuk Savaş döneminde özellikle Amerika'nın komünizme ve Rusya'ya karşı uyguladığı politika gereği, bizim gibi ülkelerde sol her zaman korkutucu, dinsiz, komünist gibi gösterilmiş, halk buna inandırılmıştır. Aslında şu an her solcuya dinsiz veya komünist diynler sadece başka bir ülkenin politikasına katkıda bulunuyorlar. Sadece farkında değiller.
5 Ocak 2009
unesyusuf: izledikler yanlış politika
16 Aralık 2008
tilbülows: Tek bir neden var.Halkın hırsız olmayanlara oy vermemesi.
1 Aralık 2008
meşmet: toplumumuz pis şeyleri sevdiği için...
1 Aralık 2008
eoktay75: kömür dağıtmamaları,iftar çadırı kurmamaları,hasımlarını dinletmek için yurt dışından dinleme cihazları getirtmemeleri,devlet kurumlarını araplara satmamaları,naylon fatura düzenleyecek kadar güçlü ve zeki ekonomistlerinin olmaması ve eski raylarda hızlı tren yürütmeyi akıl edememeleri.
1 Aralık 2008
selcuk74: tek bir nedeni var chp'dir chp kendini sol diye yutturuyor herkese diğer sol partilerin onunude kesmiş bulunuyor bu bence iyi tezgahlanmıs bir oyun turkiyede gercek solun asla iktidara gelememesi için orada chp gibi bir parti duruyor.
29 Ağustos 2008 . Polemikleri Oku
Leyla-tr: Kendini yenileyememesi ve söylemleriyle halkın bir kısmının oylarını kaybetmesi bence. İktidar olana kadar uygulanacak politika başkadır olduktan sonra başka.
28 Ağustos 2008
kelebekkkkkk: din korkusu
28 Ağustos 2008
gizem93: Çok basit oyları yetmediği için.
20 Ağustos 2008 . Polemikleri Oku
estetica: okadar çok sol etiketli parti varki hangisine vereceğimizi karıştırıp yanlışlıkla sağ partilere veriyoruz genelde sanırım.
12 Ağustos 2008
Tatarizma: Halkın sağını solunu bilememesi...
17 Temmuz 2008
danzig: Türk halkının solu kötü birşey zannedip sağcıları dertlerine derman sanmaları...
16 Temmuz 2008
ulusalci: en önemli etken cehalet, örneğin bir emekçi nasıl olurda emperyalist düzen partisine oy verir. oysa cahil olmasaydı kendisine verilen tüm sosyal hakların sol partiler tarafından veriloiğini bilirdi. bu ülkenin dolayısıyla kendisinin DP, AP, ANAP ve AKP tarafından kandırıldığını ve soyulduğunu bilirdi. diğer etkenler bu kadar etkili olamazlar, nedenide seçmen aklıyla hareket eder.
16 Temmuz 2008
delizeybek: Solda bir partinin olmaması,sırası gelince muhafazakarlığı, statükoculuğu ve Milliyetçiliği kimseye bırakmaması.
4 Temmuz 2008
Held: Türkiye de sol asla iktidar olamaz.Seriatcilarin karsinda duracagiz diye milletin tüm degerlerine topyekun karsi olursaniz asla iktidar olamazsiniz.
1 Temmuz 2008
beril41: Şahsen ben solda bu liderler olduğu sürece mevcut durum davam eder diyorum... Ki ben demesem ne değişir... Durum ortada...
1 Temmuz 2008
mirza_1979: 'Bizim proramımız cumhuriyet halk partisi programıdır. Gökten indiği sanılan kitapların dogmaları asla değildir' solun zihniyetini kendi ağzından dinlediniz. a. el yazmaları yazarı uğur mumcu
1 Temmuz 2008 . Polemikleri Oku
bad_lady_17: Dine karşı düşmanmış gibi davranmaları, ya da öyle olmaları..
1 Temmuz 2008
_serhat_: çünkü türk insanı onlardan çok çekti ve onlardan hiç bir şey olmayacağını adları gibi biliyorlar
1 Temmuz 2008
betül_0794: sağcı partilerin hileyle seçim yapması sonuçlara hile karıştırması! ve tabii ki cahillik
30 Haziran 2008 . Polemikleri Oku
kaanfb: Sol partiler dini ve milli değerlere böyle önem vermezse daha çok yıllar iktidar olamazlar.Hac ibadetini ve alemlerin serveri Hz.Muhammed(s.a.v)'i dalga konusu alan sol partilere bu millet daha çok oy vermez.
29 Haziran 2008
Anketi oluşturan üye: soyluseyyah . 18 Mayıs 2008