Anket Sitesi

Anket Sonuçları

Osmanlı İmparatorluğu, kuvvetli zamanlarında fethettiği topraklarda yaşayanları kendi kültür ve dinleri konusunda özgür bırakmıştır. Ancak, imparatorluk zayıfladığında bu milletler ayaklanarak bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir. Sizce Osmanlı İmparatorluğu bu konuda yanlış bir politika mı uygulamıştır?

%57,8Hayır doğru politika uygulamıştır; hem insan haklarına saygı göstermiştir, hem de vergi politikaları ile çok daha fazla vergi toplamıştır
%31,3Evet yanlış politika uygulamıştır; fethettiği topraklarda yaşayanları asimile etmeliydi, böylece imparataorluk daha uzun süre ayakta kalırdı
%10,9İlgilenmiyorum / Fikrim yok
Ankete Katılım: 256 üye
Anketi Paylaş:
Anketi 126 üye beğendi

Ankete Yazılan Yorumlar

partocar: Atalarımız başkaları gibi istilacı değildi. Din ve kültürü zorla kabul ettirmek zorbaların işidir. Özgürlükte Osmanlı'yı yakalayamadık derken boşa söylemiyoruz. Osmanlı hoşgörüyle büyüdü ve ayakta kaldı, Fransız İhtilali denen bir lanet dalga yüzünden Osmanlı'nın sonu geldi.
23 Haziran 2013
WiNdFaLL: Osmanlı İmparatorluğunu,diğerlerinden ayıran en büyük özelliği,dinimizin de emrettiği bu hoşgörüsüydü zaten...
24 Ocak 2010
padişah: Herkes kendine yakışanı yapar!
14 Ocak 2010
borax: Rahat bazen insana böyle batar işte. Atatürk'ün cumhuriyeti kurduğu ilk yıllarda zavallı halka yaptığını osmanlı yapsaydı, belki daha uzun bir süre devam ettirebilirdi devleti
3 Temmuz 2009
berxay: Aslında Osmanlı doğru bir politika izlemiş. Ama toplumları asimile etseydi belki daha uzun süre ayakta kalabilirdi. ( İyi ki asimile etmemiş Osmanlı'da yaşamak istemezdim :) )
7 Mayıs 2009
pinokyo: Baskı,şiddetle hiç bir dil hiç bir halk hiç bir kültür bastıralamaz bu tip kelamlar çok ediliyor o yüzden yanlılş bir politika yok sadece bize yanlış öğretilen bir tarih var olayları o yüzden biraz yanlış anlıyoruz.
1 Şubat 2009
8urhan: Kesinlikle Osmanlı onlara baskı kullanmalıydı.
20 Ocak 2009
drosophila: Dogru bir politika uygulamistir. Baska secenegi yoktu zaten. Isgal ettigi topraklarda yasayanlari asimile etmek öyle kolay bir sey mi sanki.
7 Ekim 2008
quartz: eski mısırda akhenaton zamanı, buyurmuş ki artık tek tanrıya inanacağız..halk ne yapmış, evinde gizli saklı diğer dinlere inanmaya devam etmiş.. insanların benliklerini yok edemezsiniz. osmanlı doğrusunu yapmıştır, asimilasyonlara,etnik temizliklere gerek yok. bu gün mozaiksek bundan gurur duyuyorsak bu sayededir. kendini geliştirmeyen 3 adım ötesini görmeyen her imparatorluk da yıkılmaya mahkumdur.
2 Haziran 2008
meşmet: hoşgörü uygularken tepesine çıkmışlar resmen.
2 Mayıs 2008
Anketi oluşturan üye: cagri1 . 5 Eylül 2006