Anket Sitesi

Anket Sonuçları

KİM HAKLI? Atatürk Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazan Aydın, Erzurum’daki camilerin birçoğunda yapılan ezan yayınındaki ses şiddetinin yasal ve tıbbi limitin üzerinde olduğunu tespit etti. Yapılan ölçümlerde yasal sınır olan 65 desibel yerine cami hoparlörlerinden 104 desibele varan şiddette ses yayınlandığı belirlendi. Bunun üzerine Prof. Dr. Aydın, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu fakat Savcı Yusuf Eraslan, ”Ezanın gürültü olarak nitelendirilmesi mümkün değildir” görüşü ile kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Sizce kim haklı?

%53,5Ezanın değil, yüksek sesin sağlığa zararlı olduğunu savunan Nazan Aydın
%39,4”Ezanın gürültü olarak nitelendirilmesi mümkün değildir” diyen Yusuf Eraslan
%7,1İlgilenmiyorum/ Fikrim yok
Ankete Katılım: 170 üye
Anketi Paylaş:
Anketi 12 üye beğendi

Ankete Yazılan Yorumlar

shendi_oync: acep bu prof.Dr arkadaş başka ne gibi araştırmalarıyla öne çıkmıştır. fekat 104 desibel de çok fazla canııım..
5 Nisan 2013
ibrahimpekin: Bence direkt Nazan Aydın'la alakalı bir durum bu :) Şimdiye kada rşikayet eden niye olmamış, Erzurum Büyükşehir belediyesi statüsünde ve nüfusu azımsanacak bir rakam değil :)
1 Nisan 2013 . 2 üye beğendi
A.ceylan: Gürültü insanların genelini rahatsız eden ses şiddetidir. Ezan ise toplumumuz tarafından dinlenilmesi hoşuna giden bir olgudur. Bence Savcı haklı
9 Mart 2013 . 1 üye beğendi
nida_aksoy: Ezan sesi dünyadaki en mükemmel sestir. Tabi doğru okunduğunda ve uygun ses ayarında. Bazı hoparlörlerin dediğiniz gibi ya çok sesi yüksek yada bozuk. Bu nedenle de ezan ne kadar güzel okunursa okunsun anlaşılmıyor. Uygun desibelde güzel okunduğunda muhteşem olacağının inancındayım
4 Şubat 2013 . 2 üye beğendi
ormanz: ezan herkes tarafından duyulabilecek ama hiçkimseyi rahatsız etmeyecek düzeyde olmalıdır. bebeğimiz, hastamız, yaşlımız var. bebeğim 2 aylıkken kolik ağrılarıyla boğuşup sürekli ağlarken, saatlerce her yolu deneyip zar zor uyuttuktan sonra başlayan ezanla her şeyin silbaştan olmasını kaç kez yaşadım. hadi benim çektiklerimi bir kenara bırakalım. küçücük bebek, zaten korkunç ağrılar içinde, tek istediği sessizlik ve huzurken bu huzuru memleketin hiçbir köşesinde bulamamak...
6 Aralık 2012 . 2 üye beğendi
anafor: Hele ki sabah ezanları, of, en az 5 camiden, en az 20 dakika, ses kirliliği, 65 desibel yapılıp, tek bir ezanın o ilde/ilçede aynı anda okunması en iyisi.
13 Ekim 2012
mahinur: burada şikayet sahibi ezanı değil, yüksek sesi şikayet ettiyse; savcı işgüzarlık yapmış!
3 Eylül 2012
azranihal: Ezan gürültü değildir tabii ki ama yükses ses tabii ki insan sağlığına zararlıdır bu durumda haklı olan N.Aydın'dır.
28 Ağustos 2012
jilyat: Ezan hemen hemen çok kişiye hatta dinle pek ilgisi olmayan bir kişiye bile hayatının bir noktasında destek olmuştur. Güzel birşey günde 5 kez duyarım ve yalnız olmadığıma inanırım. Ama gerçekten de bazı yerlerde ses çok çok yüksek. Burada ezana kimse birşey demiyor ama sesin şiddetinde kimi yerlerde bir düzenleme yapılsa sahiden iyi olur.
11 Temmuz 2012
Ugugug: Kim haklı diye aramaya gerek yok. Yasa değiştirilip ses limiti arttırılırsa her ikisi için de sorun kalmaz.
30 Haziran 2012 . Polemikleri Oku . 1 üye beğendi
Anketi oluşturan üye: dpd06 . 8 Mayıs 2012