Anket Sitesi

Anket Sonuçları

Büyük Türk askeri Fahrettin Paşa (Ömer Fahreddin Türkkan) 1916 - 1919 yılları arasında İngiliz askerleri ve Şerif Hüseyin'in emrindeki Araplara karşı Medine'yi birçok zorluğa karşı kahramanca savunmuştur. Medine Müdafaası olarak bilinen bu efsanevî direnişte lojistik destekten yoksun Türk askerinin cephanesinin yanı sıra iaşesi de büyük oranda azaldığı için Fahrettin Paşa'nın emriyle Türk askerleri uzun bir müddet sadece çekirge ve hurma ile beslenmişlerdir. Tüm bu zorluklara karşı kutsal şehir Medine'yi uzun süre düşman askerine teslim etmeye yanaşmayan Fahrettin Paşa, İngilizlerin Osmanlı İmpatorluğu'na baskısıyla ancak Padişah ve Şeyhülislam'ın direkt emriyle silâh bırakmıştır. Tarihte 'Medine Kahramanı' ve İngiliz ajanı Lawrence'nin tanımıyla 'Çöl Kaplanı' olarak da bilinen Fahrettin Paşa ile ilgili, müdafaa sırasında Medine'de bulunan Feridun Kandemir tarafından yazılan 'Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası / Peygamberimizin Gölgesindeki Son Türkler' adlı kitabı okudunuz mu?

%29,2Hayır okumadım, ama kısa sürede okuyacağım
%27,0Okumadım, Fahrettin Paşa ismini ilk kez duyuyorum
%25,8Hayır okumadım, okumayacağım
%12,4İlgilenmiyorum
%5,6Evet, okudum
Ankete Katılım: 89 üye
Anketi Paylaş:
Anketi 7 üye beğendi

Ankete Yazılan Yorumlar

servetcembar: Okumuş kadar oldum...Anket değil kitap tanıtımı mübarek...
21 Haziran, 23:20
ibrahimpekin: Kitabı okumadım, merak edersem, araştırırsam okurum. Sırası gelirse bir de.
3 Nisan 2013
anafor: Anketöre bakmadan önce kahramantürk yapımı olduğunu düşünmüştüm. Okumadım.
12 Ekim 2012
mahinur: Okumadım ama bu açıklamanın ardından muhakkak okuyacağım.
3 Eylül 2012
pinokyo: Okumadım, ilk defa bu ankette duydum.
13 Temmuz 2012
jilyat: Ama bu müdaafayı ve Fahreddin Paşa'nın Medine'de bedeviler tarafından dahi nasıl saygınlık kazandığını iyi biliyorum. Tam bir ava adamıdır ve Fahreddin Paşa'nın kişiliği bence herkes tarafından öğrenilmesi gerekir.
8 Temmuz 2012 . 1 üye beğendi
pırıl_pırıl: Okumak isterim. Etkileyici bir anlatıma sahip herhalde...
2 Temmuz 2012 . 2 üye beğendi
kahramantürk: Fahrettin Paşa unutturulan kahramanlarımızdandır.Mekanı cennet olsun.Bu arada anketöre bu efsane ismin hatırasına hazırladığı bu anlamlı anketten dolayı teşekkürler.
25 Haziran 2012 . 2 üye beğendi
Kurtulus99: Fahrettin Paşa'yı kahraman ilan eden kitap -ki büyük komutandır- ;İttihat ve Terakki'nin özellikle cephe seçimleri ve Şerif Hüseyin üzerindeki yanlış politikalarına da değiniyor mu? Değinmiyorsa 'Milli' Tarih kaygısıyla yazılan kitaplar arasına girer.O tarzı da ben dinlemiyorum.Dolayısıyla okumayacağım.Ancak şöyle bir öneri yapabilirim; Y.Kemal Beyatlı'nın bahsettiğim konulara ilişkin tenkidi mevcut.İsteyen Google'a sorabilir..
22 Haziran 2012 . 1 üye beğendi
Ugugug: Seçenekler bana yetmedi. Hayır okumadım, kısa süre sonra da okuma plânım yok, ama bu tepki koyar gibi hiçbir zaman okumayacağım anlamına da gelmiyor.
22 Haziran 2012
Anketi oluşturan üye: bjk1903 . 21 Haziran 2012