Anket Sitesi

Anket Sonuçları

Mustafa Ertuğrul, Çanakkale Savaşı'nın tanınmayan kahramanlarındandır. Dünya askeri tarihinde sahra topu ile uçak gemisi batıran ilk ve tek askerdir. İlk olarak İngiliz uçak gemisi Ben-My-Chree'yi, ardından 2 Fransız gemisi Paris 2 ve Alexandra'yı batırır. İtilaf devletleri arasında korku salan bu kahraman sadece 30 kişilik bir bölük ve 4 tane küçük sahra topuyla, büyük devletlere, büyük dersler vermiştir. Birinci Dünya Savaşı’nda yenilip silahlarımız elimizden alınırken İngiliz komutanlar bir tek bu askerin 4 adet sahra topunu almayı askeri şerefe aykırı saymıştır ve Mustafa Ertuğrul Kurtuluş Savaşı'na da bu 4 topla katılmıştır. Atatürk'ün ricası üzerine anılarını kaleme almıştır ancak yayımlamamıştır. Mustafa Aydemir de bu anıları derleyerek, bölük askerlerinin ailelerinden belgeler toplayarak 'Ben Bir Türk Zabitiyim' isimli kitabı yazdı. Siz bu kitabı okudunuz mu?

%53,4Hayır okumadım, ama okuyacağım
%28,4Ne okuması, ben bu kahramanımızın adını daha ilk kez duyuyorum
%17,6Hayır okumadım, okumayacağım
%9,5İlgilenmiyorum
%4,1Evet, okudum
Ankete Katılım: 148 üye
Bu ankete oy verirken her üye en az 1, en çok 2 seçenek işaretledi
Anketi Paylaş:
Anketi 54 üye beğendi

Ankete Yazılan Yorumlar

mahinur: Harika bir kitap, muhakkak okumalısınız.
11 Eylül 2012
bjk1903: Bahsedilen kitabı okumadım ama kahraman asker Mustafa Ertuğrul'un hikâyesinin duymuştum. Savaş tarihinde resmî olarak ilk uçak gemisi batıran kişidir kendisi. Şerefli Türk tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Millî mücadele, bir milletin yeni baştan dirilişini anlatan gerçek bir destândır. Mustafa Ertuğrul, Vecihi Hürkuş, Şahin Bey, Hasan Tahsin Bey, Topal Osman Ağa ve daha nice kahramanlar hiçbir zaman unutulmayacak, her daim rahmetle anılacaklardır.
16 Nisan 2012
as1908: Okumayı çok isterim. Umarım gerçekten tarafsız ancak savaşın tüm acılarını en iyi şekilde aktaran bir eser olmuştur.
29 Eylül 2010
yalnızdeniz: Bunu duymuştum daha önce ama kitabından haberim yoktu,umarım okurum.
16 Kasım 2009
efem1905: Mustafa Ertuğrul Çanakkale savaşında bunları yapmamıştır.Kahramanlıkları başarıları Akdenizdedir.
29 Ekim 2009 . Polemikleri Oku
umutcul: Minnettarız. Bu arada ingilizlerde de askeri şeref işlemesi sevindirici. Hangi millet olursa olsun ordusu şerefli olmalı, tek bir olaya göre konuşulmaz elbet ama bu da bir umut ışığı :).. Tarihi iktapları okmayı pek sevmem aslında ama 'denk gelirse okurum listesi' ne ekledim bunu :)
8 Mayıs 2009
siyahmasal: Kendisi hakkında bilgim vardı ama kitabı duymamıştım,en kısa zamanda okuyacağım.Çok başarılı ama adı bilinmeyen daha ne kadar çok askerlerimiz vardır kimbilir....
24 Mart 2009
ekinox: Daha önce bu konuyu duymamıştım, çok ilginç. Kitabı alıp en kısa zamanda okuyacağım.
16 Mart 2009
enderun78: Çanakkale zaferi Türk ordusunun kabe'sidir. Ancak Alman makineli tüfek taburunun da kahramanlılarını unutmayalım biz herkesin hakkını veren bir milletizdir.
10 Mart 2009
ayazcem: Kitap sıradaki kitabım...Yani her ne olursa olsun sırada okuyacağım kitap bu yani..
9 Mart 2009
Anketi oluşturan üye: dpd06 . 3 Mart 2009