Anket Sitesi

Anket Sonuçları

Su sıkıntısı yaşadığımız bu dönemde, evde su tasarrufu yöntemleri getirdim size. Siz bunlardan hangilerini yapıyorsunuz?

%65,7Dişlerimi fırçalarken, tıraş olurken suyu kapatıyorum (4 kişilik bir ailenin bu yöntemi uygulaması ile yılda 48 ton su kurtarılabilir)
%62,3Musluğu açık bırakmıyorum (4 kişilik bir ailenin her gün sebzeleri elde yıkamak yerine, su dolu bir kapta yıkaması ile yılda 18 ton su kurtarılabilir)
%45,6Daha kısa duş alıyorum (4 kişilik bir ailenin her ferdinin duş süresini 1 dakika azaltması ile yılda yaklaşık 18 ton su kurtarılabilir)
%40,2Bulaşıkları elde değil, makinede yıkıyorum (Bu yöntemle yılda 26-40 ton su kurtarılabilir)
%38,2Gereksiz yere sifon çekmiyorum (4 kişilik bir ailenin her ferdinin, sifonu günde en az bir kere amacı dışında çekmemesiyle yılda 16 ton su kurtarılabilir)
%25,5Çamaşır makinesini ekonomik kullanıyorum (Çamaşır makinesinin her hafta bir kere daha az çalıştırılması ile yılda 9 ton su kurtarılabilir)
%18,1Su kaçaklarını engelledim (Evdeki, apartmandaki eski boruların değiştirilmesi ya da tamir edilmesiyle harcanan tonlarca su kurtarılabilir)
%14,7Muslukları tamir ettirdim (Her saniye bir damla su akıtan musluğun yılda 1 ton harcadığı su kurtarılabilir)
%11,8Duş başlığımı değiştirdim (Suyu daha iyi püskürten yeni model duş başlıkları ile daha az su ile daha tazyikli bir duş sağanabilir)
%11,8Hepsini yapıyorum
%8,8Sifona plastik şişe yerleştirdim (1,5 litrelik litrelik su şişesini içi dolu biçimde sifonun içine yerleştirerek her seferinde 1,5 litre, yılda 2 ton su kurtarılabilir)
%8,8Bulunduğum bölgede su sıkıntısı yok, ilgilenmiyorum
%6,4Bu yöntemi unutmuşsun:
%2,9Hiçbirini yapmıyordum, yapmayacağım
%1,5Hiçbirini yapmıyordum, ama artık yapacağım
Ankete Katılım: 204 üye
Bu ankete oy verirken her üye en az 1, en çok 11 seçenek işaretledi
Anketi Paylaş:
Anketi 94 üye beğendi

Ankete Yazılan Yorumlar

quartz: Sek rakı içiyorum, daha elimden fazlası gelmez.
27 Nisan 2009
siyahmasal: Sebze yıkadığım suyla çiçeklerimi suluyorum ben,balkonu yazın haftada bir yıkamaya gayret ediyorum diğer günler siliyorum ...
13 Aralık 2008
meşmet: ben bunların çoğunu yapıyorum,bu konulara çok önem veririm...
10 Aralık 2008
seym@: Biz bayağı bi dikkat ediyoruz. Annem o konu da çok titizdir. Şunu der: Musluklardan akan su atık su haline geliyor ve bu atık suyu kullanarak yeniden su üretmek için uzmanlar tarafından sterilize ediliyor.Ama bu çok masraflı ve zor oluyormuş.O yüzden lütfen dikkat edelim.
14 Kasım 2007
PoL.aLp: arabamı sadece yağmur la ya da belediyenin ücretsiz olan yıkama makinasında yıkıyorum zaten gördüklerinde ceza yazıyorlar.cezada bir küçük altın:D:Dama bulunduğum bölgede de yani sivasta su sıkıntısı yok allah a şükür hatta ankara ile sularımızı paylaşıyoruz:D:D
16 Ekim 2007
dilaralaraa: Su sorunu nasıl hallonulacak bilmiyorum ama böyle giderse çok yaşayamayız
25 Eylül 2007
ay_ışığı: İnsanlar bu konudaki hassasiyeti su sıkıntısı yasanmadan önce gösterseydi böyle bir sorun daha kolay atlatılırdı.Ama işte bolluk var diye savurmak huyumuz.
22 Eylül 2007
stratocaster: burdakilerden hariç kendime ait önlemlerin var. en önemli önlem; bilinçli olmak ve olmayanı uyarmaktır..
20 Eylül 2007
sokakkedisi: Banyoya giriyorum ve çoğu zaman musluğu açmadan banyodan çıkıyorum.
14 Eylül 2007
kimyader: suyu fazla açık bırakmıyorum dişlerimi fırçalarken falan..banyoda da daha az kullanmaya özen gösteriyorum..
10 Eylül 2007
Anketi oluşturan üye: teddy . 3 Eylül 2007