Anket Sitesi

Anket Sonuçları

Esperanto, 1887 yılında L. L. Zamenhof tarafından oluşturulan, Akademio de Esperanto kurulunca düzenlenen ve UNESCO tarafından desteklenen bir yapay dildir. Yapay dillerin en ünlüsü ve en çok konuşulanı olan bu dil, ileri seviyede öğrenilmesi diğer dillere oranla kolay olacak şekilde tasarlanmıştır ve günümüzde daha çok, herhangi bir milletin anadilinin ululararası iletişim dili olarak kullanılmasını evrensel eşitlik ilkesine aykırı bulan veya uluslararası iletişim dilinin kolay öğrenilebilir ve tarafsız olması gerektiğini savunan gruplarca desteklenmektedir. Peki siz, Esperanto hareketine destek vermek konusunde ne düşünürsünüz?

%32,7İlgilenmiyorum/Kararsızım
%26,0Esperanto öğrenerek bu hareketi desteklemeyi düşünürüm
%14,4Desteklemeyi düşünürüm ancak dili öğrenmem
%14,4Şimdilik desteklemeyi düşünmem, yaygınlaşırsa ileride destekleyebilirim
%14,4Hiçbir şekilde desteklemeyi düşünemem
%4,8Durumum şöyle;
%3,8Ben zaten bu hareketin içerisindeyim
%1,0Böyle bir yapay dil hareketini destekleyebilirim ancak Esperanto için değil
Ankete Katılım: 104 üye
Bu ankete oy verirken her üye en az 1, en çok 2 seçenek işaretledi
Anketi Paylaş:
Anketi 37 üye beğendi

Ankete Yazılan Yorumlar

bjk1903: Uyduruk bir dili dünya geneline yaymak hülyası da ilginçmiş. Buna inananlar var mı merak ediyorum? Milletlerin kültürünün en önemli öğesi olan diller, yüzyılların meydana getirdiği büyük zenginliklerdir. Milletler dillerine sahip çıktıkları ve korudukları taktirde yaşamlarını idame ettireceklerdir. Aksi hâlde tarih sahnesinden silinip, başka milletlerin egemenliği altında kaybolmaya mahkûmdurlar.
20 Ekim 2012 . 1 üye beğendi
mavi_bere: Biri hareket çekti ama anlamadım, ikinci defa okumaya gözüm kesmedi
23 Şubat 2011
taylannn: Bunu öğrenebileceğimiz bir yer var mı acaba?
25 Aralık 2010 . Polemikleri Oku
as1908: Çok saçma. İnsanları tek elden yönetme ve sömürme aracı olarak görüyorum. Herkesin aynı dili konuştuğu dünyada herkes aynılaşır ve yönetilmeleri kolay olur. Diller zenginliktir. Ve her milletin dili varlığının ispatıdır. Diliniz yoksa yoksunuzdur.
27 Eylül 2010 . 1 üye beğendi
ışıl_ışıl: Yapay dilleri destekleyeceğimi sanmıyorum. Herhangi bir milletin dilini kullanmak eşitlik ilkesine aykırı ise yapay dilleri kullanmak da eşitlik ilkesine aykırı olabilir çünkü bu dili bulan kişinin veya oluşturan kurulun üstünlüğü mutlaka biryerlerde dile getirilecektir. Dil öğrenmek zaten zorken, vakti yapay dillere harcamamak gerek bence.
25 Ocak 2010
rüzgar58: Bence Dünyada ortak bir dil olmalı.Yoksa savaşlarında zulmünde sonu gelmez.İnsanların anlaşabilmesi için konuşmak şart.
17 Ocak 2010
ny12da: Kim düşünmüşse iyi düşünmüş sahiden. Umarım bunu diğer insanlar da algılar ve görür.
9 Aralık 2009
gamzet2: Bu yapay dili öğrenmek istiyorum, sizce nasıl olacak bu?
25 Ekim 2009
Ugugug: Dili zar zor da olsa az çok öğrendim sayılır. Ve gördüm ki dil aradığım dil değil, amaca tam uygun değil. Diğerleri de değil, ne Novial, ne Sasxsek ne Lojban ne Pandunya ne Toki Pana ne Sona, ne Ido, ne Mirad ne de çalıştığım bir başkası, hepsi için nedenleri sayabilirim. Yine de amaca en yaklaşmış Esperanto'yu desteklemeye devam ederim ama bu konudaki 10 yıldan uzun süreden ve onlarca denemelerden kaynaklanan küçük tecrübemi de yanıma alıp yeni bir sağlam dil denemesi de ben yapmayı plânlıyorum
5 Temmuz 2009
siyahmasal: Dili öğrenmem zor olur sanırım ama hareketi bazı noktalarından dolayı destekleyebilirim.Biraz araştırayım bakayım nasıl bir dilmiş....
24 Mayıs 2009 . Polemikleri Oku
Anketi oluşturan üye: Ugugug . 26 Nisan 2009